4 Uw eigen bank Friesland Bank 't 3d-leine 3<-rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen Foto's naar t Kleine Krantsje. Dit is er een van de Torenstraat, gemaakt in 1930. FOTO'S Zo af en toe krijg ik van een kennis 't Kleine Krantsje ter lezing, wat me altijd weer een groot genoegen is. In mijn jeugd heb ik een vijftien-tal jaren in Leeuwarden gewoond, was toen als typograaf verbonden aan het Leeuwarder Nieuwsblad. In mijn Leeuwarder periode heb ik verschillende foto's genomen, die u misschien wel interesseren. Na de oorlog woon ik weer in mijn geboorteplaats Franeker. Ik ben nu 71 jaar, dus de jaren tellen, wil niet graag dat ze later verloren zouden gaan, vandaar dat ik ze aan u toestuur. Misschien dat u ze gebruiken kan voor uw blad. Franeker W. Elsinga. Onze hartelijke dank Red. t. KL Kr. HEILIGE MARIE In een van de vorige Kleine Krantsjes wordt iets over Heilige Maria gezegd, een bekend stads- type van vroeger van het Oldega- lileën. Als katholieke jongens spraken wij nooit van Maria, maar altijd van Marie - wij noemden haar Heilige Marie, maar vaker nog Vrome Marie en ook wel "Het engeltsje vanne Gleien". Zij heette Marie Rondema en ze woonde aan het Oldegalileën op nummer 93. Zo nu en dan plamuurde ze het houtwerk van dat huisje zelf. Kwam er iemand aan de deur op een moment, dat ze daar niet mee bezig was, dan zei ze: "Ja sien, ik he de skilders Stoken deed ze nooit; "bij mij in huus is 't overal even warm" placht ze te zeggen. Iedere dag ging Vrome Marie naar de kerk, óf naar de Bönifa- tius aan de Voorstreek, óf naar de DominLus in de Speelman straat. In deze laatste kerk kon ze vol extase voor het beeld van de Heilige Antonius staan. "Ik ben een kind van Antonius" riep ze eens. "Ach meens" antwoord de koster Kamsma, die op de hoek van de Bontepapesteeg woonde, "jou mutte niet zo liege, Antonius het nooit kienders had 1" Vrome Marie ging altijd heel ouderwets gekleed, in het wit en ze poederde zich iedere dag, waarschijnlijk met Koopmans meel. Ze schreed'meer, dan ze liep en doordat ze lang en slank was, was het werkelijk een opvallende verschijning. Marie kwam oorspronkelijk uit Wijtgaard en tenslotte is ze daar ook weer naar toe gegaan - ze is er bij een broer van haar gestorven. Leeuwarden N.N. NAAR TIETJERK In 't Kleine Krantsje 266 zag ik een foto van Collectanten van de Hervormde Kerk op stap. Daar zag ik mijn oom Hedzer Drent op staan. Hij was vroeger timmerman, maar ik weet niet of hij als zodanig werkte. Wel weet ik dat hij huur ophaalde voor de Leeuwarder Woningvereniging. Zijn vrouw had op het Perks- waltje een winkel in steengoed, koffie, thee en aanverwante arti kelen. Niet in de Grote Kerk straat, zoals in het Krantsje staat. Zoals mevrouw Boer-Sijtsma al schreef woonde Heilige Marie bij ons in de buurt en wel op het Oldegalileën. Een foto van haar heb ik nooit gezien. Maar weet wel dat ze veel geplaagd werd door de jeugd. Gaarne zou ik de heer Van Dam bedanken voor zijn mooie wan delingen, die hij ons voor de ogen toverde rond Leeuwarden. Ik weet nog best dat wij zomers als het schoolvakantie was en neven en nichten uit Holland kwamen logeren bij Opa en tante Bet wij ook eens met mijn moeder, nu praat ik van voor 1919 want toen is mijn moeder overleden, naar Tietjerk oftewel Zwartewegsend zijn gewandeld, af en toe in de berm even rusten. Toen we er kwamen bestelden moeke en tante thee: er kwam een blad met theepot en de thee stoof waar nog een ketel water op stond. Wij kregen limonade en toen naar de speeltuin; de dames zaten te breien. Dan nog naar het bos, naar de kluizenaar, de Belvédère en wat er meer viel te bewonderen en dan met de trein weer naar Leeuwarden. Dat was altijd een heel feest. Ook geniet ik altijd heel erg van de verhalen van Bart van der Weerdt, mijn oude klasgenoot. Naarden A. Has-Drent. FAMILIE BREEDENBACH Hierbij doe ik U een verzoek toekomen. Ik