T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN Uw eigen bank Friesland Bank t 5£Cleine ranttije leeet iedereen Er waren zoveel hoogtijdagen, zoals ook die van de vakantieontspan- ning GELUKZALIG GEVOEL Toen op de stralende Koningin nedag, die we de vorige week meemaakten, 't Kleine Krantsje werd bezorgd, verwachtte ik dat de redactie daarvan de gelegen heid zou hebben aangegrepen eens wat te vertellen hoe in vroeger jaren dit feest, zij het op een andere dag, in Leeuwarden werd gevierd. De vele vlaggen, de feesten voor de gehele Leeuwar der schooljeugd op het IJsbaan- terrein en tot slot van de dag het glorieuze vuurwerk op het Wil- helminaplein, door de jaren heen verzorgd door de fa. Schuur- mans, vormden wel de hoogte punten van die dag. Er waren trouwens vele van die hoogtij-dagen voor alle groepen van de bevolking. Om enkele te noemen: de Emmabloemdag, meestal gehouden op Goede Vrijdag tegelijkertijd met een extra drukke marktdag, waarop door een deel van de Leeuwarder meisjes een sportieve wedstrijd werd gevoerd om zoveel mogelijk Emmabloemen, speldjes in de vorm van een paarse bloem met een geel hart, te verkopen. Een op de Nieuwestad wonende adelijke familie beloonde het eerstkomende meisje steevast met een gouden tientje. De eerste mei ging ook beslist niet ongemerkt voorbij in Leeuwar den: een grote optocht, afgewis seld met muziekcorpsen en afde lingen van de juist opgerichte AJ.C., trok dan door de straten. Verder waren er de overtocht van de Wielen, de schoolsport- dagen, de buurtfeesten, de uit tochten per plezierboot, vaak met muziek, waarvoor een heel jaar gespaard werd en de tocht door de stad met landauers (open rijtuigen) die door de voor het eindexamen van een middel bare school geslaagden werd georganiseerd langs de woonhui zen van alle geslaagden en leraren. Een foto van een groep van deze leraren, namelijk die van de Rijks HBS was opgenomen in het laatste nummer van 't K.K. Het viel mij op hoeveel jonger deze mensen er nu uitzien, dan ik destijds vermoedde, toen ik de indruk had van een stel oeroude heren les te krijgen. Elk hunner roept veel herinneringen op aan de schooltijd onder hun leiding doorgebracht, een periode die van grote invloed is op het latere leven van de leerlingen en daardoor een grote indruk na laat; veel van die herinneringen werden opgehaald op het feest ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de R.H.B.S. dat alweer bijna 10 jaar geleden werd gevierd. Het is moeilijk je te realiseren dat van al deze mensen alleen de heer Kruidering nog in leven is, een bijzonder sympathieke en vriendelijke man, die in mijn tijd op school zijn entree maakte als leraar Frans. Ik mis op deze foto de leraar wiskunde Deinema; hij handhaafde de tucht met ijzeren hand. Waarschijnlijk was hij al vertrokken om het directeur schap van een HBS ergens in Groningen op zich te nemen; weinig leerlingen betreurden de ze stap. Graag maak ik van deze gele genheid gebruik, degene die de artikelen over het rooie dorp en de lagere school 13 heeft ge schreven te danken voor de vele herinneringen, die deze artikelen bij mij wakker maakten. Vlak in de nabijheid wonende, heb ik het rooie dorp zien opbouwen. Direct na het gereedkomen van school 13 in 1917 werd ik in de eerste klas daarvan geplaatst, geleid door Juf. Jansma, die ons na de 3e klas pas overdroeg aan de heer O. Sipma, die ons behield tot en met de 5e, waarna we in de 6e het voorrecht hebben gehad les te krijgen van de heer G. Steegstra. Met veel genoegen denk ik aan deze tijd terug en vooral aan de leerkrachten, die ons een behoorlijke basis voor het verdere leven hebben gege ven. De heer Heyneker, nogal eens genoemd in deze krant, is ook enige tijd aan school 13 verbonden geweest. Af en toe gaf hij in de pauze tezamen met de gebroeders van Kuik en de heer Sipma een gymnastiekdemon- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen lijsten, waarin alle overige man nelijke