NEDERLANDSCH LEESBOEKJE VOOR DE CHRISTELDKE SCHOLEN UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN Plattegroiidjes van Leeuwarden Fa. J. Kruize en Zn. Uit--de stads- en dorps- kroniek van Dr. Wumkés MET OF ZONDER BAARD ^PRESSEN PRET Tin REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN 12 Jenever van VOORSTREEK 65-67 TELEFOON 36235 Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor En een héél prettig adres voor Vileine ^IQantnje leent iedereen Het eerste deeltje van het "Nederlandsen leesboek voor de Christelijke scholen door D. Wouters en F. André" - dat was het, wat we in de hand hielden, nadat we voor dit nummer van 't Kleine Krantsje weer eens een greep in de Doos met Sniepsna- ren hadden gedaan. Het boek is, zoals zoveel school boeken, uitgegeven door de Uit geverij P. Noordhoff te Gronin gen en de eerste druk verscheen in oktober 1914. Ons boekje is van 1027 (achtste druk), maar die is precies gelijk aan de eerste, hetgeen blijkt uit de curieuze verantwoording, die de schrijvers blijkbaar bij iedere druk meenden te moeten geven: "Deze druk is gelijk aan den vorigen". "Deze druk is onveran derd". "Wijzigingen zijn niet aangebracht", "Deze druk is met zorg herzien". "Ook aan deze druk is de noodige zorg be steed". Oud-leerlingen van christelijke lagere scholen zullen zich, zon der twijfel met gevoelens van weemoed, de inhoud van het hoekje herinneren, of fragmen ten althans en wellicht gaan er hier en daar weer lichtjes 1806 27 Mei J.W. Olijnsma, schoolmeester te Minnertsga benoemd tot boekhouder der Schoolmees ters weduwen- en weezen- beurs. 1806 3 Juni Mr. J.H. Swildens, hoogleeraar in het Recht der natuur, des Staats en der volken te Fra- neker, draagt het rectoraat over aan Prof. C. Albarda met een redevoering over het ge wicht en de verdere beweeg redenen voor het behoud van den Bataafschen Staat onder hooge bescherming des Fran- schen Keizers. 1806 11 Juni Verkoop van een partij ka toenen garen ten huize van Rein D. Vettevogel, directeur der stadsspinnerijen te Harlin- gen. 1806 14 Juni Overleden te Leeuwarden: Jr. J.S. Baron van Heerma tot Holwinde, in leven kolonel van de Vlaamsche guardes bij 7,.M. den Koning van Spanje. G. Wassenbergh tusschen de Vischmarkt en de Amelands- pijp te Leeuwarden begint een likeurstokerij. 1806 15 Juni Overleden te Harlingen Vol- kert van der Plaats, boekhan delaar. Zijn zoon Meile van der Plaats zet de zaak onder toezicht van curatoren voort. branden, wanneer we enkele titels van hoofdstukjes noemen: Piet en het ko-nijn-tje. Piet en Ma-rie. Die Kee. Dirk heeft plei-zier, Win-ter-a-vond. Van twee vo-gel-tjes. Het stukje On-voor-zich-tig-heid van Gèr-rit en Klaas met de bij-en willen we even helemaal overschrijven: On-voor-zich-tig-heid. Gèr-rit en Klaas spe-len in den tuin. Het is móói weer. "De zon schijnt lek-ker warm," /egt Klaas. "We gaan eens naar den bij-en-stal, hè, Ger-rit F.r staan wel der-tig kor-ven, drié rij-en bo-ven el-kaar. De bij-en vlie-gen druk heen en weer. Hoe méér zon-ne-schijn, hoe vróó-lij- ker ze wer-ken. Vel-zen. de tuin-man, komt er aan. Hij zegt: "Niet dicht bij de kór-ven ko-men. jon-gens. want dan sté-ken ze je licht." "Nóii." zegt Klaas. 't zijn ón-ze bij-en, ze de-den me nog nóóit wat." Klaas stoort zich niét aan de waar-schu-wing, en loopt tot dicht bij de kor-ven. Maar daar zwer-men er al wel twin-tig om hem heen. Eér hij 't denkt, wordt hij op vièr, vijf plaat-sen ge-sto-ken. Hij be-gint hard te schreeu-wen. Ger-rit loopt gauw weg en Klaas hem ach-ter-na. Moe-der moet er met a-zijn aan te pas ko-men. "Wie niet hóó-ren wil, moet vóé-len," zegt moe-der. Er staan ook rijmpjes in het boek en het laat geen twijfel, dat velen zich de teksten nog kun nen herinneren: Welterusten. Neus in 't kussen. Neus in de veeren. Morgen eten we lekkere peren/De bakker op den hoek. Die heeft vannacht geblazen. De bollen uit een doek. Ze liggen voor de glazen. Een stooter, een stooter. Een stooter kost zo'n koek/Ooievaar, Lepelaar, Prik- kedief. Hij heeft zijn vader en moeder niet lief/Een huis van hout, een huis van steen/Een woning groot, een woning, kleen. Bij schralen kost of overvloed. Zooals de Heer het geeft, is 't goed. Ook het versje Touw-tje sprin gen willen we nog even overne- Touw-tje sprin-gen. Touw-tje sprin-gen, - touw-tje sprin-gen En daar-bij een lied-je zin-gen: O. dat is een pret-tig spel Lie-ve meis-jes, ként gij 't wel Maar hoe kan ik dat ook vra-gen Want gij doet het al-le da-gen; Draai maar óp en spring maar in Hei-sa. - dat gaat naar mijn zin Een. twee. drie, vier, vijf, zes, ze-ven, O, dat is een pret-tig le-ven Nu ge-draaid met meer-der spoed 1 Scheed-je zei-len - dat gaat goed Touw-tje sprin-gen, - touw-tje sprin-gen En daar-bij een lied-je zin-gen: Lie-ve meis-jes, gaat uw gang Spring maar 'n - doch niét te lang Merken met reputatie GAZELLE HUSQVARNA HONDA Natuurlijk bij: Situatie 1550 nu ingelijst Gravures van oude stadspoorten ingelijst Elfstedenlogboek 1963 nog enkele ex. 7,90 De schaatsen scherp - Elfstedentocht, standaardwerk Koekhappen 29,50 8,75 Vredeman de Vriesstr. 1 (naast Emmakde 39 "Miesje eet nu mooi je eitje op" moedigde Oma Miesje aan. "Nee, hoor, ik lust het niet" zei Miesje. "Ach, kind" reageerde Oma, toen ik zo oud was als jij zou ik blij zijn geweest, als ik eieren kreeg." "Tja" zei Miesje, "toen waren ze nog vers." U weet wel: tussen Voorstreek en Eowal Wortelhaven 85

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 12