Friesland Bank Fransch - Duitsch Engelsch CONVERSATIELESSEN F. E. LAMMERS. S cine ^.rantKje leeöt iedereei Zo gaan de gevels er uitzien van de nieuwbouw aan het Zuidvliet op de plaats, waar het geboortehuis van Mr. Pieter Jelles Troelstra heeft gestaan. De beide panden aan de linkerkant worden opgetrokken in oude stijl, aan die aan de rechterkant viel helaas weinig in positieve zin te verbeteren. Het gehele complex wordt betrokken door het Schildersbrijf van Tjepkema, dat dus gaat verhuizen van de Oostergrachtswal naar hier. Lezers klommen in de pen COLLECTANTEN In deze tijd van het jaar, als de schoonmaak je te pakken krijgt, komen alle dozen en laadjes te voorschijn met oude Krantsjes en vergeelde foto's. Als je dan aan het lezen en bekijken gaat, kom je met die schoonmaak nooit klaar, maar je vindt het dan opeens zo belangrijk niet meer. Eén dezer dagen zat ik te snuffelen in een doos vol oude foto's en vond daartussen een paar foto's van de Diakenen van de Hervormde Kerk. Het zal waarschijnlijk zo'n 52 jaar gele den zijn. Ze gingen 's zbndags in het zwart gekleed rond met de colleetezakjes aan een grote stok. Van enige heren weet ik de namen nog. Het waren links vooraan: de heer van Streun, Linthout, Boosma, dan twee onbekenden. Kroes, een onbe kende en staande de heren Arends en Jurgens, verder ben ik de namen vergeten, maar mis schien is er iemand, die ze herkent. De heren hadden om de beurt dienst in de Grote Kerk. de Westerkerk of de Galileeër kerk. Misschien is er nog iemand, die bij het opruimen oude foto's vindt, het is zo leuk om er dan nog eens over te praten of te schrijven. Emmeloord Mevr. M. Kuiper- Kroes. DE KELDERRATTEN In het Kleine Krantsje nummer 263 schrijft U over de plannen in Leeuwarden een standbeeld op te richten voor de Kelderratten, "moeder en twee dochters, be faamde prosituees in het Leeuw arden van de twintiger jaren." U hebt ze zelf zeker niet goed herkend, want het was niet een moeder met twee dochters, maar met vier: Jantsje, Boukje, Douw- tsje en Geke. Alleen de laatste was niet van de lichte kant. Ik weet het zo goed, omdat wij naast deze mensen hebben gewoond aan de Achter de Hoven en daar hebben we er hele grappen mee beleefd; de mannen vochten er gewoon om, want het waren mooie meiden. Later hebben ze aan Achter de Hoven ook nog een sigarenwin keltje gehad, maar het vak, waardoor ze bekend werden in de stad ging gewoon door. Douwtsje is getrouwd en naar Den Haag gegaan, Betty heeft na de oorlog nog in een woonschip aan de Emmakade gewoond. En Jantsje heeft lange tijd in beugels gelopen - die heeft een auto-ongeluk gehad met een droom van een sportwa gen - dat kon er toen wel af bij de dames. Leeuwarden VLIEGRAMP .Bij het lezen van het artikel en het bekijken van de daarbij afgedrukte foto's in no. 263 van ons KL Kr. over de vliegramp op derde kerstdag 1947 te Leeuw- arden/Boxum werd ik weer herinnerd aan de botsing van het vliegtuig met de Bonifatius- toren, waarvan ikzelf ooggetuige was. Wij logeerden toen bij mijn ouders op Bleeklaan 37 (sigaren zaak) en mijn moeder en ik stonden toevallig achter het raam in de voorkamer (met uitzicht op de toren en het Cambuursterpad) toen het be wuste vliegtuig laag kwam over vliegen van noord-west naar zuid-oost, voor ons dus van rechts naar links en, zo het leek, recht op de toren aan. Aan het geronk van de motoren, dat met de stormwind een bul derend lawaai gaf, viel duidelijk op te maken dat het toestel probeerde hoogte te nemen, wat mislukte. De piloot zag blijkbaar geen kans de toren te ontwijken en ramde met een vleugel (de linker) de torenspits in de nabij heid van de op één na hoogste trans. Wij zagen dat delen van die vleugel en wellicht ook van de trans, naar beneden vielen ter wijl het motorgeronk tot een maximum steeg. Daarop onttrok het toestel zich aan onze waarneming en naar wij later vernamen maakte het de bewuste noodlanding bij Boxum. Uw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Het mag inderdaad een wonder heten, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Aangenomen dat er op de be wuste dag een zuid-wester storm stond, naderde het toestel de landingsbaan uit noord-oostelij ke richting om na de mislukte landingspoging met een ruime rechter bocht (via Marssum terug te keren naar de stad, met het beschreven gevolg. Middelburg LAMMERS Een ooggetuige, H. Hortsma. Zie KL Kr. nr. 263. Tal van geslaagden, nog meer geslagenen en vele vermoorden, door Fransoos Exaverius. En ook deze was een oud-Leeuw arder. Veldhoven J.O. Zwolsman. Niet drie, maar vijf totaal - dat kan alleen maar beteke nen, dat het standbeeld veel duurder wordt. Overigens duurt het nog een hele tijd voor de voorbereidingscom missie weer in vergadering bij een zal komen, zo hoorden wij. Dat wordt de dertiende vrijdag van 't volgend jaar. Red. 't KL Kr. 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN CLUB- en PRIVÉLESSEN OPLEIDING voor alle EXAMENS Tal van geslaagden Aanmelding Woensdags van v.m. 10 tot n.m. 10 en Donderdags van 6 tot 10 n.m. TALENSCHOOL, Nieuwestad 99boven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4