zou graag een op roep willen plaatsen in het Kleine Krantsje om foto's. Ik ben namelijk met een Stam boom bezig van de fam. Bree- denbach. Rooie Jantje Breeden- bach was mijn overgrootvader. Alle nog levende familieleden in I-eeuwarden hebben mij erg goed geholpen. Maar nu zou ik zo graag komen aan jeugdfoto's van mijn moeder. In de oorlog is alles weg geraakt, en aangezien er zoveel lezers zijn die nog schoolfoto's bezitten zou ik het volgende willen vragen. Indien er mensen zijn die oude schoolfo to's bezitten of fofo's van buurt feesten waar eventueel op staan Rieke - Joke - Sietse - Antje Breedenbach dan zou ik ze graag willen lenen. Ze krijgen de foto's allemaal terug want ik laat er dan afdrukken van maken. Ter informatie nog het volgen- de:Antje Breedenbach (mijn moeder) heeft bij Juf. Borsma op de Boterhoekschool gezeten. Toen woonde de hele familie op het Pieterseliewaltje 56. Ook bij juf. v.d.Net op de Eebuurtschool zijn de kinderen op school geweest. En ze hebben gewoond in de Weerklank, daar was het de Vijverbuurtschool. Indien er dus iemand is die nog foto's bezit van deze klassen of scholen waar mijn moeder bij op zit, of mijn tante Froukje Breedenbach of oom Sietse Breedenbach en vooral mijn tante Joke Breeden- want zij is op 18 jarige leeftijd overleden aan TBC. Wil diegene dan met mij kontakt opnemen, met A. Gijzel-Haasbeek, Win kelstede 218, Den-Haag. Te lefoon 070-290734. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Den-Haag A.Gijzel- Haasbeek. even uit, dan moeten al die mensen opstaan anders kun je er niet voorbij. In de pauze denk je, kom, even een kopje koffie halen, maar niks hoor, bij de tapkast rijen mensen, de een roept om dit en de ander om dat, de bediening heeft het zo druk, dat ze komen handen te kort. Eindelijk heb je dan je koffie en wil je graag even bij een gezellig tafeltje zitten maar niks hoor, daar staan hier en daar ook weer van die houtblokken, alles vol natuurlijk, je wandelt dan maar wat rond alles in schemerdonker en dan zie je toch nog een bord waar toi'et op staat, he, denk je, daar moet ik maar eens zien, maar o jc; een lange gladde stenen trap naar beneden. Dat hebben ze wel aardig uitgezocht, vooral voor bejaarde mensen is het een sof hoor. Nee, geef mij de Harmonie van vroeger maar, alles even gezellig om je heen; drie rijen stoelen met looppaden ertussen en als ten Kate of T.V.G. een avondje gaven, nu dan was het feest hoor. Na de uitvoering werden alle mannen en jongens inge schakeld, want de stoelen uit de voorzaal moesten even weg, de vloer werd wat glad gemaakt en dan kon de dans beginnen, fijn hoor; nu worden de jonge mensen naar een paar andere zaaltjes gestuurd. Ook wou ik de heren architecten nog even vragen of ze al die flats (Vervolg op pagina 6). VROEGER EN NU Er is mij iets opgevallen over de bouwstijl van vroeger en nu. Ik ben nu twee keer in de Harmonie geweest, als je dat zo hoorde heeft dat een aardig kapitaaltje gekost met die ver bouwing. Nu, 'k moet het eerlijk zeggen, 't is me erg tegengevallen als je toch die grote blokken hout ziet aan beide kanten dan denk je wel eens wat hebben ze er van gemaakt. Als je daar zo zit te ki|ken denk je wel eens als al die dokken eens naar beneden komen zo'n idee heb je daar >vcr. 't Is alles zo triest om je heen, dan hebben ze van de stoelen hele lange rijen gemaakt wat heel onpractisch is als iemand zo ongeveer in 't midden zit en je moet noodzakelijk er ..geef mij de Harmonie van P.S. In 1959 is mijn moeder op 46 ja rige leeftijd overleden. Ik ben enig kind, en geboren in Den- Haag. Maar mijn moeder kon geweldig vertellen over haar jeugd in I-eeuwarden. En als ik nu het Kleine Krantsje lees, dan komen al die herinneringen weer boven, en dan is het net of ik m'n moeder hoor vertellen. Ik kan alleen maar zeggen: Klein Krantsje heel groot bedankt. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4