SPORTBLAD HET GROENTJE WAS EENS POPULAIR 'T KLEINE KRANTSJE Uit de doos met sniepsnaren STADSNIEUWS VAN VROEGER i 3^/eine ^.rantóje leeót iedereen ONGELUK Na een kerkgang met zijn ouders overkwam den 9-jarigen Homme Motzheim hier Zondag avond een zeer ernstig ongeluk. Men wandelde gezamenlijk langs den Wirdumerdijk, om zoo de woning op den Grachtswal te bereiken. Homme, vroolijke klant, sprong van stoepje op stoepje, tot hij voor den winkel van de Gebrs. Schweigmann met zijn buik op de punt van een hoeksteen terecht kwam. De kleine jongen kermde het uit van pijn en kon spoedig niet meer loopen. Thuis werd hij naar bed gebracht, waar hij voortdurend braakte. Dat alles gebeurde om ongeveer vijf uur. De toestand van den kleine was toen verre van gun stig, zoo zelfs, dat zijn overbren ging naar het St. Bonifacius-hos- pitaal noodzakelijk werd geacht, Nog dienzelfden avond werd Homme door 4e doktoren H.K. Mulder en P.H. van Eden geope reerd, waarbij bleek, dat hij zich bij den val inwendig zeer ernstig bezeerd had. Met het oog op den ongunstigen toestand achtte men het raad zaam den jongen de H.H. sacramenten toe te dienen. (1913). van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. ^Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als'abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Uit de Doos met Sniepsnaren visten we voor t Kleine Krantsje van vandaag een exemplaar van het Sportblad voor de Noordelijke Provinciën, ofwel het eens zo populaire "Groentje", waarvan de eerste exemplaren in het begin van de twintiger jaren verschenen dat tot de tweede wereldoorlog heeft bestaan. Het blad, dat iedere dinsdag uitkwam, werd uitgegeven door JA. Collet en schoolmeester J.G. Greben is er lange tijd redacteur van geweest. Het was tevens het officieel orgaan van de Friese Voetbalbond, de Drentse Voetbalbond, Noordelijk Voetbalbelang, de Friese Korfbalbond en van veel, zoals het heette "plaatselijke" voetbal-, korfbal-, hockey en andere sportverenigingen. Het nummer, dat tussen onze Sniepsnaren lag, was van de dertigste april 1929 en het verscheen vlak voor het einde van de voetbalcompetities. Be taald voetbal kenden we toen nog niet en als vanouds was het Hollandse voetbalwereldje nog in vier afdelingen, naar alle windstreken, verdeeld. In de noordelijke eerste klas kwamen in dat seizoen 1928- 1929 twee clubs uit onze Friese hoofdstad uit Leeuwarden, dat met slechts drie punten achter stand op de "eeuwige" kampioen Velocitas als derde eindigde en Friesland, dat we op het rang lijstje in dit blad met negen punten uit zeventien wedstrijden op de laatste plaats zagen staan. De Frieslandmannen, die in het Groentje consequent "de geel- kragen" werden genoemd, waren de laatste zondag in Winschoten bij W.V.V. op bezoek geweest en hadden er met 6-2 voor de broek gehad. In de tijd van nog geen vijf minuten hadden de Win schotenaren kans gezien vier doelpunten te maken. BESLISSEND EN ONTMOE TING De voorlaatste plaats werd met één punt voorsprong op Fries land door de Groningse G.V.V. bezet en de laatste ontmoeting van het seizoen, die tussen Fries land en G.V.V. zou dus de beslissine moeten brengen. Uit de tijd van 't Groentje: twee voetballende broers, twee cracks: Anton en Tjellie Del Grosso. De uitslag van dit zo belangrijke treffen konden we uiteraard niet in dit Groentje vinden, maar, nieuwsgierig als we zijn, hebben we,er elders even naar gezocht en daarom vermelden we nu meteen maar even, dat Friesland zich op het laatste moment toch nog veilig stelde: de L.V.V. won de slotwedstrijd tegen de Gro ningers met 2-0. De naam van de L.A.C. Frisia kwam in dit seizoen dus niet voor in de eerste klas en dat klopt, want nadat de blauwgelen in 1925 noordelijk kampioen geworden waren, degradeerden ze drie jaar later - voor het eerst in hun bestaan - naar de tweede klas. Maar lang bleven ze daar niet: dit Groentje meldt ons een da verende overwinning van 7-0 van Frisia op Heerenveen, waarmee meteen weer het kampioenschap van de tweede klas werd behaald. Namen van spelers, die in deze dagen op de groene grasmat te bewonderen waren? Wel, Leeu warden: Burema, De Graaf, de broers Anton en Tjellie Del Grosso, Vossenberg, Wijtsma, Steenbergen, de Schaafsma's, H. junior, P. en H. Senior, Venema, en Steenbergen. Friesland: Zeilenga, Van der Ploeg, Brink, De Vries, Eerligh, Niemendal, Scheepstra, War- rink, Kaspersma, Leijsma en Van Zuylen en Frisia: Mylius, Visser, Kingma, Brinkman, Dal- huysen, Sloep, Kooy, Bleeker, Brada en de gebroeders Stein- voorte, Lammert en Henk. Tekenend voor het grote kracht- verschil in die dagen tussen het voetbal in het noorden en de rest van het land was de uitslag van de eerste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, waarvan dit Groentje melding maakt: P.S.V. - Velocitias 9-1. VOOR VOETBALLERS Hoewel ook andere takken van sport in dit Noordelijke Sport blad aan de orde kwamen, ging toch de meeste aandacht van het voetballen uit - in de eerste plaats is het Groentje altijd een blad voor de voetballers geweest. Tenslotte nog even aandacht voor de enkele advertenties in het blad. Wie het in die tijd helemaal goed wou doen rookte een Miss Blanche Virginia cigaret of een Cadena sigaar (al verkrijgbaar vanaf zes cent), fietste op een Veeno-rijwiel (elegant, sterk en goedkoop), at Mijnhardts tabletten tegen de pijn in het hoofd - of om te laxeren -.kauwde op Smith's pepermunt en zocht z'n ont spanning in het Cabaret in Hotel Spoorzicht van Sipke Castelein: "Heeren Sportliefhebbers! Ver zuimt niet een bezoek te brengen aan mijne inrichting. De modernste zaal van het Noorden. Iedere week nieuwe attracties."! voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Ecnmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4.70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan niet de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden Leeuwarden in actie op Sonnenborgh, een foto uit '34. Öoelman Burema heeft de bal geheid klemvast.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 5