TRAGISCH ONGELUK OP DE NIEUWESTAD "T KLEINE ^1 KRANTSJE Mol»§s S3 IN MEMORIAM AUKE ADEMA IN VOORJAAR 33 t Kleine Krantsje leest iedereen "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 3 3Cl cine 5iriJnfo/e leeet iedereen geld en goede raad was konden de intussen versche nen artsen slechts bevestigen, wat ieder toen al vermoedde, namelijk, dat de levensgeesten geweken waren - de steen had de schedel van de arme vrouw verbrijzeld. De fraaie gevel van het nog steeds bestaande pand, waarin nu de grammofoonplatenzaak van de Firma van den Akker zit, dateert uit 1759 - het huis stond er dus al bijna twee eeuwen, toen het drama zich voltrok. Vermoed werd, dat de raamdor- pel van het huis door de trillin gen, die het verkeer veroorzaak te, was losgeraakt. "Zij, die oude huizen bewonen, waarin zich nog dergelijke raamdorpels be vinden, zullen goed doen deze te controleeren of doen controlee ren" aldus schreef de krant, die over deze tragedie berichtte. Het slachtoffer was een mevrouw Bijlsma, echtgenote van een fruithandelaar uit de Sint Ja- cobsstraat. Zij wandelde met haar dochter over de Nieuwestad en besloot een kijkje te gaan nemen in de etalage van een concurrent, de groentehandelaar R. de Jong. Op datzelfde moment, het was omstreeks half zeven 's avonds, bracht de heer de Jong op de bovenkamer zijn zoontje naar bed en net, toen hij in de kamer kwam, zag hij in een flits een voorwerp langs de ramen vallen. Een moment later hoorde de heer de Jong een vreselijk Adema aan de vooravond van een nieuwe tocht de historische woorden: "Ik win wéér, maar nu win ik alleen een gedurfde voorspelling, die hij waar maak te ook: met een voorsprong van drie minuten op Joop Bosman won hij op z'n eentje deze race. De naam van Auke Adema kwam nu over aller lippen en duizenden hebben hem harts tochtelijk toegejuicht en geëerd als, een grote held. Jarenlang bleven tal van kranten nog herinneringen ophalen aan de formidabele prestaties van Auke Adema, toen werd het stiller en stiller rond de eens zo gevierde crack. Op de eerste zonnige zaterdag middag van deze maand is Auke Adema naar zijn laatste rust plaats gebracht op het kerkhof van Berlikum, vlak achter het huis, waar hij de laatste jaren heeft gewoond. Behalve de naaste familie en enkele tientallen dorpsgenoten was er één Elfstedenrijder, die hem de laatste eer bewees: Piet Boekestijn uit Maasland, die Auke Adema in die beide oor logstochten én in de jaren daarna had leren kennen als een goede vriend. Een van de allergrootsten in de Friese Elfstedentocht - dat was Auke Adema, de oersterke sjou werman uit Franeker. In de barre tocht van '40 was hij voor 't eerst van de partij en direct hoorde hij tot de favorie ten: samen met Dirk van der Duim, Cor Jongert, Piet Keizer en Sjouke Westra smeedde hij het "Pact van Dokkum", waarbij deze vijf rijders elkaar op handslag beloofden arm in arm in Leeuwarden door de finish te zullen gaan. In het zicht van de eindstreep, toen een deel van het wild juichende publiek het ijs op stormde, werd het Adema echter te machtig: plotseling rukte hij zich los van de anderen en spurtte weg in de richting van de eindstreep op het ijs. Hoewel de anderen onmiddellijk reageer den en een verbeten achtervol ging inzetten, ging Auke Adema als eerste over de streep. Toch zou de eer van de overwinning door allen worden gedeeld, want het bestuur van de Elfstedenvereniging kende niet alleen aan de Franeker, maar ook aan de andere vier de grote gouden medaille toe van de eerste prijs. Een jaar later sprak Auke Ruim veertig jaar geleden, in april 1933, is er op de Nieuwestad een verschrikkeli jk ongeluk gebeurd, waarbij een drie en vijftig jaar oude stadgenote het leven verloor. Het was een ongeval, dat, zou men zo zeggen, veel vaker kon voorkomen, maar waarvan gelukkig zelden wordt gehoord - niet in Leeuwarden, maar ook niet in andere plaatsen in het land. gekerm, waarna hij onmiddellijk naar beneden liep en de voor deur opende. Tot zijn ontzetting zag hij toen mevrouw Bijlsma liggen, die dodelijk getroffen was door de hardstenen dorpel van het dakkozijn, die van een hoogte van twaalf meter naar beneden gekomen was. De dochter van het slachtoffer stond er handenwringend en luid schreiend bij. Nadat mevrouw Bijlsma bij de heer de Jong binnengedragen voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Emmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.00 per stuk Per giro besteld: fl. 1',60 voor 1 ex., fl. 2,90 voor 2 ex., fl. 4,30 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als'abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa te tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3