WANDELINGEN OM DE STAD LANGS DE SCHOLEN faup.... Cidjüulvet Friesland Bank Uw eigen bank 't T^Cleine Z^Crantó]e leeót iedereen Men kent er de-Friese verhoudingen en Is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. (vervolg van pag. 3) gemaakt; het Westerpark. In de tijd waarover ik schrijf was dit door een hek en sloot afgesloten. GEHEIMZINNIG Vanaf de Singel zag de prachti ge vijver met hoog riet omgeven er fantastisch uit. De wallen liepen glooiiend op en waren met talrijke heesters en bomen getooid. Treurwilgen hingen over de vijver, waarin wilde eenden en zwanen zwommen. Het geheel, zo van de wandelweg gezien, gaf iets geheimzinigs. Dit stukje wild natuurschoon werd door school jongens nogal in opspraak ge bracht. Men beweerde dat zich hier een wild beest ophield. Wij jonge knapen, voor geen ge ruchtje bevreesd, gewapend met stokken er heen. Men kon nooit weten Maar hoe wij ook tuurden door het dicht begroei de stukje grond, behalve eenden en ganzen kregen we niets te zien. Maar al zagen wij niets, toch moet er, volgens mannen, die aan de korenmolen van Vosman werkten, naast het toen veel besproken stukje grond, eens, een daar niet thuis beho rend dier zich hebben getoond. Waarschijnlijk is diteen vos geweest, die toentertijden wel in Friesland voorkwam. Vandaar ook de naam Vosseparkje mis schien afkomstig is. Trok de Westersingel in die jaren heel wat bezoek van wan delaars, ook de broodfabriek Dalenoord trok vele mensen aan. Hier toch kochten veelal eenvou dige stadsers hun brood. Vooral zij, met grote gezinnen konden hier goedkoop terecht. Wel was het brood van de vorige dag, overgebleven van de depots en broodkarren, maar, zo men be weerde was oud brood gezond. Met kussenslopen en andere linnen zakken voor broodvulling trok men naar de fabriek, deze werden daar dan half gevuld. Met het gebruikelijke gezegde van voor een kwatsje ouds had deze vulling plaats. Veelal kreeg men nog een stuk "kustekoek" op de koop toe. J.C. van Dam. 'Afdrukken van deze foto's, in het formaat 13 x 18 cm, kunnen tot en met 15 sept. besteld worden bij t Kleine Krantsje en wei UITSLUITEND SCHRIF TELIJK door het overschrijven van een bedrag van fl. 6,00 per foto op onze girorekening 981062 of door het insluiten van dit bedrag in een gesloten envelop pe, geadresseerd aan 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1. Duidelijk vermelden wat gewenst wordt: foto perso neel óf foto leerlingen, of beide. Abonnees van t Kleine Krantsje genieten een korting van fl. 1^0 per foto. Lezers klommen in de pen VLIEGRAMPEN Welke lezer kan ons aan vullende gegevens verstrekken over de vol gende vliegtuig-ongelukken die tijdens de periode 10 mei 1940 t/m 15 april 1945 rondom Leeu warden hebben plaats gevonden. 1. Wat voor type vliegtuig, c.q. tot welke luchtmacht behoorde de jager die op 4 september 1942 bij Leeuwarden in de Dokku mer Ee neerstortte? 2. Op welke datum maakte een Duitse bommenwerper een noodlanding achter de "Cen trale"? 3. Op welke datum stortte de Duitse nachtjager aan de Pop- peweg neer? 4. Welk type c.q. tot welke lucht macht behoorde het vliegtuig dat op 6 september 1942 bij Tietjerk neerstortte? 5. Ook moet er een geallieerde bommenwerper een geslaagde noodlanding in het "Achter land" bij Tietjerk hebben ge maakt. De bemanning dook onder. 