IN EERSTE INSTANTIE S£/eóie 3<-rantóje leeet iedereen Alles verandert - wat hewwe dat nou al vaak sien in dizze krant. De stad verandert: alle ouwe buurtsjes binne verdwenen, hele nije woonwieken kwamen er bij. De meensen verandere; ze doen en denke anders dan vroeger, ze klede zich anders, ze voele zich anders. Wat oek verandert is onze taal. Er komme nije woorden bij, voor nije dingen en begrippen - andere woorden, voor dingen, die't in onbruuk rake, -gliede langzaam weg. Mar er komme oek wel es woorden bij, die - suden je so segge - helemaal niet noadig binne. Wete jim bevoo- beeld wat de laaste tied een rage wudt Het gebruuk vanne term "in eerste instantie". Elke dag kanne je het hore voor de tillevi- sie, kanne je het leze inne krant: in eerste instantie. Alles gebeurt teugenwoordig in eerste instan tie. Er is een motorrieder teugen de boom vlogen. "In eerste instantie" vloog ie over de kop. Ze hewwe erges een dooie man vonnen. "In eerste instantie werd gedacht aan een ongeluk". Er is een huus inne brand vlogen. "De politie dacht in eerste instantie aan brandstichting". Vroeger zeiden de meensen altied ge woon maar "eerst". Eersi vloog die motorrijder over de kop en toen tegen de boom - eerst dachten ze aan een ongeluk - eerst dacht de politie aan brandstichting. Mar dat suden ze teugenwoordig niet meer begriepe. "Eerst spelen de vete ranen een voetbalwedstrijd, dan volgt de reünie." Wat kan dat' nou betekene Niet te begrie- pen gewoon. Daarom: "In eerste instantie spelen de veteranen een voetbalwedstrijd" enzovoort. As je het ons vrage binne de mannen vanne sport vanne tille- visie er een paar jaar leden met begonnen. Koen Verhoef mis kien wel. "In eerste instantie raakte hij de paal" - "in eerste instantie redde Jongbloed." Nou is het gekke, dat je nooit te horen krije, hoe het in tweede instantie gaat. Dat salie je nooit hore. "In eerste instantie raakte hij de paal, in tweede instantie schoot hij de bal in het doel - in eerste instantie redde Jongbloed, in tweede instantie schoot Jansen de bal over de lat." Nee, die tweede instantie is er nooit bij. Let mar es op. Dan is't weer gewoon as vroeger: "toen schoot Jansen over - toen raakte hij het net". Mar nou mutte jimme voor de aardigheid es sien, hoe't dizze flauwekul voortwoekert. In eers te instantie. Je kanne het overal teugenkomme. Nou, dit wuden we even kwiet. In eerste instantie dan. Waar we het vedder (in tweede instantie) even over hewwe wuden is het gebruuk van het woord "pak ket". Da's teugenwoordig oek een hele aardigheid. De minister komt met "een pakket" van maatregelen, de tillevisie brengt "een pakket voetbalwedstrijden", we zitte met een mooi "pakket van sociale voorzieningen". "Past dit, meneer de voorzitter, in Uw pakket beslissingen Vroeger gebruukten we dit woordsje pakket natuurlijk oek, mar dan om te versturen met de post. Mar we sien nou so'n minister al bij de P.T.T. ankommen. "Ik wou even een pakket voorzienin gen versturen". "Goed meneer, moet U bij het loketje "pakket- REÜNISTEN VA Leden en oud leden van de L.A.C. Frisia zijn dezer dagen weer bijeengeweest in hun tradi tionele reünie, die nu al voor de vier en twintigste maal gehouden is. Het feest werd ten dele gevierd in en rond het eigen clubhuis aan de Magere Weide en voor een deel in een van de zalen van Onder de Luifel, waar de fotograaf van 't Kleine Krantsje aanwezig was om de heren voor de feestdis te vereeu wigen. Hier komen de namen: Zittend achter de tafel: Ype van der Zee, Rinse Jeelof, Arie van der Ploeg, Andries Nieuwland, Jan Brada, Hielke Dijkstra, Henk Stcinvoorte en Lammert Steinvoorte. Op de eerste rij staande: Thom Borgerdink, een half hoofd, Louis Eisma, nes Eerhart, Willem K Theo Kingma, Dick van 1 Siep van der Meulen, Brada, Ule Wassenaar, Helfrich, Wessel van 1 Dick Vossenberg, Wim Lezers klommen in de pen (Vervolg van pagina 4). en kerken nu zo mooi vinden, 't Is een blok beton, ze geven tegenwoordig een kapitaal uit om oude gevels te behouden omdat ze mooi zijn, dus hebben ze direkt een mooi voorbeeld daaraan en moeten ze dat maar eens uitzoeken en in die geest gaan bouwen. Leeuwarden, Mevr. Bijl- Comelisse. post" zijn. Affijn, jimme hewwe het al lang begrepen natuurlijk: oek alle maal veranderingen inne taal. We blieve het inne gaten houwen. HOEMPA De man, links boven op de foto van de "voorlopers van de Pa- tijntjes" in 't Kleine Krantsje nummer 265, zal De Merode wel geweest zijn, of "Hoempa", zoals de meeste Leeuwarders hem noemden. Ik weet namelijk, dat hij heel veel met van der Zee heeft gespeeld en die staat er duidelijk herkenbaar naast. Hoempa was een bijzonder sterke kerel,die het eens gepres teerd moet hebben om van der Zee van Groningen naar Leeuw arden te dragen. In die goeie ouwe tijd gingen de mannen te voet op stap om in andere plaatsen muziek te ma ken. Misschien heeft van der Zee toen een ongelukje gehad, zodat hij niet terug kon lopen. Hoem pa nam hem toen op de schou ders en bracht hem mooi thuis Leeuwarden Sinnema. OLDEGALIEëN In^PKleine Krantsje" nr. 267 las ik het artikel van IJ.J. Bakker over de Oldegalileën. Ik ben in 1917 geboren in de Lindebuurt nr. 22 en ben in 1929 verhuisd naar Utrecht. Mijn vader was werkzaam bij van Gend en Loos op het Hofplein en werd in dat jaar overgeplaatst naar Utrecht en later nog eens naar Amster dam. Van mijn jeugd in de Lin debuurt weet ik nog heel veel. Het was toen een gezellige straat. Ook van de buren weet ik nog veel namen. Naast ons woonde de fam. Smit met hun dochtertje Akke. Buurman Smit kwam bij een ongeval (hij was timmerman en viel van een huis van het dak) om het leven, wat een hele consternatie gaf in de buurt. Verder woonde er Fernee die met een broodkar liep en wiens vrouw in de raad zat voor de S.D.A.P. Verder woonden er Visser, die ook met een broodkar liep voor Buwalda op de Voorstreek. Verder Vellinga, Vos, Hoogstra en mijn buurmeisje Aukje Dirk- sen. 's Zomers was het er altijd erg gezellig, dan zat iedereen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 6