JENTSJE TIT KENDE IEDEREEN MAAR WIE WAS BUSKE VLEES ABONNEE MAAKTE NOTITIES OVER HET OUDE LEEUWARDEN Interessante schrifturen 3 't 3Cleine 5^.rantóje leeet iedereen Slanke Willem is 't Paulus "Ach man, ik hew sun pien inne buuk Piet in 't hol tenslotte moet een café aan de Weaze hebben gehad, een duistere, althans donkere zaak, net een hol Zo nu en dan hebben we in 't Kleine Krantsje al eens wat van deze minder gangbare bijnamen genoemd; vandaag zo voor de vuist weg nog een paar. Beer op sokken, Klontsje Gruus, Kop van Jut, Roet om 'e Tit, Swat-Geel, Trientsje Haver inne billen, De Borre, Buskevlees, Chaimber- lain, Koninkje Rond, Dikke Dora, Dokkumer Kee, Het Galgebekje, Kleine Gerrit, Kop en Skuttel, De Muggeknokker, Paulus pien inne buuk en Piet in 't Hol. Beer op sokken heette De Beer en het ligt voor de hand, dat hij zijn bijnaam dankte aan het feit, dat hij vaak o.p sokken lien. Klontsje Gruus was dc /.ooi. van ec n man, die kandijklontjes verkocht, de zoon was uit.» st behendig en hoorde tot net gruus. Koninkje Rond was een uroentebner ••<pns kc .juin Koning was; ook zijn zoon werd later Koninkje en ook wel Sire genoemd. Hij heette Ane, maar ze noemden hem Jentsje, Jentsje Tit om precies te zijn. Jentsje liep in de twintiger en dertiger jaren met geringe negotie langs de deur en ook heeft hij wei koeien gedreven op de markt. Hij was een bovenste beste vent, maar in z^n jeugd zo sterk als een beer: kreeg hij het al eens met de politie aan de stok, dan was het niet zo leuk te behoren tot de gehelmde partij, zelfs al was het twee, of drie, of zelfs vier of vijf tegen een lem en de Vlampiep lagen makkelijk in het gehoor, maar tien- en tientallen andere bijna men van vroegere stadgenoten bleven min of meer onbekend. Snorrewiets Ane van der Meulen is eens een van de populairste stadstypen geweest en Jentsje Tit was een van de bekendste bijnarrten in de stad. Ook namen als Ouwe Tietsje, Snorrewiets, Slanke Wil- Kleine Gerrit heette Mak en liep tot in de vijftiger jaren met een minuscuul doosje met negotie langs de deur, Pauius pien inne buuk was een schilder, die door één enkele opmerking een bij naam voor z'n leven kreeg: "Hoe Als particulier boekbinder krijgt onze abonnee, de heer O. Dijkstra te Haarlem zo nu en dan interessante schrifturen on der ogen. Onlangs waren dat Volksalmanakken van Friesland uit de jaren 1837 - 1899, die hij moest restaureren. De heer Dijkstra, trouwe lezer van onze krant, kon het niet nalaten enkele notities te maken over zaken, die betrekking hadden op Leeuwarden. Hij stuurde ze ons en wij schrijven ze graag weer even voor U over. Op 23 sept. 1566 werd burge meester Wijbe Sahesi te Leeuw arden onthoofd. 1 Sept. 1711 werd Willem IV geboren te Leeuwarden en 30 aug. 1777 Willem V. In de uitgave van 1839 werd gemeld, dat op 2 april 1715 de eerste steen van het stadhuis te Leeuwarden op het Hofplein was gelegd. De Raadzaal-Trouw zaal en het stedelijke wapen aan de smaakvolle gevel is bijge bouwd in 1760. De Kanselarij gebouwd 1566 - 1571 door "Koninklijcke Bouw meester" Bartholomeus Jans- zoon. In 1853 werd de naam Friesche Volks Almanak omgedoopt tot Nieuwe Friesche Volksalmanak en uitgegeven door E. Ippius Fockens en hij was opgesteld door A. Wassenbercht den 12e van de wintermaand 1852 - St. Anna Parochie. Leeuwarden had aan inwoners in 1815: 17077, in 1855: 23334 en in 1895: 31357. Met de trekschuit naar Harlin- gen 1837 (des morgens te 4 en 9 ure, des namiddags te 1 en 4 ure. Van den 1 april - 1 oktober des avonds te 10 ure inplaats van des morgens 4 ure). Met de diligence van Leeuwar den-Lemmer. In 1837 vertrekt te 1 ure des middags voor het heerenlogement bij C.H. Wilkes- huis. Ook kon U in 1837 per veer schip naar Amsterdam "Alle woens.- en zaterdagen" Ech ter Van St. Nikolaas 5/12 - St. Pieter 22/2 alleen zaterda gen. Het schip legt aan steiger Tuinsterpoort. In 1842 leest U in de almanak: "Vrachtschuit - Leeuwarden - Harlingen; vroeg uit de veeren; vertrek aan de ochtenden van woensdag of vrijdag te 3 ure. Vertrek: Logementhouder C. Pelle Wapen van Friesland gaf informatiën." Kosten: Paviljoen f 1.50, le Roef f 1.20, 2e Roef f 0.80. Kinderen beneden 10 jaren halve vracht. Diligence Leeuw. - Groningen 1842.'Vertrek C. Pelle, logement houder "Wapen van Friesland." Vrachtprijs f 3.70. Mindere afstand per uur f 0.30. Kinderen beneden 3 jaar 1/4. Kinderen beneden 6 jaar vrachtprijs. Tot zover de heer Dijkstra, die het als boekbinder ook niet heeft kunnen nalaten om alle exem plaren van 't Kleine Krantsje in te binden. Hij maakte van twee jaargangen één band en beschikt nu dus over een vijf dikke boeken, vol met oud nieuws. Wij weten, dat er trouwens veel meer lezers zijn, die de jaargangen van 't Kleine Krantsje laten inbinden. Maar wie zou, zoals de heer Dijkstra, de hele complete serie hebben Dat is langza merhand een kostbaar bezit De heer Dijkstra bond al z'n Kleine Krantsjes in. - «ftsa T KLEINE KRAHTGJE 'HM"'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3