Voor de rechter RICHTING VLIEGVELD; LANG GELEDEN Friesland Bank Uw eigen bank (■Clci/ii? t-LCrantsie leeM iedercci Lezers klommen in de pen JOCHEM Met enige verbazing heb ik, het overigens heel aardige stukje van de heer van Dam, over de "drie Bontekoe's" gelezen. Het betreft dat gedeelte, wat over de "tuunplisie" Jochem gaat. Als oud Stienserdyker heb ik n.l. deze heel goed gekend, want wij woonden indertijd bij hem. Hun huisje, waar hij en zijn oude moeder, een oud "bolrinster", woonden, staat er gedeeltelijk nog; vlak naast de voormalige beschuitfabriek van Turkstra. Zijn vader, voor 1900 reeds overleden, was boerenarbeider, en ook Jochem werkte eerst bij de boer. Toen de heer Vosman de molen 't Lam, aan de Westersingel van de heer Sluiter overnam, is Jochem bij deze vermoedelijk in dienst gekomen. Ik denk haast dat Jochem ook al bij Sluiter op de molen werkte. Hij was een sterke werkkracht, maar had weinig overleg, zodat hij onder voortdurend toezicht moest arbeiden. Van 's maan dagsmorgens vroeg tot 's zater dagsavonds (zoals toen gebruike lijk) werkte hij op de molen. Maar 's zondags en op feestda gen ging Jochem naar de Kleine Bontekoe, toen eigendom van de weduwe Smeding, die later trouwde met de heer Haasdijk. Het zal ±1912 zijn geweest toen de heer P. Oele het café overnam Overtreding van het slachtverbod J.V., 35 jaar veekoopman te Leeuwarden, slachtte een var ken, zonder dat hij hiervoor vergunning had en verkocht het spek zonder bons in ontvangst te nemen. Aan getuige van der Woude leverde E. fVi kg. spek. Het kost nogal eenige moeite om van den getuige te weten te komen of hij ermee op de hoogte was, dat het hier om frauduleus geslacht handelde. Na herhaaldelijk gevraagd te zijn, geeft de getuige toe, dat hij wel wist, dat het geen zuivere koffie was. Hij had E. gevraagd: "Hest oek nog es wat", waarop deze antwoordde: "Kom Maan dag maar es bij mie". En toen van der Woude dan Maandag bij E. verscheen heeft hij een behoorlijk kwantum spek ont vangen. Dit spek droeg geen keuringsstempel. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat deze verdach te blijkbaar geen rekening met de vleeschdistributiebeschikkin- gen wenscht te houden, want nog dezer dagen heeft hij zich opnieuw aan een overtreding schuldig gemaakt. Eisch daarom 6 weken gevangenisstraf. Vonnis dienovereenkomstig. Verdachte teekent hooger be roep aan. 1941 en enige tijd daarna is Jochem naar 't Stadsverzorgingshuis in de Haniasteeg gegaan, omdat zijn moeder toen is overleden en hij zonder verzorging achter bleef. Ook daarna kwam hij een enkele maal bij mijn ouders, om te vertellen hoe goed er nu voor stellen. Het kleintje sabbelde ook al lekker mee van het vochtige brood. Het kleintje was tierig en gezond. Een dankbare blik van het moederschaap beloonde mij "voor de bijvoeding tijdens de zwangerschap." Maar ook de kleine eendjes zijn hem gezorgd werd in "het huis". Maar Jochem heeft nooit, net zo min als ik zelf ooit een keer de militaire rok aangehad of zelfs Atjeh gezien; hij zou trouwens beslist zijn afgekeurd. Misschien heeft hij er wel eens over gelezen, want hij mocht graag over "fiere lannen", zoals hij dat uitdrukte, lezen. Ik zou nog veel over hem kunnen vertellen, maar dat heeft m.i. weinig zin. Ik heb trouwens ook al eens eerder in ons Krantsje over hem geschreven. Maar ik moest dit toch wel even recht zetten, want ik vind dat men met schrijven over "typen" een beetje voorzichtig moet wezen, zij kunnen nog familie hebben, die zulks lezen. Overigens lees ik altijd weer met genoegen de vele leuke artikelen in 't Krantsje en ik hoop dat 't nog jaren mag blijven voortgaan. Een oud Stienserdyker. LENTE-IDYLLEN Mijn tuin grenst aan een wei land, gescheiden door een sloot je. Zodoende kan ik het leven der dieren zoals: eenden, scha pen, koeien, paard en veulen, van dichtbij gadeslaan en ervan genieten. In de winter geef ik de eenden wel eens brood, iets vochtig gemaakt, en daarvan nam een schaap, in de nabijheid, ook