BERGKLOOSTER IN BERGUM WAS EENS BELANGRIJK CONVENT TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 8 Xlcme X rar'öje .leeót iedereen Op deze mooie schoolfoto de derde klas van de openbare lagere school in de Schoolstraat in 1923 met de populaire juf de Hoop temidden van de kinderen. We beginnen bij de bovenste rij en gaan, als vanouds, van links naar rechts: Froukje Smid, Saapke Luik, een onbekende, Arie v.d. Roest, Albert Bergsma, Fedde van Dijk, Alie Schotanus en Tjammie Rommerts Op de tweede rij: Rinze de Jong, Siebren Weiland, Gerrit Johanna Kramer, Netty Bergsma, een onbekende en Alie Struiksma. De derde rij: Eerst weer een onbekende, dan Wietske Groen, Hennie v.d. Boogaard, Minke Tiemersma, Alie Jongendijk, Edzer Tiemersma, Piet Tanja, Hans de Jong en Rinse Kooistra. Tenslotte zittend vooraan: Kees Pruis, Gijs Branderhorst, Stientje Henstra, Janke Dekker, Joke Wiersma, Joukje Heerema en Atje Stoelwinder. "Wie kan de vraagtekens oplos sen aldus mevrouw Joukje Spoelstra-Heerema en Piet Tan- ja, die ons deze foto toezonden. "Een heel bekende rubriek in ons "Kleine Krantsje" met een klasse-foto, waarop men zichzelf terug ziet als kind van 8-9 jaar, moet iets in je oproepen, zo schrijven zij. "Mooie, maar mis schien ook minder aangename herinneringen aan die tijd. Niet omdat wij nu in een "nostal gisch" tijdperk leven, want nostalgie is er altijd al geweest, doch in de na-oorlogse jaren misschien wat in verdrukking gekomen. Onze gedachten gaan dan vooral uit naar onze lieve juf de Hoop die, evenals op de foto, natuur lijk het middelpunt van de klas was en op haar rustige manier haar best deed ons door de eerste drie schooljaren heen te helpen. Want na 3 klassen kwam de Meester. Wie herinnert zich nog de grote vreugde en vooral voldoening van een kind dat bij de aanvang van de seizoenen, lente, zomer, herfst en winter, op de juiste dag 's morgens bij het binnenkomen in de klas direct de vinger opstak en zei Juf Juf "vandaag begint de lente, of zomer of herfst en niet te vergeten de 'echte' winter. Een nieuwe griffel met een prachtige punt er op was dan de beloning - nee, misschien wel jammer, maar een "tuutsje" was er destijds niet bij. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen indien oud-klasge noten zich nog andere voorvallen van deze tijd kunnen herinneren, en via het "Kleine Krantsje" dit willen laten weten. Natuurlijk is een rechtstreeks briefje aan ons adres ook best. Bovendien zijn er misschien oud-klasgenoten welke alsnog belang hebben bij een foto-af druk. Deze kunnen dan door ons ineens worden besteld, en zal hierdoor de kosten wat "druk ken". Met onze hartelijke groeten aan alle klas-genoten van 1923". Tot zover mevrouw Spoelstra- Heerema en de heer Tanja, die bereikbaar zijn via 't Kleine Krantsje of rechtstreeks op tele foonnummer 33514, Bredero- straat 16, Leeuwarden - dat is de heer Tanja dan. Ook Bergum behoort naar ik dacht tot het gebied van de lezerskring van 't Kleine Krant sje voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. In dit Bergum, hoofdplaats van de Grietenij Tietjerksteradeel. bevond zich eertijds het Berg- klooster, een Convent van de Orde der Reguliere Kanunnik ken, gestichtdoor de Heilige Augustinus en gewijd aan de H. Nicolaes, patroon der zeevaren den. Het Bergklooster was in die tijd een belangrijk Convent en er werden vele gewichtige bijeen komsten gehouden. De klooster abten van het Bergklooster waren bijzonder geleerde man nen wier invloed in de Katholie ke wereld van toen zeer merk baar was. Zo tekende op 29 juni 1338 de abt van het Bergklooster een stuk houdende verzoening van de stad Groningen met de Ommelanden die regelmatig op voet van oorlog leefden. In 1422 was het de Prelaat van 't Bergklooster die het Verbond tussen Schieringers en Vetko- pers met zijn handtekening be krachtigde en in 1462 werd door de ingezetenen van Ooster- en Westergo een samenkomst ge houden in het klooster ter sluiting van een onderling ver bond. Het Convent bezt uitgebreide bezittingen in de provincie, waarbij o.m. de stins Oud-Barra- huis onder Wirdum, waar in de 14e eeuw de Landdagen van Oostergo werden gehouden. In 1570 werd bij de aanstelling van de nieuwe Bisschop Cuneris Petri te Leeuwarden, het Berg klooster bij Pauselijke Bul bij het Bisdom Leeuwarden inge lijfd, zeer tegen de zin van de kloosterlingen. De nieuwe Bisschop deed op 7 maart 1570 zijn intrede in het Bergklooster waarin hij ook zijn intrek nam. De prior Johannes Bernardus, hierover ten zeerste ontstemd, stak zijn ongenoegen niet onder stoelen en banken en hij schreef persoonlijk een brief aan de Landvoogd de hertog van Alva waarin hij verklaarde dat het Bergklooster onderworpen was aan het Kapittel van Win- desheim en dat wilde blijven ook. De Bisschop evenwel legde de prior een door Alva onderte kend schrijven van 25 november 1569 voor, waarin werd bepaald, dat het Bergklooster onderda nigheid en gehoorzaamheid was verschuldigd aan de Koning van Spanje Philips II en aan niemand anders. Als trouwe onderdaan des Konings werd van het Bergklooster onvoor waardelijk gehoorzaamheid ge ëist. Hét klooster werd dan ook zonder meer bij het Bisdom Leeuwarden ingelijfd. Ter gelegenheid daarvan gaf de Bisschop een groot en uitgebreid gastmaal aan een aantal voor aanstaande edelen en geestelij ken. Een van de eerste maatregelen die de nieuwe Bisschop nam, was het bij openbare veiling verkopen van een groot deel van (Vervolg op pagina 10).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 8