875 HUTTIN6 DONDERPOEIERS BD T CENTESJOODSJE INNE SACREMENTSTRAAT. Fenno L. Schoustra KOEKHAPPEN (OUD LEEUWARDEN) Giro: 981062 11,10 Afgehaald van t Kleine Krantsje Plattegrondjes van Leeuwarden Fa. J. Kruize en Zn. REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN 12 Transporten naar overal door Firma A. Niemendal Jene ve r van Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor En een "héél prettig adres voor 't Sileicte 3ira»ifa/e leeM iedereen Vervolg van pagina 9 Ik keek es rond, oh wat is 't hier mooi alles ademde hier vrede en rust. Alleen een kanarie-vogel- sje, denkelijk in de huis kamer van de restaura teur, zong en rolde het hoogste lied en verbrak hiermet de plechtige stilte. Op ieder tafelsje ston een klein vaaske bloemen. En wat ruukt het hier heerlijk naar koffie - wijn en lekkere sigarengeur. Wat me dadelijk opviel, dat enorm grote spiegel-buffet achter de bar. Der ston den mooie karaffen op, met gekleurde soorten likeur der in. Rood, groen, bruun GEBRILD HEERTJE En verders flessen wijn of andere dranken. Een juf frouw schonk uit een hoge glimmende nikkelen kan, een kop koffie. In 't midden der zaal, een klein boekenstalletje. Een klein gebrild heertje, met bol hoed op, sorteerde of schikte zorgvuldig de hier op liggende boeken, kran ten en andere lektuur. Der waren niet veul bezoekers. Enige krantenlezende heren met voor zich, een glas bier of kop koffie. Een weldoorvoed heer, an .een fraai gedekt tafelsje, werd door een deftige zwart gerokte kelner van spijzen voorzien, boog even stijfjes en verdween over een donker-roode pluce looper, even geruis loos as hij komen was. Ik was door dit alles, zéér onder de indruk. In disse deftige omgeving, was ik niet op mijn plaats. In mijn jongens-fantasie zag ik dit alles, as een soort „Windsor-Club" waarvan Lord William Aberdeen, alias Lord Lister, alias John Raffles, de vice-pre sident was. Die zéér exclu sieve Club, alléén toegang- kelijk voor de hoge Engel se adel; sir's pear's, Lord's en dat soort adelijke snoeshanen. Misschien een uitzondering voor een plotseling miljonair ge worden worstfabrikant, 'n soort „Worst-Koning" dus maar nogmaals, voor mij was hier geen plaats. Dat voelde ik wel. Temeensen, nou niet maar later, as ik veul geld had verdiend en dan ziek was, dan zou ik terug komme. En dan zou ik die deftige kelner op afgemeten toon bevele: Oh ja, segge hm, hm, zeg John, „wees zoo goed en breng me een grote kop sjokolade met twee taar tjes, wil je?? En dan gong ik voor 't raam zitten anne kant van het Stations plein; dat alle mensen het goed sten konnen., met disse troostvolle gedach ten, retireerde ik beschei den en trok de zware deur voorzichtig achter me dicht. Dus maar es anne andere kant kieke. Ik stak dus weer die vestibule over en opende de deur van de III klas wachtkamer. Eén blik overtuugde mie, dat het hier eenvoudiger en ge moedelijker was. Minder dure omgeving 't was hier veel drukker. In 't midden een grote „Godin" kachel. De kelner gooide der just een kit cokes in. Omme kachel hene, wat ouden van dagen of werkeloozen, piepke roken of tabak- kauwend. Ik gong ergens op een stoel zitten en nie mand nam der aanstoot an of verbood mie dat. Ik keek es rond, wou me ori- ëntere. Anne ééne wand een grote reclameplaat van Stoomboot Mij. „Zee land" Vlissingen - Har wich v.v. Verdet eenige wandplaten, uutgaande van de geheel-onthouders vereen. De „afschaffers zeiden ze toen. Aangrij pende voorstellingen een dronkaard met jene- verfles, een klein meisje, roept smekend 'ach va der! Niet meer! Een grapmaker had achter die 'ach'met een potlood een t geschreven. Der ston nou dus 'acht vader, niet meer". Verder aan de wanden, kaartjes met aan moediging tot consume ren, 'k las „broodje met kaas 25 ct."; „broodje met vleesch, 30 ct.".En onder die beide aankondigingen, ston „de broodjes worden dubbel belegd en open toegediend. Verder de naam van Goethem Neu teboom. Indertied de pachters van de Spoor weg-restauraties. Dat „dubbel belegd en open toegediend begreep ik niet goed. Wat bedoelden ze er met?, moest dit als een ro yaal gebaar voorstede, van „zóó binne we nou, dubbel belegd en dat voor slechts één kwartje. Maar, waarvoor dat open toegc- gediend? 