LANGS DE SCHOLEN 't 3^-leine 3^-rar'óje leeet iedereen De Schclen-fotograaf van 't Kleine Krantsje heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de Juliana van Stolbergschool. Het resultaat van zijn bezoek kunt U vinden op pagina 13. Afdrukken van deze foto's, in het formaat 13 x 18 cm., kunnen tot en met 30 juni besteld worden bij 't Kleine Krantsje en wel UITSLUITEND SCHRIF TELIJK door het overschrijven van een bedrag van fl. 6,00 per foto op onze girorekening 981063 of door het insluiten van dit bedrag in een gesloten envelop pe, geadresseerd aan 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1. Duidelijk vermelden wat gewenst wordt: foto perso neel óf foto leerlingen, of beide. Abonnees van t Kleine Krantsje genieten een korting van fl. 1,00 per foto. kinderen en het jaarsalaris was f.800,-. In Rottevalle stond ds. Stutvoet, die was veel rijker, had minder kinderen en f. 1.000,- inkomen per jaar. Toch gebeur de het nog al eens dat dominee op huisbezoek bij de zéér armen de kinderen naar de pastorie stuurde om het warme maal daar op te halen, de dominee's kinderen waren gezond en moes ten het dan met alleen brood doen. Eens was er gort met rozijnen en stroop, maar groot móeder haalde er eerst de rozijnen uit, anders zouden de mensen zeggen:"nou, nou, de dominee neemt het ervan, hoor! Het is nu haast niet te geloven. Grootvader kwam vaak na middernacht thuis van een ster vende, waar hij geacht werd tot de laatste ademtocht bij te blij ven. De dokter kon wel naar huis gaan, er was toch niets meer aan te doen. Over de vele sloten lagen losse planken, géén verlichting, zodat hij wel eens op handen en voeten in een stikdonkere nacht, over de plank moest kruipen en soms nog een nat pak haalde. Maar dominee en gemeentele den hoorden zó bij elkaar, dat bij vele oudere mensen nog een foto van hem in de huiskamer hing, hij had een mooie witte baard. Jaren geleden 1920, was ik nog eens met moeder daar in Ureterp, nog enige vrienden van haar bezoeken. De toenmalige predikant vertelde ons hoeveel beter de toestand was geworden. Er was verlichting, bruggetjes met een leuning, de gemeente was niet meer zo uitgebreid, hij had een auto, viermaal zoveel salaris en maar twee kinderen. Toch vertelde hij ook dat ds. van Wageningen nog in vele harten van gemeenteleden leefde en erg geroemd werd om zijn werk destijds, wat hijzelf vanzelfspre kend vond. Misschien is er nog een enkele bejaarde die zich dat nog herin nert? De overgebleven zonen met kleinkinderen brengen van tijd tot tijd nog eens een bezoek aan hun geboorteplaats. Grouw S. E. Dyxhoom. FRISIA BIJEEN lek, Puck Couperus, Her- Reekers, Rudi van Laaren, ley er en Piet van den Borg. de achterste rij: Okke ma, Johan Hilarius, Wisse itra, Jan van Dijk, Fré >a, Johan Brada, Fenno Schoustra, Cor Bogaart, Henk van Duren, Rienk Visser, Sake Hamstra, Jouke Bilstra, Lamber- tus Zijsling, Juijen de Jong, Kees Westerbaan, Nand Boitelle en Frits van Düren. De grote afwezige bij dit festijn was, zeer tegen z'n zin, voorzitter Folkert Popma, die in het buitenland vertoefde. Toch staat hij op de foto, groter dan alle anderen - een klein aardigheidje. Afdrukken van deze foto in het formaat 18 x 24 cm. kunnen besteld worden door het over schrijven van een bedrag van fl. 10.= op gironr. 981062 tjn.v. 't Kleine Krantsje. met zijn stoel in de bleek. We hadden als huisarts Dr. Vonk. Ik herinner me nog hoe hij altijd de hele straat met de fiets "stepte" en zich dan heel behoedzaam op het zadel hees. De huisdeur was altijd alleen 's nachts, en als je niet thuis was, dicht, zodat de venters altijd de gang inriepen wie er was. Dat was o.a. Kooi de melkboer met zijn twee grote honden onder de kar, Reitsma de aardappelhandelaar en Land stra met vis. Ook de verschillen de straatfiguren herinner ik me nog wel. Alleen miste ik in de beschrijving van deze mensen een vrouw die éénmaal in de week aan de deur kwam te bedelen, waar ik altijd een beetje bang voor was, die vreselijk zenuwachtig was en dan steeds in de rondte draaide en dan riep "Fikkie Fikkie", zonder dat ze een hondje bij zich had. Ook miste ik in de beschrijving van de Heer Bakker de winke liers in de Oldegalileën, Bijlsma de groenteman en Schuit de slager. Bij Faber moest ik altijd de boodschappen halen; ik kreeg een rijksdaalder meé voor een tas met boodschappen en kreeg dan altijd een rolletje pepermunt toe. Ik heb ook voor de buren heel wat boodschappen moeten ha len. Boodschappen halen was toen heel wat gezelliger dan nu, alles werd nog afgewogen. Naast Faber had je de melkzaak van Fennema. Schoenzaak Schaaf kwam niet in de winkel van Ensing, maar in het tweede huis vanaf het "Blauwhuus", daar woonde eerst Persijn de kleer maker en aannemer van begra fenissen "Memento Mori". Naast Ensing in de Lindebuurt was het winkeltje van vrouw de Vries. Moeder kon nooit de bood schappen voor me opschrijven, want vrouw de Vries kon lezen noch schrijven. Ik weet nog goed dat ik er nooit suiker mocht halen, want ze bad de gewoonte om in de zakken te blazen om ze open te krijgen en dat vond moeder niet zo smakelijk. Ook de klompenhandel van Ouden dijk herinner ik me goed, daar moest ik altijd mijn klompen halen, want met de dochter Metje was mijn zuster vriendin. Mijn zuster, die nu helaas is overleden, was tien jaar verkoop ster bij "de Rode Winkel" op de Wirdumerdijk. Ik was op school bij Juf Zijlstra, op school 14 in de Tjerk Hiddesstraat en in de 4e klas bij Meester Sipkens. Als vierjarige was ik op de bewaarschool van Juffrouw Braaksma in de Eestraat. Ook "Heilige Maria" over wie in de vorige krantjes werd geschre ven herinner ik me nog goed, ze was altijd in het wit gekleed en ook haar huis op de Oldegali leën was wit geschilderd. Ik weet niet of ik U van dienst kon zijn met mijn jeugdherinneringen. Ik ben nl. nog maar één jaar abonnee op het Kleine Krant sje". Ik vind het een enig blad en weet niet of dit er al eens heeft ingestaan. Amsterdam D. Reisiger P.S. Mocht Akke Smit dit verslag lezen: ik het nog een foto van haar vader als militair en wil die graag aan haar afstaan. D.R. Ds. VAN WAGENINGEN Zojuist las ik het stukje over de Dragtstercompagnonsvaart.waar langs mijr moeder met broertjes en zusjes een uur moesten lopen naar de school in Dragten. Dat was ver vóór de eeuwwisseling. Als de jongens van de openbare school het eerst bij de hoge brug- kwamen, gingen ze de kinderen van de Christelijke school beko gelen en omgekeerd natuurlijk. Ze woonden in Ureterp. Grootvader was ds. G.v. Wage ningen, zijn graf is op het kerkhof in Dragten, weet niet of de steen er nog is. Veel verhalen over vroeger weet ik nog via mijn moeder. Ze waren met 13

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 7