VRIJDAGMARKT STREKTE ZICH VROEGER UIT OVER HELE STAD 'T KLEINE KRANTSJE 3 Op de drukste dag van de week. 't 3i(eiue 3£rantóje leeót iedereen Plachten Hollandse en buiten landse veehandelaren, van hein de en verre, de Leeuwarder veemarkt te bezoeken, de Leeuw arders kwamen, uit alle hoeken van de stad op de vrijdagmarkt een kijkje nemen. Daar waren niet alleen koopjes te halen, maar ook kon men er zich vermaken door te luisteren naar de standwerkers. Deze lieden, vaak mensen uit Holland, kon den het vermakelijk opzeggen. Altijd waren er stadslui en men sen van buiten die graag op de markt wilden kopen. Dan kwam je meer in contact met de verkoper. Je kon het gewenste artikel rustig bekijken en betas ten vóór je tot kopen overging. In de jaren, waarover dit schrij ven gaat, waren er nog geen zelfbedieningszaken en ook geen grote winkels zoals die van Vroom en Dreesman of de Hema.. Dit kennen we niet meer: schoenen- en kiompenschoonmaak sters op de oude veemarkt. WINKEL VAN SINKEL. De winkel van Sinkel heb ik niet gekend, maar wel zongen wij als jongens: "In de winkel van Sinkel is alles te koop, potten en pannen,groene erwten en stroop". Deze, toen erg grote winkel, moet gevestigd zijn geweest hoek Nieuwestad - Lombardsteeg, bij de ouwe Leeuwarders meer be kend als Bargesteeg. In deze straat was het café de Spiegel zaal, van waaruit vaak heerlijke muziek klonk, het luis eren waard. Volgens mensen die het konden weten, bracht de winkel van Sipkel als eerste grote zaak, de grote etalageruiten hier in Leeuw arden, die toen door iedereen werden bewonderd. In dit grote hoekpand vestigden zich later de schoenzaak van Bukkes en de melksalon van Booi. De Leeuwarder vrijdagmarkt strekte zich uit over de hele stad en bestond eigenlijk uit verschil lende markten. Die hadden de namen van hetgeen er verkocht werd; groentemarkt, lappen- markt, vleesmarkt, etc. De voornaamste was natuurlijk de veemarkt. Deze werd bezocht door boeren en veehandelaren uit eigen land, maar ook door buitenlanders, Belgen, Fransen en Italianen. Het zwart-bonte Friese stamboekvee had door heel Europa een goeie naam en was erg gewild. Stadgenoten, die daar de tijd voor hadden, mochten graag op de veemarkt een kijkje nemen en zich door de dichte hagen koeien bewegen. HOERELAANTSJE. Tussen de Langemarktstraat en Zuidersingel, meer bekend als "Hoerelaantsje", was de meiden markt. Hier kochten leerlooiers de huiden, die ze tot leer verwerkten. Deze huidenmarkt was nogal breed, meer een klein plein dan straat. Er was niet veel door gaand verkeer, zodat het. uitge zonderd op vrijdagen, gelegen heid bood tot het leren van fietsrijden, waarvan dan ook veel gebruik werd gemaakt. Op de stoepen van de vele café's in de Langemarktstraat etaleer den kooplui in klompen hun koopwaar. Mooi bewerkte exem plaren zag men hieronder. Op de hoek Sophialaan Langemarktstraat stonden vrou wen, met grote tobben water om de klompen en schoenen te reinigen die bij het bezoek van de veemarkt waren bevuild. KIEPEMARKT. Voor stadgenoten en mensen van buiten had de markt op de breedzijde Nieuwestad wel de meeste belangstelling. Daar had men onder de oude Waag de kiepemarkt. In grote ronde korven waren hier kippen, konij nen en duiven ondergebracht en ten verkoop aangeboden. Ook werden hier zangvogels verhan deld. in kleine kooien opgeslo- ten.Een vogelkoopman heette Zelle. Dit moet een oom geweest zijn van de latere veel besproken en beschreven Mata Hari. Wij jongens vonden het interes sant wanneer een kip of haan uit een korf was ontvlucht. Wij er dan achteraan. Vloog het dier een winkel binnen, dan wij ook, wat dan een hele consternatie veroorzaakte. Vervolg op pagina 10 De kiepe- en de knienemarkt is op vele plaatsen ih de stad geweest. Deze foto is in 1933 gemaakt, toen de markt nog bij de Boterhoek was. De man rechts met de pet mét gladde klep is de bekende Sinnema, "in kiepen en meziek". voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te Jetten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegevèn. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. x.y

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 10