'n Bedekte waar schuwing an 't publiek misschien? Zooiets as: „let op, mensen, we hebben van die restaurateurs in dienst, van die Smiegels, die de broodjes enkel be leggen en dichtgeflapt toe- diene. Ze suden jou dus op die manier te kort dóen. DUBBEL BELEGD. Dus kijk uitdubbel belegd en open toege diend. En nou kanne't love of niet, maar jaren-, lang het mie de vraag kweld, wat bedoelde van Goethem en Neuteboom hier nou met? Een aanbe veling „eet ze", of een waarschouwing „kijk uit"! Nou ik zat dus; haalde m'n Sioux-prinsesje uut mien bloeske kon de hele middag me onbekommerd bezig houwe met „Mar- quita". Tuus wisten ze natuurlijk van niks. Want seiden ze, dou verleest nogges dien verstand, met die dingen. Bovendien, 't was alom bekend, Buffele Bills, was kindervergif en slecht voor de geestelijke gezondheid. Nou, daar zat veul waars in. Mien kam- meraden en ik, allemaal B.B.-vereerders, leverden soms hevige vuurgevech ten; met knalpistooltjes en donder-poeiers. Die kon nen je krije bij het „Sentes-joodsje", inne Sa cramentstraat 'n cent, heul dooske vol. Krupen- de door 't hoge prairiegras „bij de Beurs of bij de Veemerk of verscholen in wat geboomte. Dan schreeuwden we teugen mekaar: „je spel is uit, Jimmy Davis, hands uppü of, meer vredelievend teu gen 't opperhoofd der Comanches: Bleekgezicht PA-E-HASKA, groet zijn roode broeder „Arends oog". Van skalperen trouwens, daar is nooit wat van komen. Evenmin van het beroven van de een of andere Postkoets met goudzending, d'r wa ren n.l. enkele moeilijkhe den. Ie der waren nooit goudzendingen van 't sta tion naar 't postkantoor. Ten tweede Luwadden bezat gien postkoets met 4 of 6 paarden. Maar disse kleine teugenslagen weg- wuuvende, de grote vraag was, waar mutte met de buut hene. Niet één vanne jonges die der met tuus- komme wou. En wat een gesjouw met al die zakken stofgoud Nee, nee, in Luwadden een postkoets berove, is min der eenvoudig dan 't wel liekt. Maar al met al, toch hewwe die mooie inter- resante verhalen van Buf falo Bill, mie wat met geven in 't leven. Gek hé? Te weten, die aangename en onbezorgde jongestied, dat je met zoo weinig geld en met zoo weinig midde len, je je zoo héérlijk en intens konnen uutleven in je ongebreidelde jongens fantasie. Verder, de pret tige herinneringen an dat kleine knusse muffe boek- winkelsje, daar inne Breedstraat, 't hartje van de gezellige jodenbuurt. En 'last not least', die heerlijke jeugd- en school jaren (ca. 1914) van eer- tieds die, helaas, nooit meer terug komme salie. Luwadder. EINSTEINWEG POSTBUS 1184 TELEFOON 05100 - 36335 GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRIESCHE STEENHOUWERS SINDS 1930 TELEFOON 30180 28286 Merken met reputatie GAZELLE HUSQVARNA HONDA Natuurlijk bij: VOORSTREEK 65-67 TELEFOON 36235 Situatie 1550 nu ingelijst Gravures van oude stadspoorten ingelijst Elfstedenlogboek 1963 nog enkele ex. 7,90 De schaatsen scherp - Elfstedentocht, standaardwerk 29,50 Koekhappen {^75 Vredeman de Vriesstr. 1 (naast Emmakde 39 U weet wel: tussen Voorstreek en Eowal Wortelhaven 85

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 12