HELEMAAL IN DE WAR Friesland Bank Uw eigen bank GERDDERD Crahtójë ieeót iederec Lezers klommen in de pen BRAND LJP.F. Er gaat heel wat door je heen, als je als dochter van de toenma lige directeur van de L.P.F., de heer Landstra, nog eens een verslag leest van de grote brand, die "onze fabriek" in de as legde. Naast vader stond ik een poos bij die geweldige vuurzee, die spookachtig de gezichten van de menigte daar midden in de nacht verlichtte. En nog hoor ik hem zeggen "Twintig jaar van mijn leven Ja, het was ruim 20 jaar geleden, dat hij het kleine zaakje aan de Emmakade begon, met drie man personeel. Na nog een adres verder op de Emmakade, ging het naar de Sneeker Trekweg en toen naar de overkant, de Harlinger Trekweg. Deze laatste verhuizing herinner ik me goed, want er werd veel overgebracht met pramen en soms mocht ik dan meevaren. Wat een ruimte in die nieuwe fabriek, die later nog werd uitgebreid met het naastliggende pand van de kantoorboekhandel van Hugo de Groot. Vader was kort tevoren ziek geweest en door deze slag totaal kapot. Eerst had hij geen moed om te herbouwen, maar zijn devies was altijd "Wie Zee houdt, wint de reis en een nieuwe fabriek werd gebouwd, geheel van beton en staal of ijzer, met overal brandden ren. Een prachtige fabriek, maar wat een zorg om het hele bedrijf weer goed op gang te brengen. Ik maakte dit van dichtbij mee, toen ik een tijd lang bij vader op kantoor was. Die brand nee. die zal ik nooit vergeten. Harfsen J.H. Hoeve-Landstra. GEEN ARMOE MEER Elke keer geniet ik weer van 't Kleine Krantsje". Ik reageer graag op stukjes of stukken van lezers, zoals nu op dat gezellige stuk van Mr. Bijl over de Sinterklaastijd. Wat een heerlijke herinneringen uit je prille jeugd. Eens was ik bij een schoolvriendinnetje thuis. Toen was ik denk ik zes of zeven jaar, want ik ging nog in Leeuwarden op de Geertse School, wij zaten (Dirkje Swart heette ze), samen voor de schoor steen (een open schouw) liedjes te zingen en daar vielen ineens twee taaimannen voor onze voeten. Ik weet nog niet, hoe ze dat hadden klaargespeeld. Ik geloof niet, dat ik toen nog aan Sinterklaas gelóófde; ik was n.l. de jongste thuis en m'n broers hadden al gezegd, dat vader en moeke het deden. Maar niette min waren er toch leuke voorval len bij, die je van je jeugd bijblijven. Bij ons thuis was de beurs ook niet zo ruim, maar toch weet ik wel, dat alles wat St. Nicolaas bracht, in stukjes en mootjes werd gesneden en in trommeltjes werd bewaard. Daar genoten we dan nog lang van. Maar zo gaat 't nu niet meer. Toen was er nog waardering bij de kinderen. Mr. Bijl had het over de banketbakkers. Volgens hem was Vriezenberg voor de kleine beurs. Dat weet ik niet meer, maar wel weet ik dat Vriezen berg bekend stond om zijn heerlijke boomstammen (voor een dubbeltje), Groenewoudt om zijn heerlijk amandelbrood en bij Halbertsma kon men heerlij ke speculaas en slagroomborst plaat kopen. In één woord heer lijk. Bestaan die drie zaken nog Vriezenberg is toen in Ik heb geen huis waar ik heen kan, 'k zwerf altijd buiten rond; 2x En ik eet wat men mij uit meelij geeft, 'k slaap op en harden grond. Ach moeder waarom gingt gij heen, ik minde U zo teer; 2x Nu heb 'k brood noch kleren mijn tijd al verhuisd naar de Wirdumerdijk. Op de Wirdu- merdijk was ook een soort chocolaterie en daar kon men een Blokerreep kopen voor 4 cent; ik zie ze nog voor me: smalle hoge repen en Bens- dorprepen voor 5 cent, die waren meer breed en plat. Nu ik het over prijzen heb. Ik ben getrouwd in 1919. Heb toen een kookboek gekocht van Mar- tine Wittop-Koning: "Eenvoudi ge berekende recepten". Ik zal een paar prijzen noemen uit die tijd. Ik neem maar een willekeu rig recept: Kalfslappen: 750 gr. kalfslappen fl. 2,70 75 gr. boter of margarine fl. 0,10'A 1XA gr. zout fl. 0,00'/2; samen fl. 2,81. Gort met pruimen: 2 dl. (150 gr.) Alkmaarse gort fl. 0,06 200 gr. gedroogde pruimen fl. 0,16; samen fl. 0,22. Nu hebben we het er wel steeds over, dat 't tegenwoordig alle maal even duur is, maar laten we nu eens de inkomsten verge lijken bij vroeger, wat zijn we nu dan toch rijk. Armoede bestaat nu niet meer (gelukkig maar), maar zijn de mensen nu wel tevreden Het "meer" raakt nooit vol Mij komen een paar liedjes van vroeger in de gedachten, hier twee ervan: en ons klein lief huis niet meer. Op een strobed lag een wées- kind, in 't uur van middernacht; 2x 't Kon van kou en smart niet slapen en weende droevig zacht. Moederlief, ik heb zo'n honger, moederlief zo leed