TER DOOD VEROORDEELDE WERD GESLEPEN ADVOCAAT "TKLEIHE MUTSJE HARMEN SCHRAA: EEN WONDERLIJKE SNUITER tlET OUDE TRAPGEVELTJE 5 STADSNIEUWS VAN VROEGER ZiCleine 3~Crantóje leeót iedereen Tijdens de eeuwwisseling 1700 - 1800, woonde in de herberg "Huis ten Woude" te Heeren veen een man, die nog al eens in het nieuws kwam. Het was een wat wonderlijk persoon, deze Harmen Wigers Schraa, bijge naamd Harm Kater. Hij was boerenknecht geweest, daarna turftrapper en vervolgens kaste lein. Het was in de tijd, dat hij daar kastelein was, dat hij in aanra king kwam met een heerschap die door z'n vreemde taal de "Koeterwaal" werd genoemd. Het was een lange man met een wat bleek uiterlijk en lang haar en een lange zwarte baard, waardoor hij iets geheimzinnigs over zich had. Hij liep steeds in het donker gekleed en droeg, als hij zich buiten vertoonde, een hoge zwarte hoed. Hij kwam evenwel maar zeer sporadisch in het openbaar. Zoals gezegd, er hing iets geheimzinnigs rond de persoon van de Koeterwaal, ook al omdat hij naar het scheen nooit werkte en toch over voldoende geldmid delen beschikte om er goed van te leven. Niemand wist hoe de man aan de kost kwam, die in de herberg van Harm Schraa onderdak had gevonden. VALS GELD De buitenwacht mocht dat ook niet weten, want wat de Koeter waal bij de hand had, kon eigenlijk geen daglicht verdra gen. Hij fabriceerde namelijk vals geld, voornamelijk guldens en rijksdaalders. Een was er die met de valse geldmakerij op de hoogte was of het althans kon weten, want hij, Harmen Schraa, kreeg vals geld van Willem Cristiaan Diderik Stok, zoals de vreemdeling heette en gaf dat op zijn beurt weer uit. Dat was al vrij lang zo gegaan en Schraa had al veel van die valse muntstukken uitgegeven, voor hij met deze kwalijke praktijken tegen de lamp liep. Bij Jan Berends Hoekstra te Holtwold kocht Schraa op zeke re dag enkele eet- en drinkwaren en legde daarvoor een nieuwe, blanke rijksdaalder op de toon bank. Hoekstra nam het geld stuk in handen en na het van alle kanten te hebben bekeken, gaf hij het aan Schraa terug met de opmerking: "Dat is niet een echten een, die neem ik niet van je aan." Omdat Schraa op dat ogenblik geen ander geld bij zich had, raakte hij met lege handen de winkel uit. Hoekstra sprak er met enkele andere klanten over en het gevolg was, dat ook de politie er van hoorde en Schraa oppakte. Toen de Koeterwaal van de arrestatie van Schraa hoorde, had hij wel in de gaten dat er Dit is een oeroude foto van de vroegere "Machinale Brood en Beschuitbakkerij" van B. Polstra aan de Nieuwestad met het aardige trapgeveltje, dat aan het pand zo'n bijzondere charme geeft. Nu maakt het perceel deel uit van de bedrijfsruimten van de Supertex. iets mis was en hij maakte dat hij weg kwam. Hij zal wel de wijk genomen hebben naar Duitsland, waar hij ook vandaan kwam. Men heeft nooit meer wat van hem gehoord. DE DOODSTRAF Harmen Schraa evenwel draaide voor het valse munterszaakje op en in november 1818 werd hij door de Hoge Vierschaar te Leeuwarden tot de doodstraf veroordeeld. Nu was Schraa een man die niet voor één gat te vangen was. Hij was goed van de tongriem gesneden en hij ging na het uitspreken van het doodvonnis in hoger beroep. Bij de behandeling in hoger beroep hield Schraa vol niets van de valse munterij van de Koeterwaal af te weten en er ongelukkig was ingetippeld. Toen de rechter hem er op wees, dat het met het blote oog wel te zien was, dat de rijksdaalder die de politie bij Schraa in beslag had genomen, vals was, was zijn antwoord: "Neen, mijnheer de rechter, dan kon ik niet, want ik ben heel erg bijziende." De rechters waren er wel een beetje mee aan en omdat er anders niet het minste bewijs was, werd hij door het Hof vrijgesproken. Schraa had zijn vrijspraak te danken aan zijn gladde tong en dat was niet mis. Hij besloot na het winnen van het proces, dat hij te danken had aan zijn handig pleidooi, advocaat te worden. Natuurlijk kon dat niet op het Veen, want een professor wordt in zijn eigen dorp niet geëerd. Hij vertrok naar Amster dam, waar hij zich vestigde en liet aan de muur naast de huisdeur een bord bevestigen met het opschrift: "Vraag raad en daad. Bij Harmen Schraa, Stille Advocaat." Volgens geruchten moet hij als advocaat een drukke praktijk hebben gehad, iets wat heel goed mogelijk is, want hij was éen uitgeslapen iemand, deze Har men Schraa fan het Feen en papieren hoefde men in die tijd voor het uitoefenen van een dergelijk vak niet in bezit te hebben. R. Visser. Gisternamiddag kregen een paar agenten 't in de Speelmansstraat alhier te kwaad met eenige "Maandaghouders", die te veel aan Bacchus hadden geofferd en druk bezig waren de orde te verstoren. De politie maakte hieraan een einde. M.S. kon hiermee niet accoord gaan en liep naar huis om een mes te halen. Doch toen hij weer op straat wilde, om met dit wapen de politie te lijf te gaan, werd hij nog door familieleden gegrepen, zoodat hij geen uitvoering aan zijn plan kon geven en de agenten^ hem niet konden inre kenen. Later op den avond is hij gearresteerd om -een maand gevangenisstraf te ondergaan. (1913). voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Emmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4.70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als'abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 5