DE FRIESCHE CLUB BESTAAT DEZE MAAND DRIEKWART EEUW MERKWAARDIGE SPORTVERENIGING DE JAS VAN JAN 9 t T-LCrantöje leótot iedereen Wanneer dit nummer van, t Kleine Krantsje verschijnt zal een van de merkwaardigste Leeuwarder sportverenigingen juist z'n vijf en zeventigjarig bestaan hebben gevierd. Het is de Friesche Club, een sociëteit, waarin op het gebied van kaarten en biljarten krukken en cracks van beiderlei kunne verenigd zijn en waarvoor ook nog wel verschillende heren trouw hun contributie zullen betalen zonder ooit een 'keu of kaart aan te raken. De Friesche Club, minder als kaart- dan ais biljartclub bekend, heeft een eigen lokaliteit, die met de aanduiding Clubhuis te weinig eer wordt aangedaan - er is in heel Nederland geen biljartvereniging, die kan bogen op het bezit van zo'n riant verenigingsgebouw als dat van de F.C. aan het Ruiterskwartier tegenover de Harmonie. (1916). gebroeders de Boer aanv het Ruiterskwartier, dan weer verga derden of speelden ze in Het Hof van Holland, bij Ph. Wagenaar. in de Zuiderstraat, in Spoorzicht bij Yke de Jong, in hotel Centraal aan het Zaailand, bij Boersma in het Friesch Koffie huis of bij Vermeulen in het Oranje Hotel. In het oorlogsjaar 1916 kwam er een eind aan dit nomadenbe staan, toen de Friesche Club, vooral dankzij de inspanningen van de onvergetelijke voorzitter, notaris Berghuis, een eigen ge bouw kon betrekken en wel de oude Stadsschouwburg aan het Ruiterskwartier. LOT UIT DE LOTERU De vereniging trok daarmee een lot uit de loterij, want terwijl de oude schouwburgzaal geknipt bleek om als biljartzaal in te richten, kon de voorzaal als kaartzaal worden bestemd en zo kreeg de Friesche Club een werkelijk uniek en intiem eigen domein. Vooral de biljartzaal bleef lange jaren uitermate sfeervol, een situatie, die helaas enigszins is aangetast, eerst doordat de bovenste van de twee galerijen wegens bouwvalligheid moest worden weggebroken, later door dat de zaal gewoon te klein bleek, waardoor ze in de richting van de Ype Brouwersteeg moest worden verlengd. Een voordeel van deze laatste verbouwing was de mogelijkheid het aantal biljarts uit te breiden; er staan nu twee grote en acht kleine tafels. Op de beide grote tafels wordt bijna uitsluitend in de spelsoort -driebanden ge speeld, hoewel dit driebandspel ook op de kleine tafels steeds populairder wordt. Grote uitblinkers op het groene Het was dus in 1901, dat deze F.C. als "Friesche Biljart Club" werd opgericht en dat gebeurde op de vijftiende maart op een bovenzaal van Hotel De Klande- rij. Doel van het oprichten was "het verheffen en veredelen van het biljarten als sport". In de eerste jaren van z'n bestaan trok de Friesche Club voor z'n wedstrijden en vergade ringen van de ene zaak naar de andere. Nu eens verzamelden ze zich in De Roskam van de In sombere gevangeniskleedij staat de 52-jarige Jan D. voor de heeren. Geboortig uit de Frie sche zeestad Harlingen, is hij geruimen tijd een zwerver ge weest en maakte hij al verschei dene keeren wegens landlooperij kennis met de justitie. Niet wegens de thans aan de orde zijnde zaak zit bekl. in de gevangenis. Een ander feit heeft hem achter de sterke deuren gebracht, die zich achter zoovele verongelukte levens sluiten. Het was den 3den December, 's morgens 8 uur. Jan had den nacht doorgebracht in het loge ment van Aaltje v.d. Brug te Leeuwarden. Bij het rijzen van den morgen maakte hij zich op, om te vertrekken. Hij liep de gang door, naar de buitendeur. Dicht daarbij hing, in de gang, een bruine schouder mantel, die Jans begeerte opwek te. Hij stak zijn hand uit en eigende zich het kleedingstuk toe, dat hij bij koopvrouw Monica in de Amelandstraat voor 15 cents verkocht. Het luttele bedrag had hij gewonnen, ten koste 'van een eerlijk geweten. Bekl. hoort heden' 1 mnd. gevang, tegen zich eischen. laken waren in het verleden Jan Wiemers (De Leeuw van Dok- kum), Johannes Boelstra en Piet .Zondervan; op eenzame hoogte staat nu Henk van der Veer uit Damwoude. Onder de opkomen de jongeren zijn enkele veelbelo vende krachten: Lex Andriessen, Siep Braaksma, Eddy Geurtsen. Overigens varieert de speelsterk- te van de heren, die hier hun best doen de ballen binnen de banden te houden, van zo'n nul komma vijf tot honderd in het librewerk; ook in het kaderspel worden door enkele bevoorrech ten moyennes bereikt, waarvoor ze zich niet hoeven te schamen. In de kaartafdeling, die ook geregeld gonst van het wedstrijd- rumoer, komen zo nu en dan eveneens coryfeeën naar voren, die alom in de provincie uiter- jartwereld kennen de Friesche Club en roemen de bijzondere sfeer, die hier heerst. Nog vers in het geheugen ligt het kampioen schap van Nederland ereklasse driebanden, dat ter gelegenheid van dit jubileum in de Club gehouden is. Het bestuur, dat bij de recente feestviering alle loftuitingen over zich heen heeft laten gaan, bestaat uit de heren J. Plantinga, voorzitter, Chr. Miedema, secre taris, J. Veldkamp, penning meester en K. Hoitsma, J mate worden gevreesd. Kersverse kaartkampioenen zijn de heren Jan Beeksma en Piet Graafsma; zij verwierven als leden van de Friesche Club het Friese kampi oenschap Hoofdklasse voor pa ren. Natuurlijk heeft de Friesche Club in de loop der jaren tal van tournooien georganiseerd en alle groten uit de Nederlandse bil- Jansma. D. Eisma en J. Steens- ma. Het aantal leden schommelt om de vier honderd vijftig en daar zijn ook een aantal dames bij. Die plegen met de heren te kaarten in de voorzaal; een heel enkele maal kan in de biljartzaal iemand van het zwakke geslacht bewonderd worden, die zich dan aan het spel met de ballen waagt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9