HET ABNORMALE AKKEFIETSJE VAN DIKKE 8 6 LINZEIN WERKMANSLUST Uit de stads» en dorps kroniek van Dr. W 10 t 3-ileine 3^.rantóje leeót iedereen vrouw. Je mutte een stoofke gebradens vannen stiekelvarken an je man geve, dat vergiftigd de lintwurm. Dan is ie er zo vanaf, zei de man vedder. Dan kan et oek welles zo weze, dat je man en de lintwurm der allebeide weest binne, zei een boer uut Herbaijum. Ze wudden et niet eens over et doodmaken vanne lintwurm die de man uut Arum bij zich had. Hij zal em nog wel bij zich hewwe, denk ik. Intussen was de tein deurreden en even later was et gezelskap in Leeuwadden. Tante Klaske, omke Douwe en Linze liepen inne richting vanne Klanderij, de Beursbrug over, dan langs de Wuddemerdiek, het Naauw en de Kelders en de Voorstreek, voorbij de gasfa briek de Groningerstraatweg op naar Werkmanslust. Bist d'r in, riep tante Klaske metten stem waarbij de kopkes en skutteltsjes oppet theeblad inne kamer stonnen te rinkelen. Griet was net op zouder en ze kwam de trap af. Zo, binne jimme d'r al, zei ze. Nou, kom d'r maar in. Tante Klaske, omke Douwe en Linze stapten de kamer in. Gaan maar zitten, dan skink ik gauw een kopke koffie in, zei Griet. En onder et drinken vanne koffie met een timpke koek vertelde tante Klaske wat er in Koehool gebeurd was en vertelde Griet dat ze een fiets kocht hadden. Ondertussen zat omke Douwe der stilzwiegend bij, zien piepke rokend. Opeens staat Linze, met een vuurrood hoofd, op en fluusterd zien moeke wat innet oor. Wat idder, vraagt Griet, nijsgie- rig. Hij mut even naar de plee, zeit tante Klaske. Nou, daar is doen an, zeit Griet weer, inne keuken, onder de trap, daar is de plee. Hoe et eigenlik precies gebeurd was wist Linze later oek niet meer te vertellen. Ik hew al zeid, dat Linze een dikke jonge was. Griet had bij de plee zo'n klein, houten opstapke, dat had Gosse destieds nog es maakt. Linze stapte op dat opstapke, hij draaide zich om, om zitten te gaan, maar deur dit gehannes begint dat opstapke te wiebelen en Linze komt met een smak met zien billen inne opening vanne bril terecht en zit geliek muun'ast. Gien steun onder zien vuten, want et opstapke was onder zien vuten wegskoten en lei nou bij de pleedeur. Linze probeerde overeind te kommen maar dat lukte niet. Met gien mogelikheid kon ie overeind komme. En toen begon ie te skreeuwen, as een mager varken. Tante Klaske, omke Douwe en Griet, die net annet tweede kopke koffie zatten, stonnen toegeliek op en storm den naar de keuken. Toen Griet de pleedeur open deed strukelde ze bijna over et opstapke. Achter Griet stonnen tante Klaske en omke Douwe naar hun zeun te kieken, die maar bleef skreeuwen, ik zit vast mem, en, help mie heit. Heit en mem trokken ieder annen arm van hun dikke zeun en ja, daar kwam beweging. Nog een flinke ruk en Linze ston weer op zien beide bienen. Maar, et is hast niet te geloven, de bril had Linze an zien billen hangen. Et was een rare vertoning, die bril dwas an zien gat. Linze wudde voorzichtig inne keuken neerzet. Hoe mutte we hier met an, zei Griet. Omke Douwe ston et geval es an te kieken. Toen kreeg ie een idee. Hest oek een zage. Griet Ja, zei Griet, op zouder. Wuust die dan even hale vroeg omke en teugen 1807 5 Februari Verhuring der kerkeplaats te Eernewoude, groot 27 ponde- maten, aanbesteding van het verplaatsen en verbouwen der school aldaar. 1807 8 Februari Overleden te Leeuwarden Dirk van Gurkom, oud-scherpschutter van Friesland, oud 80 jaar. 1807 10 Februari Floreenplichigen beraadslagen voor den herbouw de pastorie te Spannum. 1807 7 Maart Te koop op het kerkhof te Hart- werd 15000 heele, oude Friesche steen, 12000 dito halve. De firma Suringar heeft de Friesch groen- fabriek te Leeuwarden van wijlen Salvus Posthumus overge nomen. Linze, stil maar jonge, heit zal dij wel even helpe. En toen, inne bleek voor Griet heur huus, onder eti oog van alle buurvrouwen en kienders, wud de Linze op zien buuk leid en daarna zaagde omke Douwe heel voorzichtig de bril in tweeën en kon Linze opgelucht adem hale. Oh sabel, zei tante Klaske, toen 1807 28 Maart Verschenen bij J. Seidel te Leeuwarden: Fransche en Ne- derduitsche spraakkunst door T.L.B. Rameau, kostschoolhou der aldaar. 1807 4 April Verschenen bij J.W. Brouwer te Leeuwarden: Aanmerkingen o- ver de verhandeling van Ds. A. Bruining te Pietersbierum, geti teld: De leer der verzoening naar den Bijbel door Ds. J.v.Assen te Harlingen. 1807 13 April Boelgoed op Mariënburg achter de Hoven te Leeuwarden, zijnde het sterfhuis van Harmanus Balk, in leven oud vroedschap der stad, overl. 12 Februari 1807, broeder van Rebekka gehuwd was met den old schepen Jouke Andeles. ze de striemen bij Linze zag, dat arme kien. Vannet uutstapke naar de stad kwam vedder niks. Ze gongen derekt naar huus, naar Koehool. En Gosse het de bril weer anme- kaar spiekerd. Bart van der Weerdt. 1807 11 April Overleden te Leeuwarden Hen- drikus Feijens, steen- en beeld houwer aldaar. Verschenen bij D.Romar te Franeker: Brief aan de hoogleeraar J.A. Lotze en antwoord op he libel, geplaatst in de Hedendaagsche vaderland- sche bibliotheek van kunst en smaak (1807) door Ds. Albert Bruining te Pietersburem. 1807 9 April W.Guerin en zijn echtgenoote Wilhelmina Sophia van Eber- stein, benevens Ottilie Juliana Margaretha van Eberstein aan vaarden als erfgenamen van Sicco Douwe van Aylva, overle den op Hania-State onder Hol- werd diens nalatenschap onder beneficie van inventaris. 1807 14 April Aanbesteed het bouwen van een nieuwen spitsne toren te Raard. 1807 29 April Op roeping van sollicitanten voor den post van schoolmeester, koster en voorzanger te Mak- kinga, tractement 95 gl. boven de schoolpenningen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 10