4 Friesland Bank Uw eigen bank •f peine rantfje leeM iedereen Lezers klommen in de pen Men kent er de-Frleee verhoudingen en ie bereid plaatselijke en provinciate belangen te dienen. NIET BUL MAAR BUL Geachte redactie, zou U mijn naam even willen veranderen. Ik heet niet Bijl, maar Bul-Corne- lisse, Greunshiem 137. Diegene, die mijn stukje over de Harmo nie (Lezers klommen in de pen, nummer 268) gelezen hebben, zijn het helemaal met mij pens, toch leuk he Leeuwarden Mevr. Bul-Cor- ndlase. OLDEGALELEEN Even een klein stukje als ant woord op het verhaaltje van de heer Y. Bakker over het Oldega- lileen in 't Kleine Krantsje nummer 267. Het Oldegalileen begon wel bij het Blauwhuis, maar op de hoek van de andere kant was niet een winkeltje, maar een kroegje en wel van Dorenbos. Daarboven woonde de familie Mast. Zijn deur was achter het kroegje, daar was een inham. Mijn grootvader was bij ons in huis, en als mijn moeder op donderdag aan het kachel- poetsen was, 's winters twee stuks, een kookkacheltje en een kolomkachel, dan ging mijn grootvader altijd naar het kroeg je van Dorenbos. Als wij als kinderen uit school kwamen uit de Eestraat moest er altijd een van ons heen om te zeggen, dat Pake thuis moest komen. Maar dat is wel zeventig jaar geleden, want daar zat hij dan warm. Naast Knuist was een steegje met drie woningen, waar een van "De Zeven Schoonheden" woon de. Tegenover de smid stonden twee huisjes, waar een vrouw woonde, die ze Dikke Anna noemden, die ging op vrijdag altijd naar de markt om voor de boeren te melken en verder was ze ook straatwiedster. Dan kwam het schoenwinkeltje van Enzing. Aan de andere kant twee woningen plus winkel van kruidenier Andringa, waar wij wel boodschappen deden. Dan hadden we de kapper op de hoek van de Lindebuurt en het Oldegalileen en in de Linde- buurt was nog een tabakswinkel tje en verder vier of vijf wonin gen. Ook de stomerij van Hoek- sema was hier. Naast de winkel van Otter was een woning van van der Mei, die naaimachines verkocht. Daar had mijn moeder een van gekre gen en elke week moest ik er heen om vijftig cent te brengen, tot hij afbetaald was. Van der Meer woonde er in die tijd nog niet; het was Lubbers, die op de hoek van de Eestraat en het Oldegalileen woonde en zijn kwekerij was in de Eestraat in het steegje daarachter. Daar haalden wij altijd radijs, die wij voor hem verkochten.-Nu wil ik Bakker wel even vertellen, dat het zeventig jaar geleden is. Een paar huizen verder op de Oldegalileen woonde Heilige Maria en weer een paar deuren verder woonde een opklopper; z'n naam was Meisjes. Die ging elke morgen op stap om de mensen wakker te maken. Hij kwam ook bij ons thuis. Dan tikte hij met stokken op het raam en hij hield niet eerder op, voor hij een goed antwoord had. Ook vroeg hij wel; Ben je wel goed wakker Zondagsmorgens kwam hij om vijf centen voor de hele week. Bij de bovenburgen kreeg hij tien cent in de week omdat hij daar op een ladder moest klimmen. Nu zijn we bij van der Hoek, die was kruidenier en had een kroeg en daarnaast was een steeg met vier of vijf woningen. In een van die huizen woonde toen een Spoelstra, die gingen toen*ook in de Eestraat op school. Daar leeft Bettus nog van, hij is 81 jaar en verleden week heb ik nog met hem gepraat; hij was vroeger bij de gasfabriek. In het Panbakkerspoortje woon de toen een familie Mendel en tegenover Excelsior was een sla ger Terpstra op de hoek van de Dokkumerstraat, daar heb ik vaak vlees gehaald. Van kruide nier Stevan op de hoek van de Dokkumerstraat leeft de vrouw nog op hoge leeftijd. En naast Stevan in de Woudstraat was een Was- en Strijkinrichting van de Wilde, die is later verhuisd naar de