■tten" G OP STADSVDVER KONINKLIJK BEZOEK BH HARDRIJDEN OP STADSGRACHT ^lileine 3-^ranteje leeót iedereen RZETTEN E JONGENS HET LEVEN Hier heeft het drama zich voltrokken: de stadsvijver tussen de Oostersingel en de Bleeklaan. De hoogte aan de kant van de Bleeklaan is er nu niet meer. JJL Door middel van artö nog de hart- etgeen hem echter ii poging, 0111 den ïen, mislukte, door- ileek te zijn. Ruim kunstmatige adem- zonder result?" >(Je overledr heef' jongen zuurstof toe te dienen, mislukte, doordat het apparaat defect bleek te zijn. Ruim een uur heeft men nog kunstmatige ademhaling toegepast, helaas zonder resultaat. Willem Siksma was reeds overle den, toen men hem vond. Ook bij hem heeft men nog lange tijd gepoogd het leven te doen weerkeeren, echter eveneens te vergeefs. Zooals zich laat begrijpen, heer- schte er onder de zeer vele omstanders een zeer gedrukte stemming. Op gedempte toon werd door groepjes menschen het geval besproken en uiting gegeven aan de deernis, die allen op dat moment met de zwaar getroffen ouders koesterden. DE SLACHTOFFERS Willem Stobbe is geboren op 17 October 1925 en was dus thans ruim 13 jaar. Hij woonde in de Nieuw-Amsterdamstraat no. 11. Zijn vader, de heer T. Stobbe, oefent het beroep van timmer man uit en heeft voor de C.H.U. zitting in de gemeenteraad. Het gezin had tien kinderen, waar van er vijf op de Willem Lode- wijkschool gingen. Willem Siksma was een zoon van den arbeider J. Siksma, Weg 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN naar Cambuur 31, en een der jongsten uit een gezin van twaalf kinderen. Hij was een leerling van de zesde klas van school 11. Hij was op 21 Januari pas 13 jaar geworden. WAT DE GEREDDEN VER TELDEN Wij brachten vanmorgen een bezoek aan de geredde jongens. De elijarige Theunis Hoekstra, wonende Achter het Hoogpad, vertelde ons het volgende: Ik kwam laat uit school, omdat de meester ons nahield. Het was ongeveer half vijf, en mijn broer haalde mij op. Ik had een boek bij me van school en dat heb ik eerst thuis gebracht. Daarna ging ik naar het ijs en toen lagen er vier jongens in het water. Ik stond op het ijs en een man gaf me een haakje. Daarmee liep ik naar de jongens toe, maar toen ik er vlak bij was brak het ijs en viel ik ook in het water. Gelukkig zag ik een ladder op het ijs liggen en daaraan heb ik me vastgegrepen. Ik kon zelf op het ijs klimmen en ben toen direct naar huis gegaan. Ik heb maar drie jongens in het water zien liggen: Willem Stobbe, Wim Siksma en Marten Bouman. De meester had ons al heel vaak gewaarschuwd en had ons al eens eerder nagehouden, omdat wij op het ijs waren geweest. Aldus vertelde Theunis. Hij is er met een nat pak afgekomen, de dokter heeft hem onderzocht en kon geen nadeelige gevolgen ontdekken. Marten Bouman deed het vol gende verhaal: Om ongeveer kwart voor vijf ben ik van school uit naar het ijs gegaan. Er was daar een heel troep jortgens, wel een veertig. Wij waren met z'n vieren als vriendjes, Marten Sin- nema, Wim Siksma, Willem Stobbe en ik. We waren er al eerder aan het doorzetten ge weest en het ijs was al flink taai. Het kraakte heel erg. Er liepen telkens twee jongens achter ons aan. Plotseling voelde ik, dat het ijs knapte en ik lag in het water. Ik kon een beetje zwemmen, maar Willem Siksma zat op m'n rug en hield me vast. We zonken met z'n beiden naar beneden. Ik stompte en sloeg net zoo lang, tot Willem me losliet. Toen zwom ik naar de kant van het ijs. Een schipper stak me een haak toe en zoo ben ik weer op het droge gekomen. Willem Stobbe heb ik niet meer gezien, nadat wij aan het door zetten warep. Willem Siksma is zeker gezonken. Ik ben direct naar huis gehold en heb me verkleed. De familie Sinnema op het Hoeksterpad 31 was vanmorgen nog heelemaal van streek. Marten ligt in het ziekenhuis en z'n broertje Thijs lag nog in bed. Marten was met de andere jongens aan het doorzetten. Hij wist heel goed, dat het niet mocht, want vader had hem er al vaak voor gewaarschuwd en hem een pak slaag gegeven. Ook meester heeft het nog zóó gezegd, dat we niet op het ijs mochten komen. Ik riep nog tegen Marten: "Je moet er afkomen", maar Marten wilde niet. En toen zakten ze er door, met z'n vieren. Ze spartel den eerst alle vier en ik zag, dat Willem Siksma Marten Bouman vasthield. Ze gingen kopje onder en even daarna kwam Marten weer boven water. Ik riep nog tegen m'n broertje: "Marten, hou je maar taai." Een man gaf me een jasje. Ik liep er mee naar de kant van het ijs en gooide het m'n broer toe. Maar Marten trok mij er ook in. Iemand heeft mij er weer uitge haald. Ik wilde nog blijven, maar ze hebben me naar huis ge bracht." De moeder van Thijs vertelde ons nog, dat haar zoontje Marten met een haak uit het water is gehaald. Hij was in school gedragen en is vandaar naar het ziekenhuis gebracht. Het was er toen vreeselijk druk bij de vijver. Er waren moeders, die niet wisten wie er door het ijs waren gezakt en wie er gered waren. Ze liepen allen dooreen, huilden en wisten niet wat zij moesten doen. Zij was, toen zij hoorde dat haar zoontje al gered was, naar de school gegaan, waar Marten was heengebracht. Daarna is zij met hem naar het Stadsziekenhuis gegaan. Naar wij vernemen gaat Marten vandaag weer naar huis. Hij heeft geen nadeelige gevolgen van het ongeluk ondervonden. •- Nog een herinnering aan een winter van vroeger: een onzer abonnees zoijd ons deze foto van een bezoek van Koningin Wilhelmina aan Leeuwarden in wintersfeer. "De foto is gemaakt op de toenmalige ijsbaan aan de Noordersingel" zo schreef hij, maar is dat wel zo Wij meenden, dat de Koningin wel op de ijsbaan aan de Bleekerstraat, maar nooit "achter de tuun" is geweest. Rechts burgemeester Patijn, links de Commissaris der Koningin, Mr. PA.V. van Harinxma thoe Slooten, naast de Koningin een hofdame. Marten Thije la Martf het do ■iel

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 7