6. Wat voor Engelse bommen werper stortte er op 23 maart 1944 bij Wijns neer? 7. Welk jachtvliegtuig, hetzij Heinkel III: noodlanding achter de Centrale Engels, hetzij Amerikaans, kwam er in begin 1944 bij Marssum neer? Uw reacties, ook betreffende andere ongevallen, hetzij schrif telijk, hetzij mondeling (telefo nisch), gaarne aan t Kleine Krantsje of aan D.S.Drijver, Couperinstraat 21, Leeuwarden. Telefoon 05100 - 20290 (na zes uur), overdag 05100 - 30041. Ter aanvulling van wat er in de nummers 87 en 88 van t Kleine Krantsje over bij Leeuwarden neergestorte vliegtuigen geschre ven is, nog het volgende: Op 5 september 1942, 's morgens vroeg om 03.39 uur stortte Hali fax, serienummer W1220 van het 103e Sqn. R.A.F. bij Jelsum in het Aldlan neer. De gehele bemanning, bestaande uit 7 koppen, kwam om en werd te Jelsum begraven. De Duitse bommenwerper die in 1942 een noodlanding achter de "Centrale" maakte, was er één van het type Heinkel 111. Dit toestel werd door de Duitsers intensief gebruikt tijdens de "Slag om Engeland". We betwij felen ten zeerste dat er negen man aan boord waren. Voor de operationele vluchten bestond de bemanning uit 5 of 6 koppen. Dit was wel de maximum bezet ting. De bommenwerper die er op 21 januari 1943 bij Wirdum in de spoordijk terecht kwam, was van het type Wellington. Het toestel behoorde tot het 466e Sqn. van de Australische luchtmacht, met als basis Leconfield. Het serie nummer was HE410, de radio codeletter T for Tommy. 1 be manningslid, W. R. Fischer, vond de dood en werd te Wirdum begraven. Er waren 5 overleven- duiker op het Barrahuis van nabij meegemaakt - het bran dende toestel stortte op een honderd meter afstand neer. Van de Wellington, die in ja nuari van dat jaar op de spoor baan bij Wirdum terechtkwam hebben de Duitsers verschil lende foto's gemaakt en die in een van hun propagandabla den (Signaal?) afgedrukt. Van een en hetzelfde wrak maakten ze daarbij twee. Volgens de on derschriften zou het ene toestel bij Hamburg en het andere bij Berlijn neergeschoten zijn. Maar het was gegarandeerd het ene wrak van Wirdum! Red. 't KI. Kr. Leeuwarden D.SJDrljver Het drama van de 16e decem ber 1943 met de Lancaster heeft Uw redacteur als onder was het voor de bewoners van de Eebuurt gewoon een attractie de passagiersb'oten uit Dokkum te' zien aankomen. Tweemaal daags voeren ze dit traject en zoals de echte Terschellinger dagelijks bij de haven de boot uit Harlingen afwacht, zo zagen de Eebuurt- sters elke dag verlangend uit naar de Tjerk Hiddes of de Admiraal Tromp. Ook veel Wellington: noodlanding op de spoordijk bij Wirdnm vrachtscheepjes brachten er wel eer heel wat bedrijvigheid: hier brachteen aakje zeevis uit Peasens en Moddergat aan wal, daar loste een vrachtbootje het goud van de akkers van het Bildt; botergeel graan, dat op zeildoek uitgestort en in houten tonnen gemeten werd om daarna in zakken naar de pakhuizen Rusland, Riga en Odessa aan de Hoekstersingel te worden ver voerd. Het nieuwe schoolseizoen is weer begonnen en ook onze Scholen fotograaf Wietze Landman is weer aan het werk gegaan. Hij bezocht de Ferdinand Bolschool, waarvan de foto' s in dit nummer zijn afgesrukt. Op 16 december 1943, om 18.41 uur stortte Lancaster DS831 van het 432e Canadese Sqn. neer onder Ny Barrahüs. 5 beman ningsleden vonden de dood, allen op het kerkhof van Huizum begraven. Er waren 2 overleven den. De nachtjager die aan de Poppeweg neerstortte was van het type Messerschmitt Me 110. Volgens onze gegevens kwamen de drie inzittenden en een hond om, het toestel sloeg finaal uit elkaar. De datum is onbekend, maar in alle waarschijnlijkheid gebeurde het in 1944. In mei claimde een Mosquito nachtjager éen Me 110 in de buurt van Leeu warden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4