VOORLOPERS VAN PATDNTJES HRAHTSJE MERKWAARDIGE OUDE FOTO fmëicl FRIESE COURANT: TWEE PAGINA'S T KLEINE KRANTSJE LANGS DE SCHOLEN 3 UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN cm,. ^rar'^js (eeot iedereen voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. een aantal kleine advertenties en een paar familieberichten. Het echtpaar J. Frankena-E. Frankena-Stienstra uit de Suma- trastraat gaf met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon Tjalke ("Alles wel"), de heer en mevrouw J. Boringa-IJ. Boringa-Dam uit de Schrans noemden hun jonggeborene Tjib- be en het echtpaar H. van der Veen Jr.-A.F. van der Veen-Jonk- hoff uit het Naauw maakte de geboorte bekend van een doch tertje, Gebbina. Verdriet daarentegen in het Sint Jozef Pension, waar mevrouw Aukje Fopma-Bonnema was overleden, drie en tachtig jaar oud. Uit de advertenties blijkt, dat A. Caspers, Noordvliet 151, z'n (Vervolg op pagina 12). Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Emmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4.70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als'abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee,.voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Zeker weten we het niet, maar deze heren zouden de voorlopers zijn geweest van de Patijntjes, het befaamde straatmuziekcorps, dat in vroeger jaren de Leeuwarders met muzikale klanken verblijdde. Misschien zijn er lezers, die ons de juiste namen kunnen verschaffen; alleen die van de man rechts is bekend - dat is J. van der Zee, die later leider van de Patijntjes werd. Z'n maat naast hem zou een' Sinnema zijn, maar, zo hoorden we, Marten was het niet. Links voor een Teade met een vraagteken en rechts Wodde of Grummer, ook met dikke vraagtekens. Uit de Doos met Sniepsnaren komt vandaag een oude krant - een doodgewone ouwe krant zou je zeggen, maar dat is het nou net niet: het is een nooduitgave van de Friesche Courant van maandag 18 december 1944. De krant telt twee pagina's en bestaat dus uit één vel, of beter gezegd velletje, want het formaat is negentien centimeter breed en zeven en twintig centimeter hoog en zelfs dat klinkt nog wat overdreven, want de zetspiegel is niet groter dan zestien bij drie en twintig centimeter. Een duidelijke nooduitgave dus, die precies vier maanden voor de ineenstorting van Duitsland ver scheen, maar waarin we toch nog haarfijn konden lezen, hoe slecht het de geallieerden ver ging, hoe zwaar de verliezen waren, die ze op alle fronten te slikken kregen en hoe al hun plannen jammerlijk mislukten. Weliswaar stonden de geallieer de legers op dit moment al op Duitse grond, maar wat stelde dat nog voor, zolang de Duitse troepen overal nog zegevierden: "Krachtige Duitsche afweer bij Aken dwingt Amerikanen an dermaal tot gevechtspauze" - de Amerikanen hebben hun aan valsdoelen weer niet bereikt - De Duitsche tegenaanvallen wonnen in verscheidene sectoren terrein - Tusschen Saargemünd en Bitsch, waar de geallieerden onder zware verliezen eenige terrein winst hadden kunnen boeken, sloegen de Duitsche tegenaan vallen den vijand weer terug of brachten hem tot staan". Ook aan het front in Italië hebben de geallieerden weinig kans op succes: "In Midden Italië beperkte de terreinwinst van den vijand zich tot een kleine strook gebied tusschen de Senio en Faënza en in de gevechten aan weerszijden van Bagni Cavallo leden de Cana- deesche formaties wederom zwa re verliezen". En dan het Oostfront. Wat de Russen daar presteerden was amper het vermelden waard. Goed, "de Sovjets breidden hun aanvallen aan weerszijden van den \yeg Ungvar-Kaschuau wel iswaar over een breed front naar het noorden uit", maar wat zou het: "zij werden uiteengeslagen of opgevangen". Zo werd de gehele voorzijde van deze Friesche Courant met Duitse frontsuccessen gevuld; op de achterzijde was plaats voor De foto's van schoolklassen uit vroeger jaren, die wij nu al geruime tijd in 't Kleine Krant sje afdrukken, mogen zich ver heugen in een bijzondere be langstelling van de lezers van onze krant. Het is vaak verras send te zien hoe veel of hoe weinig bepaalde stadgenoten in de loop der jaren veranderd zijn. Met genoegen zullen wij dan ook doorgaan met het zo nu en dan reproduceren van oude schoolfo to's. Vandaag echter starten we met een nieuwe serie foto's, die ook op de school betrekking hebben, maar dan op het schoolleven van nu: 't Kleine Krantsje trekt ih de komende tijd langs de Leeuwar der scholen om het onderwijzend personeel én - op het schoolplein - de kinderen op de kiek te zetten. Wietze Landman is de speciale "Kleine Krantsje-scholenfoto- graaf', die deze foto's maakt. Waar en wanneer hij verschijnt zal voor de leerlingen altijd een verrassing blijven; het hoofd van de school weet er van. De eerste school, die 't Kleine Krantsje bezocht, was de Bijen- hofschool op de hoek van de Bijenhof- en de Goudenregen straat. Wietze Landman maakte daar de foto's, die in dit nummer op pagina 8 zijn afgedrukt. Afdrukken van deze foto's, in het formaat 13 x 18 cm, kunnen tot en met 31 mei besteld worden bij t Kleine Krantsje en wel UITSLUITEND SCHRIF TELIJK door het overschrijven van een bedrag van fl. 6,00 per foto op onze girorekening 981062 of door het insluiten van dit bedrag in een gesloten envelop pe, geadresseerd aan t Kleine Krantsje, Vredeman de Vries straat 1. Duidelijk vermelden wat gewenst wordt: foto perso neel óf foto leerlingen, of beide. Abonnees van t Kleine Krantsje genieten een korting van fl. 1,00 per foto. WIETZE LANDMAN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3