woorden voorkwamen, gerubriceerd gelijk een kruis woordraadsel: ter linkerzijde (verticaal) een indeling in acht groepen en horizontaal (boven) de letters van het alfabet met daaronder (verticaal) de betref fende overige mannelijke woor den - in alfabetische volgorde - naast de betreffende groepen. Er waren destijds leerlingen die de inhoud van het Puckeboekje vrijwel uit het hoofd konden leren Het boekje trekt niet de conclu sie dat de resterende woorden, voorzover ze niet bij de uitzon deringen op de hoofdregels vermeld zijn, van het vrouwelijk geslacht zijn. (behoudens uiter aard de onzijdige woorden). Na het overlijden van de heer de Weerd raakte het boekje spoedig in onbruik. Gelukkig maar voor de leerlingen, die daarna de schoolbanken bevolkten Drachten T. Dantuma. stratie. Stomverbaasd stonden wij toe te kijken hoe deze knappe mensen ook nog een goede prestatie leverden aan de rekstok. Het vertrek van de heer Heyneker werd algemeen'' be treurd. Op het ruime schoolplein wer den alle kinderspelen van het seizoen beoefend; door de stra ten werd op de laatste dag voor de grote vacantie luid zingend gehost; over de sloten vlak bij en op weg naar school werd in de zomer gesprongen en in de winter het ijs gekraakt. Een "natte poot" was geen zeldzaam heid. In de vacanties zwierven we inderdaad met een polsstok door de onafzienbare weilanden, omstreeks deze tijd vol bloeiende boter- en pinksterbloemen. Hoog in de stralende lucht dansten talrijke leeuweriken luid zingend de zon tegemoet; vlak boven het gras, zo groen als dat alleen maar in Friesland is, dartelden de grutto's kieviten en kempha nen. In de sloten schoten stekel baarsjes, donderkoppen en af en toe een salamander door de waterplanten. Uitrustend van de urenlange tocht lagen we naar dit alles te kijken en te luisteren. NAAR T GASTHUIS In 't Kleine Krantsje 265 las ik over Zaal van der Wielen, waarin ook wordt gememoreerd aan een lezing van de heer J. v.d. Werff. Ik heb die avond bijgewoond en herinner me nog het gehele geval. Van der Werff had als onderwerp "Vrede aan alle mensen en ik heb het recept." Na inleiding door een andere heer kreeg van der Werff het woord, doch hij was nog maar kort bezig of de interrupties kwamen los, speciaal van zijn collega-reizigers, waaronder de bekende Henny Snijder. Als 't dan na een interruptie weer even stil was, riep Snijder: "Nou, vooruit maar weer Jan". Weer grote hilariteit. Op 't laatst werd het van der Werff te bar en hij riep: "as dat zo mut, waar mut dat dan heen Waarop Snij der prompt riep: "naar 't gast- huus". "Nou, dan gaan ik naar 't gasthuus", riep van der Werff, 1 mei; optochten met vliegende vaandels en slaande trom Henny Snijder: "Vooruit maar weer Jan P DE R.HJ3.S. Inderdaad heeft de redactie velen een groot genoegen gedaan met het afdrukken van een foto van de leraren van de R.H.B.S. met bijnamen, zo'n halve eeuw geleden. Als eindexamencandi- daat van 1921 ken ik de meesten nog heel goed. Enkele leraren ontbreken, zoals de heer A. de Weerd, de schrijver van het zgn. Pucke-boekje, uitgave van Meyer en Schaafsma te Leeuwarden in 1912, prijs 20 cents. Dit boekje, uitgegeven onder de titel "Het Mannelijk en Vrouwelijk Ge slacht van de Zelfstandige Naam woorden volgens De Vries - Te Winkel-Kluyver", bevat een vol ledig stel Regels en Lijstjes van Woorden; op de onzijdige woor den werd daarin niet gelet, omdat men het geslacht uit het gebruik kon kennen. Het boekje bevat een opsomming van tien hoofdregels met daarbij de nodige uitzonderingen. Het ve nijn zit in het slot, daar de bedoelde regels hun aanvulling hadden in de daarop volgende sloeg zijn papieren dicht en vertrok. (Hij woonde toen in 't Sint Anthony Gasthuis- in de Grote Kerkstraat). De inleider kondigde aan dat van der Werff inderdaad wegge gaan was en dat konden wij toen ook, maar zonder het recept voor de vrede. Leeuwarden GJD. Wes tra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 7