1875 KEUS UIT KLAVERBLAD VAN VIER Rabobank Q EEN ABONNEMENT op 't Kleine Krantsje kost fl. 19.50 per jaar Wie zich nu als abonnee aanmeldt en fl. 29.50 overmaakt op giro 98 10 62 ten name van ft Kleine Krantsje te Leeuwarden heeft be taald tot 1 Januari 1978. "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" .'"•Cl/j,-iii? l'-Ciifiifo/t? leest iedereen Door den kapitein Kamps van het le Reg. Inf. is kennis gegeven, dat in den nacht vbn den 29 op den 30 Augustus uit de, kompagnie is ontvreemd, een»zilveren horologie, Fransch model t.w.v. f 216,=. Recherche ingesteld. Door van Brakel hedenmorgen om ll'A uur bij Frantzen op schutstal laten brengen; vier lammeren, gemerkt een steekje van het regter oor, die onder een koppel waren mede geloopen van Jan Jans Visser, veedrijver, wonende te Tzum. De Dockumerstoomboot Tjerk Hiddes is hedennamiddag 25 minuten te laat aangekomen, volgens zeggen van een der opvarenden, tengevolge van een lek in de ketel, doch op tijd weder vertrokken. Omstreeks 5 uur is er brand ontstaan in de schoorsteen van een met turf geladen snikschip, liggende bij de Oldehove, toebehorende aan Hendrik Dragstra, gedomicileerd te Terwispel, van wien niemand aan boord was. Door een paar personen is dezelfde direct gebluscht. De roodbonte hond heden afgemaakt, aangezien de eigenaar onbekend is en de Veearts chef raadde aan verdachte hem niet langer onbeheerd op straat te laten loopen. Sporen van dolheid waren echter niet te vinden. De heer Jhr.Mr. van Eijsinga, wonende op de Nieuwestad, heeft hedenmorgen aan het Bureau geklaagd, dat door het snelvaren der stoombooten in de Potmarge, de beschoeiing van den wal bij Zed. schijnhuis op verregaande wijze vernield is en nog dagelijks vernield wordt. De Kapitein der respective stoomboten zullen worden aangemaand zoo langzaam mogelijk in de Potmarge te varen. De Policiedienaar 4e klasse Turksma, die dienst doet als 3e klasse, heeft zich gisterenavond terwijl hij dienst had, door een persoon genaamd Flotman, wonende te Dockum in een herberg en in een bordeel laten tracteeren. (/imrnifi Hedenmorgen rapporteerde de Policiedienaar Puist zulks, onder voorgeven dat hem op de straat verweten was dat hij met een burger in een bordeel was geweest en dat die burger nu f 60,= kwijt was geraakt. Bij onderzoek van den heer Commissaris van Policie en Inspecteur van Policie is gebleken dat Puist zeer verraderlijk jegens Turksma is te werk gegaan, en dat hij hedenmiddag, mede in dienst zijnde, eerstens zijnen post had verlaten en tweedens zich door diezelfden persoon in dezelfde herberg en bordeel heeft laten tracteeren op sterken drank en bovendien nog van de bordeelhoudster een stukje vleesch heeft gekregen. Bedoelde Flotman is eer sedert een jaar geleden ontslagen. Door Goor en Rienstra gerapporteerd, dat omstreeks elf uur een twintigtal hen onbekende personen zingende lang Vijverbuurt trokken, die door hen bij de Vlietsterbrug tot bedaren zijn gebracht en achtervolgd tot voorbij de woningen "Werkmanslust". Aan de Zwarteweg werd nog eens lustig gezonden en een vuurwerk afgestoken, tot zij, na zich ongeveer een kwartier aldaar te hebben opgehouden, terugkeerden, door Goor en Rienstra bij de Hoeksterbrug opgewacht en ondermaats achtervolgd, trokken zij bedaard naar het eind van Oldegalileén. alwaar in een steeg een bruiloft bleek te zijn. Nachtverblijf aan de wacht verleend aan Roelof Broers, oud 23 jaren, die door zijn ouders het huis was uitgejaagd, en alzoo zonder huisvestig omzwerft. Door Swart gerapporteerd, dat ca. 7 d 10 personen luidruchtig zingende het Raadhuisstraatje en bij Bertels, bordeelhouder, ingingen. Hij kent geen der personen. Door Swart gerapporteerd, dat een onderofficier zijn meisje had begeleid tot aan den ingang van een poortje aan de Nieuwekade, dat zich in dat poortje twee personen verscholen hadden die dat meisje hebben aangegrepen, welke daarop een geschreeuw aanhief, waar Swart op aankwam, toen die beide personen de vlucht namen. Volgens zeggen van bedoeld meisje moeten het, ofschoon zij ze niet kent, twee schippers zijn. Een oogenblik later kwamen twee personen uit de Kromme Elleboogsteeg op de Tuinen, staken daar een vuurwerk af, dat ze op het zien van Swart in het water schopten en vervolgens de vlucht namen. 'H MAAK VISSER WAST Vervolg van pagina 5 Rotterdam, waar grootvader agent van politie was. Het gezin Visser zal omstreeks 1890 zijn verhuisd naar Zwaagwesteinde, waar grootvader toen veldwach ter werd. Mijn moeder heeft ons dikwijls diverse verhalen verteld over de erbarmelijke toestanden, die destijds in dit dorp heersten op woninggebied (plaggehutten) en de bittere armoede vooral in de wintermaanden. Mijn grootvader zal het daar niet gemakkelijk hebben gehad, want met vecht partijen werden er dikwijls messen getrokken. Naderhand is hi^ nog veldwachter geweest in Rinsumageest en daarna vanaf ongeveer 1918 bij de politie in Leeuwarden. De laatste jaren tot omstreeks 1928 is hij gestatio neerd geweest in de Prinsentuin als parkwachter en toen moet deze foto zijn gemaakt. Mijn grootouders woonden eerst een aantal jaren in de Houtstraat, maar de laatste 10 jaren in de Auke Stellingwerfstraat no. 5. In 1933 is grootvader, na het overlijden van zijn vrouw, ver trokken naar Utrecht, waar hij tot zijn overlijden op 26 april 1936 bij een van zijn dochters heeft gewoond. Hij ligt begraven op de Noorder Begraafplaats te Leeuwarden. Ik hoop U hiermede naaf genoegen te hebben ingelicht en ben benieuwd, of er nog meer dere reacties zullen komen." Tot zover de .heer Olijnsma, aan wiens mening we natuurlijk niet hoeven te twijfelen. Blijft echter de vraag: wie waren Friso en Vos? Wat die meneer Vos betreft: kan dat een "gewone" agent van politie zijn geweest? geld en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9