z'n portie. Daar wende het zich zo aan, dat het iedere dag weer- kwam, zodra het mij zag, en na nuttiging daarvan, weer naar de kudde terugging. De andere schapen hadden er zo geen erg in. Na een paar weken miste ik mijn beschermeling, zou het mij ontrouw geworden zijn Nee hoor, op een mooie zondag morgen zag ik het weer aanko men, regelrecht op mij af, en naast haar een snoezig wit lammetje, dat ze mij, met gepaste moedertrots, kwam voor- vertederend, die kleine parman tige donsbolletjes. Jammer dat er van een zestal soms maar één overblijft, hoe zorgzaam de moeder-eend ook Op een dag werd ik opgeschrikt door angstig gesnater in mijn tuintje, 't was of er om hulp geroepen werd. En ja hoor, 't was de moeder-eend met één kleintje en een eind verder zat een dikke kat te loeren, hoe kon hij langs de grote eend bij het kleintje komen Toen ik erbij kwam vloog de eend, hevig snaterend en vleugel klappend de kat achterna, die sissend weg sprong, bijna in de vaart. Bij haar terugkomst gaf de moeder-eend me een knipoog, alsof ze zeggen wilde: "Ziezo, die is weg, en bedankt voor de oppas Na een paar warme dagen was eens het slootje uitgedroogd en om de dorstige vogeltjes van water te voorzien, plaatste ik een bak water in de tuin. Nauwelijks had ik dit gedaan, of daar kwam een troepje eenden aanwaggelen, ze proefden even van het water en ploemb, daar zat een eend midden in de bak, nog een plons, en nummer twee zat ernaast, de hele bak was nu vol. De andere makkers stonden er omheen op hun beurt te wachten. Deze kwam echter niet. Het scheen het tweetal zo goed te bevallen in het koele nat, dat ze er de hele middag inbleven. Ze konden zich amper roeren, laat staan zwemmen en duiken. Te laat bedacht ik mijn fototoe stel te halen, want toen ik terug kwam, was nr. één eruit gestapt. Toch kon ik niet nalaten dit tafereeltje nog even vast te leggen. Men Kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Grouw SLAGERS SE. Dijxhoom. os. De vader is al lang met de andere woerden vertrokken naar de vrijgezellen-weide, en trekt zich van de zorgen van zijn ega weinig aan, laat staan van zijn kroost. Als lezer van Uw blad 't Kleine Krantsje, heb ik de slagers knechtenfoto bestudeerd welke in Uw krant van 20-3-76 was geplaatst. Hierbij miste ik de naam van Renze van der Wal, welke ook als slagersleerling bij een slager in Leeuwarden was in die jaren. Het was in die tijd een buurjongen van ons, wij woon den toen aan de Noorderdwars- vaart in Drachten. Hij had later een slagerij in Garijp en is in 1973 overleden zover ik weet. Doch als ik bij hem in de winkel kwam in Garijp, dan zei hij altijd steevast, dat hij nog kwaad op mij was om het volgende geval. In die jaren rond 1927 was het voor een vreemde jongen moei lijk om op de Noorderdwars- vaart een meisje te hebben, dit duldden de jongens daar beslist niet. En als er al eens een jongen het waagde op de dwarsvaart te komen, kostte dit hem vaak een nat pak. Of als hij met het meisje liep te wandelen langs de vaart met de vele smalle brugge tjes (plm. 60 cm. breed) dan gebeurde het dat de jongelui voor en achter het paar de bruggetjes aftrokken in tegenge stelde richting, zodat ze genood zaakt waren om via een omweg door het land via Dr. Compagnie er weer weg konden komen. Nu was Renze van der Wal slagersknecht in Leeuwarden zoals ik hier boven reeds schreef. Dan ging hij 's maandagsmor gens heel vroeg met zijn schone (Verder lezen op pagina 12). Deze foto herinnert ons aan de situatie bij het Keegsdijkje van kort voor de oorlog. "Richting Vliegveld Leeuwarden" staat er op en dat klopt, want het waren niet de Duitse bezetters, die het vliegveld hebben aangelegd, zoals nog wel eens wordt gedacht, maar onze bloedeigen landgenoten. Links de boerderij Humalda Zathe I, waar UJK. Tamminga heeft gewoond. Voor de boerderij is de grasdrogerij nog vaag zichtbaar. Ook nauwelijks te onderscheiden zijn de KEJM. gebouwtjes op de achtergrond.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4