LANGS DE STRAAT WONDERLIJKE WERELD Rabobanh Q HORLOGIE J (vijftig jaar geleden) "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" w.w. 8 ■tTüle ine ^.ranfijevteeet iedereen gekd en goede raad Niettegenstaande den schijn van. leidsman te zijn der twee dames, voor enkele oogenblikken zijn mannelijk overwicht te kunnen laten gelden, omdat hij hier bekend was. en de vrouwen onbekend, niettegenstaande dat was de heer het type van den pantojfelheld. van den man. die. erger nog. een ongetrouwde zuster van z'n vrouw in huis heeft. Hij was mager en had een mummelmond, diep ingevallen. Zijn neus vertoonde een sterke neiging, om te gaan vastgroeien aan z'n kin. en hij was gekleed in een zwart lakensch pak. Op zijn vestje bengelde een zware gouden ketting, dien hij gestadig om z'n vinger wond. En de dames waren dik en keken lijzig. Ook sabbelden ze met een akelig smakkend geluid op citroenballetjes. Ze vonden het naar allen schijn beroerd, dat zij nou den weg hier niet kenden, en dat de heer hun dien moest wijzen. Voor 'n poosje móésten ze de leiding uit handen geven. De eene dame. de opperchef naar 't scheen, sprak. Onmiddel lijk verried ze waar het vandaan kwam. het drietal, en nog on middellijker kwam bij den toe- valligen wandelaar, die achter hun liep. de gedachte op: "Een Groninger schoolmeester met z'n vrouw en schoonzuster." "Jannus", zoo sprak de vrouw. "Jannus. doe denkt er toch om. dat wie op tijd bij de train kommen, nait "Kloassie" (de stem van den heer kwam over een met notengekraak) "ik 'eb doamet op mien orlosie keken en wie 'ebben nog 'n aalf uur de tijd. 't Stasjon ligt ier 'n kwartier vandoan. dat wie 'oalen om makkelik. "Goat dyn orlosie goud. Jan nus vroeg de tweede dame. Iedereen kan hem vroeg of laat wel eens zien en toch bestaat hij niet: de regenboog Een regenboog is niet iets tastbaars, dat tijdelijk aan de hemel staat: de boog met de fraaie kleuren wordt pas gevormd in ons eigen oog. Daarom kunnen twee of meer mensen ook nooit dezelfde regenboog zien: ieder ziet z'n eigen boog W.W. Er moet in Amerika een man hebben geleefd, die twee meter en zeventig centimeter lang geworden is - hij overleed in het eerste jaar van de tweede wereldoorlog. Wie nu de langste man ter wereld is, is niet precies bekend, maar zolang U nog geen twee meter vijfentwintig meet, zal U op die titel zeker - nog geen aanspraak mogen maken. W.W. Wie 's nachts vanuit z'n verlichte huiskamer naar buiten kijkt ziet z'n eigen spiegelbeeld, wie het overdag doet ziet niets van zich zelf - weet U wel, hoe dat fcomt Omdat maar een deel van het licht uit de kamer naar buiten valt - het raam kaatst ook een deel terug, waardoor het gaat spiegelen. En overdag overheerst het van buiten komende licht het - weinige - gereflecteerde licht. W.W. Achttien jaar oud was de Amerikaan Robert Mc. Cormick, toen hij - in 1827 - een ■naaimachine construeerde, waarmee de boeren konden maaien - mits het graan hoog opging en recht overeind stond. Het was de voorloper van de maamachine, die wij nu kennen. W.W. Vertel een vogelliefhebber, dat U een schar relaar hebt gezien en hij zal in verrukking raken. Wat dan wel een scharrelaar kan zijn Een kraaiachtige vogel, die direct opvalt door z'n exotische kleurenpracht. De scharrelaar is bij ons een zéér zeldzame doortrekker - vandaar de geestdrift van zo'n vogelman W.W. Vraag een kind wat een burgemeester is en lien tegen een. dat het het goeie antwoord geeft. De burgemeester staat aan het hoofd van hel gemeentebestuur. Maar wist u, dat er ook andere burgemeesters zijn Burgemees- "Rijwïelplaatje meneer belasting betalen." Haar stem deed denken aan vér verwijderden donder. "Guster is 't ja ook 'aal stoan bleven. 'Kvk no 'ris. Kloassie en Graitje." antwoordde de heer en bleef staan, terwijl hij z'n horloge in de hand nam. "lópt 't no, of lópt 't nait Hij tikte op 't glas van 't uurwerk. "Joa 't Lópt. moar guster luip it nait". "Doe ar ik ook vergaiten 't op te droajen". De stem van den heer klonk plechtig, alsof hij een eed aflegde. De dames keken mekaar aan. met 'n blik waarin te lezen was. dat ze Jannus véél te aanmati gend vonden. Dat mócht niet. Met opgerichten hoofde liep de heer voorop. Zuigend en sabbe lend liepen de dames achter hem aan. Het was een stille optocht. En toen kwamen ze bij 't station. En zagen de klok. Althans de twee dames. Die bleven staan, alsof ze door d' een of andere toovermacht in beelden waren veranderd. Slechts even duurde die plotselinge schrik, toen bereikte het gehoor van den heer een dreigende geluidsgolf, die hem deed ineenkrimpen en verbleeken. "Jannus De heer wist dat er iets was, een ongekend gevaar zat er in de lucht, maar hij wist niet wat. "Jannus Twee drei gende vingers wezen op de klok •van 't station. Waarom zakte de heer niet weg in den grond, waarom kwam er geen plotselinge aardbeving, die hem verzwolg in den schoot van moeder aarde De heer wensch- te het. maar het gebeurde niet. "Oe loat is 't op dyn orlosie Wéér kwam de gouden knol' te voorschijn, en stamelend zeide de heer: "Aalf vief De klok wees twintig voor zes. De Hemel zij dien armen school meester genadig geweest, dien avond. termeeuwen namelijk, echte wintervogels, die vrij talrijk langs onze kusten trekken. W.W. 1 oen Thomas Alva Edison in 1931 overleed, had hij rond duizend gepatenteerde uitvin dingen op z'n naam sfaan. Edison bereikte de hoge leeftijd van vier en tachtig jaar, maar hij overleed jong vergeleken bij zijn grootvader en overgrootvader. Edisons groot vader werd namelijk honderd en drie jaar, z'n overgrootvader honderd en twee W.W. Runenschrift noemt men het oudste alfabet, waarvan de Germanen,zich bedienden. Het verleden heefl ons heel wat runentekens op oude gedenkstenen nagelaten. Ook be schouwden de Germanen de runentekens als tovermiddelen. - "Heb ik niet" - "Dan wordt je fiets in beslag genomen - eerst Deze bejaarde heer werd in 1926 gefotogra- geerd als de oudste mens, die er toen op de wereld was. Hij heette Zara Ago, hij woonde in Turkije en zou al de aanvallige leeftijd van 145 jaar hebben bereikt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 8