U KANSEN LIGGEN GEEN ZWARE ARBEID MEER t ^K.leinë ^^Crdntóje leeet iedereen f S HAD EEN GOED OOG IEKMATIGE ARBEID roggebloemmalerij voor in de plaats. Langzamerhand begon nen de contouren van het latere bedrijf zich af te tekenen: een groot locaal maalbedrijf met een handel in graan en meel. Gelei delijk groeide het moderne en technisch goed georganiseerde grootbedrijf hieruit op. BESCHEIDEN OMVANG De oude fabrieksgebouwen aan het Noordvliet. zijn laatste rit met de paardewa- NAAMLOZE VENNOOTSCHAP En zes jaar later werd de firma in een Naamloze Vennootschap omgezet met de heer Jan Koopmans als president-com missaris, de heren Mr. Dr. J.E. Hesse en L.G. van der Meij als commissarissen en een direc ie van drie man: de zoons van de grondlegger Jan. In hetzelfde jaar 1920 werd begonnen met het bouwen met een nieuwe fabriek op een lap grond van rond negentig bij tweehonderd meter e n het Tijnjekanaal, waar eerst een grutterij en gortpellerij verrezen, daarna een betonnen graansilo van 2000 ton. Er was toen nog ruim plaats voor een moderne veevoederfabriek, die z'n fun damenten in 1926 kreeg en dat was dus het jaar, waarin Koopmans Meelfabrieken een halve eeuw bestond. Er werd nu bijna 150 maal zoveel geprodu ceerd als in 1876 en bijna zesmaal zoveel als in 1901 - het drietal personeelsleden van het oprichtingsjaar, was uitgegroeid tot 110 man op de fabriek, 24 op het kantoor en 8 op reis. Het bedrijf dankte z'n sterke groei voor een niet gering deel aan de energie en het doorzicht van grondlegger Jan Koopmans, voor een deel echter ook aan de wilskrachtige Uilke Klazes, die in Holwerd al had begrepen, wat er met een helder verstand en hard werken te bereiken was! De uitbreidingen bij Koopmans zijn na het gouden feest van '26 niet opgehouden. In 1927 begon de nieuwe veevoederfabriek te draaien en werd de bloemfa- briek aan het Vliet geheel verbouwd. In hetzelfde jaar vond er een verandering plaats, die de vooruitgang treffend illustreerde: voerman Piet Torensma maakte gen; de vrachtauto kwam er voor in de plaats. Wie herinnert ze zich niet, die eerste vrachtauto's, die met veel lawaai door onze straten rammelden? Nauwelijks was de nieuwe graanopslag bij de grutterij gereed of er moest een tweede, 5000 ton grote, mailsilo naast de inzichten en nuttige adviezen gediend. Zijn schoonzoon, Lou- rens Gerhards van der Meij, kon de opengevallen plaats als presi dent-commissaris innemen, maar in 1935 kwam ook hij reeds te overlijden. Verdere veranderingen bij Koopmans in de jaren voor de grote wereldbrand: het opstellen, veevoederfabriek verrijzen. Ook dat machtige bouwwerk zou snel te klein worden - opnieuw werd er uitgebreid. Schaduwen trokken er over het bedrijf, toen grondlegger Jan Koopmans in 1931 op vijf en zeventigjarige leeftijd overleed. Tot zijn laatste dagen had hij het bedrijf met zijn wijze in '33, van de eerste automa tisch werkende droogtoren, het aankopen in 1936 van de havermoutfabriek van de firma Tulner in Sint Anna Parochie, het gereedkomen in het voorjaar' van '37 van een nieuw kantoor en een laboratorium aan de Merodestraat, het aankopen, twee jaar later, van het grote Maar toen in 1901 het zilveren jubileum kon worden gevierd, was Koopmans toch nog maar een zaak van bescheiden om vang met een dertig man perso neel en een kantoor, dat uit twee afdelinkjes bestond, een voor kantoor en een achterkantoor, met een loket en een toonbankje. Aan de ene kant van het loket was de afdeling "expeditie", aan de andere kant de afdeling "boekhouding". De enige kan toormachines waren een copieer- pers en een gelatinehectograaf, waarin na het gebruik de letters in de diepte verdwenen- Bij de jubileumreceptie in deze bescheiden kantoorruimten werd overigens niet ten onrechte ge sproken over de geweldige voor uitgang sinds Holwerd, waar Uilkje Klazes alleen, of hoog stens met één hulpkracht aan de molen stond. De groei bleef doorgaan, zeker na „de groote verbouwing van 1904", toen de hele inrichting werd vernieuwd, terwijl het bedrijf op volle toeren door draaide. In het eerste oorlogsjaar 1914 werd de zaak in een firma omgezet en traden twee zoons van Jan Koopmans, Uilke en Daniel Jovius als firmanten toe - enkele jaren later werd ook de jongste zoon Johannes Wilco opgenomen als firmant. Wat ook opvallend veranderde bij Koopmans Meelfabrieken is de wijze, waarop wordt gewerkt: de zware lichamelijke arbeid is in feite verdwenen, de sjouwer mannen, die er eens bergen werk verzetten, zijn er niet meer. De moderniseringen hadden ook een inkrimping van het perso neel tot gevolg, zodat er ooit meer personeelsleden zijn ge weest, dan op dit moment. Waren er wel eens 600 man bij Koopmans in dienst, nu schom melt het personeelsbestand om de 450 man, 200 op kantoor en in de buitendienst, 250 in de verschillende fabrieken. (Verder lezen op pagina 11 fabriekscomplex van de Fortuna aan de Harlingertrekweg. In de oorlogsjaren deed zich het zeldzame feit voor, dat het bedrijf bijna geen voorraad meer op de zolders had - nadat de bezetters waren vertrokken, bleef de fabriek achter met niets; zelfs een krachtbron ontbrak. Na de oorlog werd samenwer king gezocht met een vooraan staand Gronjnger graanbedrijf, de N.V. Benes in Hoogezand, waarvan de directeuren in de Di rectie enRaad van Commissaris sen van Koopmans werden opge nomen. Het was een periode van moeizaam herstel, maar volgens plannen, die voor de bezetting al waren gemaakt, werd er ver-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9