V VAN DE GROOTSTE BRANDEN VAN VROEGER t 3^-leine 3^ranteje leeót iedereen ZEE VERWOESTTE 5RWARENF ABRIEK den van den Harlingertrekweg gemeerd lagen, hadden hun schepen reeds verhaald (de touwen moesten gekapt worden, daar de ankers in den grond gevroren waren) en ligplaats gekozen verderop aan den Snee- kertrekweg. De hitte was zoo hevig, dat ook daar op dien trekweg het nauwelijks uit te houden was. KNAPPEND GELUID In de vuurzee hoorde men som wijlen met knappend geluid de ijzeren balken of machineonder delen springen, en men hoorde de machines die op de tweede vedieping opgesteld stonden, neerploffen in de brandende massa. De bouw van de fabriek maakte dat het een groote brandende vuurzee was. Er waren n.l. nergens in het gebouw brand muren of brandzolders aange bracht. Zoo ook waren alle zolder-draagbalken van hout, wijl in den tijd dat de fabriek gebouwd werd het ijzer te duur was en haast niet te krijgen. Zóó bezien is 't waarschijnlijk een geluk dat de brand bij nacht ontstond toen er geen mensch in de fabriek werkte. Want hoe had het moeten gaan als in die fabriek tijdens de werkuren, als een 150 man daar arbeiden, een zoo snel zich uitbreidende brand was uitge broken In den vuurpoel zagen de toeschouwers de uitgloeiende machinedeelen zich kromtrek ken door de hitte. Zoo vergingen daar de kostbare werktuigen, door welker bezit de firma Landstra en Deibei bekend DICHTE ROOKWOLKEN Tegen den morgen verminderde de heftigheid van het vuur. Uit het voorste gedeelte stegen nog dichte rookwolken op, waartus- schen enkele vlammen laaiden, maar lager woedden de vlam men nog in 't verbrandde papiermagazijn, waar ettelijke hoopen papier, ondanks het ingespoten water, bleven door gloeien en branden, zoodat men allicht nog heel wat "nawerk" zal hebben. Bijzonder langdurig en hevig hadden de vlammen gewoed bij een deur aan den westkant van 't gebouw, waar, naar we verna men, een groote bezending drukwerk voor de firma van Houten ter verzending gereed stond. De opeengestapelde pak ken vormden als 't ware een groote vuurkolom, die maar al door nieuwe vlammen om zich heen verspreidde. De firma had behalve deze groote opdracht nog een andere groote bestelling onder handen voor de Staats spoor. Vanmorgen om negen uur, toen we weer eens een kijkje hebben genomen, hebben we kunnen zien, welke ruïne de allesvernieti gende vlammen hier hebben aangericht. De vier muren staan er nog, zwartgeblakerd en vol scheuren, daartusschen in grilli ge opeenhooping het verbrande hout, de totaal vernietigde ma chines, de nog rookende hoopen papier.. Het westelijke gebouw, waarin de cartonnage-inrichting, handels- en steendrukkerij met zijn inhoud van kostbare machi nes, een bedrag vertegenwoordi gend, dat een millioen nabij komt, is één puinhoop geworden. Het verzekerd bedrag bedraagt, naar we vernemen, 6 ton, welke assurantie geplaatst is bij de Mij. De Nijverheid alhier. Wat er vernield is, beseft men pas, als men weet, dat beneden persen, 12 zakkenmachines, 4 rotatie- en eenige snelpersen, alsmede 7 ril- en buigmachines, benevens nog eenige plak- en hechtmachines. Op de bovenste verdieping bevond zich de hand- plakkerij. Het bedrijf van de firma Landstra en Deibei, voor zoover betreft de cartonnage, handels drukkerij en steendrukkerij is geheel ontwricht. De boekdruk kerij en binderij is intact geble ven, alsmede de illustratie-druk is opgelaaid blijkt uit 't feit, dat men in Harlingen de vlammen heeft kunnen waarnemen. Een .andere bijzonderheid is, dat de wind vanmorgen hier en daar in het westelijk deel der stad pa- pierasch en vlokken deed neer- dwarrelen. Op het Zaailand zagen we zoo heel wat stukken verbrand papier. Wel is 't een buitengewoon groot brand geweest, die hier een onzer grootste industrieele on dernemingen heeft geteisterd. een lier was opgesteld, werd met een touw en een staaldraad een verbinding gemaakt met den wankelenden voormuur. De telefoondraden werden ver wijderd en een lantaarn gede monteerd. en toen zoo alles in gereedheid gebracht werd, werd tegen twaalven de muur omver getrokken. Zij viel vrijwel geheel op de straat. Een klein gedeelte weg- (Vervolg op pagina 10). stond. Om ongeveer twee uur begon te blijken, dat de brandweer de machtigste was in den strijd tegen den vuurgloed. Toen was 't gevaar voor de belendende per- ceelen geweken. In den oostelijken kant van 't gebouw, daar waar de kantoren waren, had de brandweer door concentratie van waterstralen op dat punt, een tijdlang de over hand weten te behouden, maar toen 't gevaar dat varf hier 't vuur zou overslaan op 't andere kleinere fabrieksgebouw derzelf de firma, bezworen was, werd ook dat gedeelte aan de vlam men prijsgegeven. Langzaam zagen de toeschouwers 't vuur voortschrijden van raamopening tot raamopening. Op het terrein van den brand waren aanwezig de Commissaris der Koningin, de burgemeester, de commissaris der politie, alsmede de officier van justitie en enkele leden der rechterlijke macht. in het gebouw zich bevond de machinehall en het papiermaga zijn. De groote 2-kleuren offset-ma chine, het eenige exemplaar hier in Nederland, voorts 3 gewone offset-machines, en eenige steen- drukmachines en papier-snijma chines en op de groote cartonna- geinrichting zeven buig- en vier snijmachines, deze alle werden een prooi der vlammen. Op de tweede verdieping werden door het vuur verwoest: 5 hand- kerij, alles gevestigd in het oostelijke gebouw, dat in 't geheel niet door het vuur heeft geleden. Naar we vernemen zijn door deze geweldige catastrophe hon derd vijftig man personeel werk loos geworden. De auto's der firma, drie vracht en één personenwagen, heeft men op tijd in veiligheid kunnen brengen. Van welk een omvang de brand is geweest en hoe hoog het vuur r AS".-- Onze brandweer heg^| zeker in 25 jaar niet tegefrovcr zoo'n omvangrijke en geweldige brand gestaan als ditmaal. De voormuur der fabriek, die reeds een 40 cm. uit 't lood hing en daardoor gevaar opleverde voor 't verkeer, is vanmorgen, op last van de brandweer, door den dienst der gemeentewerken om ver gehaald. Tegen elven begon men met de voorbereidende werkzaamheden. Nadat op den Sneekertrekweg

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 7