Groningerstraat en vrouw de Wilde is nu in het Triotel en heeft de hoge ouder dom van twee en negentig jaar; hij leeft niet meer. Ook was er een strijkinrichting in de Pieterseliestraat van Tie- lenburg; daar ben ik zeven jaar geweest. Nu hou ik op, want als ik wil kan ik nog wel twee bladen volschrijven en een ander moet ook de kans krijgen. Leeuwarden J. Mollema- Schreuder. Op de hoek van het Oldega lileen en de Hoekstersingel woonde wel degelijk, maar dan in een latere tijd dan die van Uw jeugd, de familie Soolsma. De vader van het ge zin werkte met de oudste zoon in de graanpakhuizen ernaast, de moeder dreef in het hoek huis tien-en tientallen jaren een kruidenierswinkel. Red. 't KI. Kr. SCHOOLFOTO'S Wat de oude schoolfoto's betreft die U geregeld in 't Kleine Krantsje zet, raakt een school foto van de school in de St. An- thonijstraat cursus 1925 - 26 met als hoofd de heer Verschuur en waarop, o.m. voorkomt de later bij een verkeersongeluk om het leven gekomen veehandelaar P. Hijlkema en voorts een foto van de G.H.B.S. 3e klas met de Duitse leraar Hofman. Ik hoop dat deze foto's nog eens worden afgedrukt in het Kleine Krantsje of mij zouden kunnen worden toegezonden voor het maken van een fotocopie, waar na retournering volgt. Mantgum W. Goinga ONTROERING In nr. 269 van Uw Kleine Kran tsje las ik met spanning en ont roering het artikel over Tetje. Dat zal wel verkeerd afgelopen wezen. Althans wat je verkeerd noemt. Wellicht werd ze een meer of minder gelukkige moe der. Maar dan blz. 5, Homme Motzheim, die zo ongelukkig kwam te vallen. Hier had U m.i. een kort naschrift moeten plaat sen. 't Liefst als volgt: Hoewel de knaap weel van de bekomen ver wondingen te lijden heeft gehad is hij er toch goed bovenopgeko- men. En als het anders uitpakte: De doktershulp heeft helaas niet mogen baten. Kijk, dan is zo'n aanhaling afge rond en volledig voor de lezers van nu. Eenzelfde geval deed zich eens voor in de rubriek Honderd jaar geleden in de Leeuwarder Cou rant. Een jongen ging er vandoor, waarschijnlijk omdat hij het erg slecht had. En dan denkt de lezer: Wat kwam er van de knaap terecht? Is dat bekend? Zo ja dan had het er bij vermeld moeten staan. Uw initiatief met de schoolfoto's is bijzonder goed. Tc Hoop dat het vol te houden is. De foto's worden ook steeds beter. Geen „afgehakte hoofden en benen' aan de kant" zoals bij de eerste foto's! Nog even Tetje en nu. In de Leeuwarder van 25 Juni 1976 staat: onbestelde goederen naar Drachtster gezin. Anonieme plaaggeest werd na achttien jaar ontmaskerd. En dat 18 jaar met de huidige opsporingstechnieken is wel wat erg kr^g! Goed voor 't Kleine Krantsje over 50 jaar! Dit voorjaar overleed ze. Mevr. Geertje Walstra, geboren Efde. Zij diende bij ons in de jaren 1925 tot circa 1930. Wat was ze een aardige en behulpzame werkster aan wie we veel te danken hebben en de beste herinneringen bewaren. Zij pleeg de te zingen het toenmalige straatdeuntje: ,,'t Leven is vroolijk en 't leven is blij. Eenmaal is allen voorbij!" Deze regels tweemaal vormden het refrein.Kent U 't gehele vers eventueel nog? De melodie is me bekend maar die te noteren wordt een heel werk voor me, (Vervolg op pagina 8) Op de leeftijd van 72 jaar is de vorige maand overleden de heer Jans Mik, lange jaren exploitant van het Oranje Bierhuis aan het Raadhuisplein. De heer Mik was een markante figuur, die een bijzondere sfeer wist te scheppen in z'n oeroude zaak. Hij werd geboren in Nienwe Pekela, was eerst ober in Den Haag en daarna in het hotel van Van der Riet in Harlingen en kwam tenslotte ais opvolger van de bekende Ype Schaaf in het Oranje Bierhuls terecht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4