WANDELEN OM DE STAD HEEN WAS VROEGER GROOT VERMAAK 'T KLEINE N KRAHTSJE Toen de singels nog mooier waren 3 •f eine ranióje leeót iedereen Een wandeling die vroeger bij veel Leeuwarders in de smaak viel was die van "de stad om". Wandelend langs de Grachtswal en Willemskade voelde men zich door de bebouwing nog in de stad, maar gaande langs Noor der- en Westersingel had men- het gevoel buiten te zijn. Weinig waren deze singels nog met huizen bebouwd en hier en daar lagen nog hele stukken weiland. Ook de overkant van de gracht gaf iets te zien wat het oog boeide, de onvolprezen Prinsen tuin en de nog restende stukken Bolwerk die aan het verre verleden doen denken. NUTSKE Over de brede gracht, bij de ingang van de Prinsentuin was nog een stadspont waar men zich voor een halve cent kon laten overzetten. Een weekabon nement kostte een dubbeltje. Een eindje van het pontje, de Noordersingel op - toen "Achter de Gouden Bal" genoemd, stond en staat nog het Abbema Gast huis, voor oude dames. Verder wandelend de singel op had men al het Diaconessenhuis, toen nog alleen, wat men nu noemt, het hoofdgebouw, waarin een twintigtal bedden. De ge- neesheer-directeur was Dr. Mul der, een vriendelijke, sympathie ke man, die een plotselinge dood vond in Amsterdam, betreurd door vele stadsgenoten. Aan de overkant van de gracht, vóór het Diaconessenhuis had men een mooi gezicht op de Prinsentuin, toen nog met een ijzeren hek, van de wandelweg "Achter de tuin" afgesloten. Dit ijzeren hek wekt bij mij een herinnering op, een noodlottig voorval dat zich daar heeft afgespeeld. Vriend Jacob van Messel had een fiets gekregen die hij nog niet in zijn macht had. Hij fietste de scheelte Richter de tuin af, raakte het stuur kwijt en vloog pardoes, met zijn hoofd door de stangen van het ijzeren hek en kon zich uit zijn benarde toestand niet bevrijden. Smid Kroes van het Jacobijner Kerkhof moest er bij te pas komen om de stangen wat te verbuigen, zodat het hoofd er weer door kon. Gelukkig kwam hij er met een paar schrammen af. maar hij had de schrik zo te pakken, dat hij zich later nooit meer op de fiets waagde. HALVE STUVER Even verder dan het ziekenhuis, naast de zwemschool "De Inkt pot", was een gelegenheid voor het nemen van een douche. Een steiger met een aantal kleedhok jes was hier aan de wal aange bracht. Voor slechts een halve stuiver kon men zich hier ver frissen. Veel gebruik werd hier van niet gemaakt, zodat deze badinrichting door de hoge ex ploitatiekosten geen lang leven was beschoren. Naast de douche-inrichting stond het zwembad dat De Inktpot werd genoemd, vanwege het zwarte water dat er in voor kwam. Ook ratten vermaakten zich hier wel naar hartelust. De inktpot verdween toen het zwembad de Groote Wielen werd opgericht. De afstand maakte geen bezwaar, daar de fiets gemeengoed was geworden. In dit stuk gracht bij de badinrichting werden 's winters, wanneer het ijs daar vertrouwd was, wel schaatswedstrijden ge houden, die veel bekijks trokken. Achter de Prinsentuin en op de Noordersingel stonden dan hon derden mensen. Vooral een vrouwen-wedstrijd werd gewaar deerd. Deze toonden vinnige strijdlust, gaven elkaar geen duimbreed toe. De jury, een aantal heren met hoge hoeden op, moest soms streng optreden wanneer de dames neiging toon den elkaar in 't haar te vliegen. Onder de jury-leden was ook een bekend type, de heer Eduard Lampe met z'n vermaarde hoed- sje. Rechts van de zwemschool was de herberg en stalling De Groene Weide. Op vrijdag kon het hier erg druk zijn. Dan kwamen de boeren uit de Bildthoek hier in hun krompa- nelensjezen aangereden, ont spanden hier hun paarden en lieten die tijdelijk vrij lopen in het stuk bijgelegen weiland. Zelf kochten ze een borreltje op de goeie afloop van de markt. Tegenover de Groene Weide, over de gracht, stond en staat nog, de Oldehove,' het symbool van Leeuwarden. Beklimmers van de toren wierpen wel centen naar beneden die dan door jongens uit de Boterhoek stoei end werden opgepikt. Op het stuk Bolwerk hier nabij, waar nu het Pier Pandertempel tje staat, moet een grote koren molen hebben gestaan. Dit is vóór mijn tijd geweest. Jammer is dit sieraad van de stad gesloopt, gelukkig is het mole naarshuisje gespaard gebleven. RAMP In de gracht, aan de voet van de Oldehove en dadelijk bij de Groene Weide had eens de finish van een Elfstedentocht plaats, die een ramp had kunnen veroorzaken. Toen de overwin naar binnen kwam rijden, gaven een groot aantal mensen zich op 't ijs, om hem te verwelkomen en op de schouders te nemen. Hoewel het ijs sterk was, begon het door het gewicht van die massa mensen te kraken en begon het al te scheuren. Gelukkig was de politie nog in staat de mensen van het ijs te verwijderen. Ook de Westersingel liet mooie stadsbeelden zien, die sieraden van de stad waren. Daar had je de beide grote korenmolens. De ene was van molenaar Vosman, die rechts stond van de wandel weg, richting Verlaatsbrug. De andere stond daar tegenover, aan de overzijde van de gracht op een stuk bolwerk, Wester plantage geheten. Beide zijn gesloopt. Naast de molen van Vosman was een mooi stukje natuurschoon, waarvan later een park is (vervolg op pag.4) DOOR J.C. VAN DAM. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld Voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. De zwem- en badinrichting aan de Noordenlngel - "de Inktpot" zelden de Leenwarden van toen-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3