COLLECTANTEN OP STAP GEEN SCHEPEN MEER EEN HONDERDJARIGE STEENHOUWERD D. ARENDS 4 TROMP Technisch bedrijf - leeuwarden Uw eigen bank Friesland Bank GASHAARDEN n ieu w ste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 t 3i/eine 3<Crantóje leeót iedereen LEEUWARDEN: VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 - 25067 Het vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen: Fabriekstraat 7 - Telefoon 05178 - 2895 Dit is een foto van "Kleine Keizer", een manneke van amper zes en negentig centimeter lang. Kleine Keizer moet tientallen jaren gele den in Oude Bildtzijl hebben gewoond. Hij zou in Loosduinen gebo ren en in Amerika overleden zijn. Toen deze foto werd gemaakt was Keizer veertig jaar oud. Meer weten we op dit moment nog niet van hem. Wie wel? Wie heeft deze Kleine Keizer gekend? Wie weet er meer van? t Kleine Krantsje zou graag meer van hem willen weten. UITGEPLOZEN Het laatste nummer 265 van het Kleine Krantsje ontvangen en gelezen. Ik kan wel zeggen uitgeplozen. Ik haak eens even in op de merkwaardige foto uit dit nummer. Voorloper van Patijntjes Ik weet het niet. Wel ken ik nog een naam. De man die links zit heet Teake Wielinga. Hij heeft jaren ge speeld in het muziekkorps van de Lijemf en is de vader van de jongens Wielinga, allen musici. De oudste, Johannes, is vioolle raar en speelt, of speelde in de F.O.V. Een zeer muzikale fami lie. Misschien komen er meer reacties nu er weer één is herkend. Van mevrouw Has-Drent, waar ik al jaren kontakt mee heb, hoorde ik iets over de Witte Dame, waar ik laatst iets over vroeg. Zij vertelde mij dat ze vroeger bij haar in de buurt woonde en Heilige Maria werd genoemd. Dus ik weet nu al weer 1 wat meer. Misschien komen ook hier de tongen weer van los, of liever de penklimmers. Bedankt voor de plaatsing en vriendelijk groetend, Akkrum T. Boer-Sijtsma. Enige tijd geleden hebben we nog eens in 't Kleine Krantsje een oproepje geplaatst met be trekking tot "de witte dame", alias Heilige Marie. Wij vroe gen toen of er lezers waren, die ons konden helpen aan foto's van deze uitsluitend witte en toch kleurrijke figuur. Helaas heeft deze oproep geen succes gehad: de Leeuwarders van toen hebben het blijk baar niet de moeite waard ge acht Heilige Marie voor het nageslacht te vereeuwigen. Red. 't KI. Kr. De stadsoverheid vaardigde tal van verboden voor de Vlietsters uit doch niettegenstaande deze maatregelen groeide het aantal bewoners van het Vliet ziendero gen, en kwamen er steeds meer industrieën bij. In de loop van de 18e eeuw. bevonden er zich 3 scheepswer ven, 3 vellenbloterijen, 3 potten bakkerijen, 3 jeneverstokerijen, 3 bierbrouwerijen, 2 kalkovens, 1 korenmolen, 2 oliemolens, .1 pelmolen, 1 tichelwerk, 1 steen bakkerij, 1 leerlooierij, 1 zeepzie- derij, 1 lijmziederij; 1 cichorei- branderij, 1 katoenspinnerij, 1 weverij, 1 tabaksweverij en 1 zoutkeet ter verwerking van minerale grondstoffen. Eeuwenlang gedroegen de Vliet sters zich als onafhandelijken van de stad, ook nog toen na 1601 het Vliet, Kleijenburg en Schilkampen onder de stedelijke schatting of huisfloreen werden gebracht. De Noord- en Zuidvlietsters vormden een hechte gemeen schap en in de loop der jaren kwamen over het water bruggen als de Vlietsterbrug, de Witte- brug, de Blauwebrug en de Poppebrug, om de verbinding tussen Noord- en Zuidvliet te bevorderen. Vele van de genoemde indus trieën verdween in de 19e en 20e eeuw, en met de demping van het Vliet werd een punt gezet achter een eeuwenoude geschie denis. R. Visser. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. MUZIKANTEN In ieder geval een van de "onbekenden" op de fraaie foto van de voorlopers van de Patijntjes in 't laatste Kleine Krantsje heb ik herkend. De man rechts op de voorgrond was de heer Giesing, die het vorige jaar in Rotterdam overleden is. Dat was een zeer interessante figuur, die in vroeger jaren de kermissen afreisde. De man met de pet, naast van der Zee kan een Friso zijn geweest; ook hij reisde de kermissen af. Leeuwarden Ritsko van Vliet Sr. LANGS DE SCHOLEN Op pagina 13 in dit Kleine Krantsje de tweede foto in de nieuwe reeks "Langs de Leeuw arder Scholen". Het is een foto van de Koningin Wilhelmina- school in de Fonteinstraat. Afdrukken van deze foto's, in het formaat 13 x 18 cm, kunnen tot en met 31 mei besteld worden bij t Kleine Krantsje en wel UITSLUITEND SCHRIF TELIJK door het overschrijven van een bedrag van fl. 6,00 per foto op onze girorekening 981062 of door het insluiten van dit bedrag in een gesloten envelop pe, geadresseerd aan I Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1. Duidelijk vermelden wat gewenst wordt: foto perso neel óf foto leerlingen, of beide. Abonnees van 't Kleine Krantsje genieten een korting van fl. 1,00 per foto. •jmr. Lezers klommen in de pen (Vervolg van pagina 5). deze respectabele leeftijd van een eeuw te bereiken, het is nog veel minder bedrijven gegeven zich zo te ontwikkelen als Op de twaalfde mei was het precies honderd jaar geleden, dat het bedrijf van Koopmans Meelfabrieken B.V. zich in Leeuwarden vestigde. In dit nummer van 't Kleine Krantsje schenken wij aandacht aan dit jubileum, dat we in meer dan een opzicht merkwaardig mogen noemen: het is maar weinig ondernemingen gegeven Koopmans Meelfabrieken, dat in 1876 heel klein aan het Noordvliet begon en dat nu in het bedrijfsleven in de stad een zeer vooraanstaande positie in neemt. In 't Kleine Krantsje nummer 264 plaatsten we in deze rubriek een foto van de collectanten van de Ne derlands Hervormde Kerk van zo'n vijftig jaar terug. Naar aanleiding van het erbij behorende ingezonden stukje van een onzer abonnees ontvingen wij een andere foto van deze heren, nu niet aan het feestmaal, maar tijdens een uitstapje met de boot gefotografeerd. Op de voorgrond van links naar rechts Otto Bajema, schilder, Tjitze Stienstra, onderwijzer en Bauke Jurgens, slager; daarachter Kruize, krui denier, Drent, winkelier in potten en pannen in de Grote Kerkstraat en een zekere Jeelof en Jielof, dat weten we niet. Verder op de achtergrond o.a. Van der Vlerk (met pet), Andries Algra, Riethorst uit de Peperstraat en Hoekstra, de. drukker. Deze foto zou nog ouder zijn dan de vorige en moet omstreeks 1916 zijn gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4