en pijn; 2x Ach waart gij maar blijven leven, 'k. zou dan nu heel anders zijn. Als de morgen licht in 't oosten, is het weder sinterklaas; 2x Maar het zal voor mij geen feest zijn, want u rust in 't graf helaas. Doch ik treur niet over lekkers, 'k vraag alleen een stukje brood; 2x Ach waarom mijn lieve moeder, gingt gij toch zo spoedig dood. Er stond een knaapje aan deur. op kouden winterdag; 2x Verwonderd bleef een ieder staan, die hem zo bibbrend zag. Lief knaapje ga toch naar Uw huis, wat doet ge in deze kou; 2x Maar meneer, ach kon ik 't maar, ik zou hene gaan wat gauw. (je Amsterdam, romans op haar naam: "De kloof zonder brug", "Cinderella", "De tinnen soldaat", Koosje Mans- velt". "Gezusters Mansvelt", "Een scheepje naar Arcadia", enz. Ook prima kinderboeken als "Guusje uit de Goudsbloem", "Jetje uit het huis" e.a. Ik herinner mij, dat zij destijds in het Naauw woonde en weet alleen, dat zij in 1973 is overleden, 62 jaar oud. Graag zou ik wgt nadere bijzonderhe den over haar vernemen. Mis- schoen kunt U eens een artikel aan haar wijden, als het nog niet gebeurd is Harfsen JJH. Hoeve-Landstra. H J. TIMMER Bijgaand een knipsel uit de' Radiogids 14-20 febr. van de NCRV. betreffende de onder scheiding voor de oud-Leeuwar der H.J. Timmer. Hoewel in Work u m geboren, kwam hij reeds als kind naar Leeuwarden, waar het gezin jaren op de Tuinen heeft gewoond. Zijn vader was op kerkelijk gebied bekend, o.a. als ouderling van de Hervormde Gemeente. H.J. Timmer - "Rikus" voor zijn vrienden - bezocht tegelijk met mij de Chr. lagere- en mulo- school in de Margr. de Heer straat, hoofd dhr. Haantjes. Hij zette zijn studie voort aan de HBS in de Kanaalstraat, direc teur dhr. Yntema. Later verhuisde hij naar zijn tegenwoordig adres: Rembrandt- laan 3, Naarden. Hij had zitting in diverse besturen, o.a. als penningmeester van de Ned. Zondagsschoolver. Mede op zijn initiatief ontstond jaren geleden de Stichting "Wilde Ganzen", waarvan hij sinds 1970 voorzitter is. Zoals bekend heeft deze in de wekelijkse uitzendingen via ra dio en televisie van het Ikon al vele miljoenen guldens bijeen gebracht ten bate van allerlei werk van barmhartigheid, alleen na gedegen onderzoek, de hele wereld over. Daartoe moet hij er telkens op uit. heel Europa door. Met groot enthousiasme zet hij zich al jaren voor de goede zaak in, altijd geheel belangeloos. Mede door zijn werk heeft Nederland op dit gebied een zeer goede naam verworven. Het was dan ook welverdiend, dat hij op zijn 70e verjaardag, 26 januari j.L, benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Redactie, wellicht vindt U het de moeite waard een stukje te wijden aan het eerbetoon voor deze verdienstelijke oud-Leeu warder Harken Jü. Hoeve-Landstra. g- De voorzitter van de stichting „De wilde ganzen", de heer H. Timmer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Timmer kreeg deze onderscheiding op zijn 70ste verjaardag, op 26 januari. De in Workum geboren heer Timmer werd in 1952 pen ningmeester van „De wilde ganzen", in 1970 voorzitter. Het is mede aan zijn grote in zet te danken, dat er zovele wilde ganzen-vluchten (we reldwijde hulpverlening) via ra dio en televisie van het IKON zijn gehouden. De heer Timmer is ook nog penningmeester geweest van de Nederlandse zondags schoolvereniging en hij zorgde met anderen ervoor dat de zondagse radioclubs voor kin deren van de grond kwamen. Zo was 't in die tijd. Men ziet nu toch geen bedelaars meer (geluk kig niet Laten we het nu eens van die kant bekijken Misschien stemt dit een heleboel mensen tot tevredenheid. Kankeraars zullen er altijd wel blijven. M. Wielsma- v.d. Molen. RIE VAN ROSSUM Heeft U al eens aandacht gegeven aan de Leeuwarder schrijfster Rie van Rossum Zij heeft verschillende uitstekende Het was de vorige maal in t Kleine Krantsje helemaal in de war met de geplaatste schoolfoto: het vette onderschrift hoorde bij een andere schoolfoto, die niet was geplaatst, wat daarna - niet vet gedrukt - volgde, was wel weer van toepassing op de foto, die wij hadden afgedrukt. De fout is ontstaan, doordat er tegelijkertijd twee foto's van de school aan de Schoolstraat en beide uit het jaar 1923, bij de drukker terecht kwamen. De ene foto had betrekking op de school in de Schoolstraat achter de Harmonie, de andere op die uit de Schoolstraat in Huizum. Met onze excuses herstellen wij vandaag de fout door foto en onderschrift nogmaals, maar nu goed if te drukken. Zie pagina 8.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4