DOMINICUSKERK STAAT OP MEER DAN 500 PALEN EEANTSJE Pi [ij-I UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN Extra zware en fraaije OS. 3 f 3i/eme Siranfo/e (ee-it ieclereen Uit de met oude paperassen nog steeds welgevulde Doos met Sniepsnaren hebben we deze week een knipsel opgevist uit een krant, die een kleine veertig jaar geleden verschenen is. Het is een fragment van wijlen het Leeuwarder Nieuwsblad van Vrijdag 26 maart 1937 (Nummer 8677, Derde Blad) en het daaruit geknipte verhaal gaat over het bouwen van de nieuwe Sint Dominicuskerk aan de Harlingerstraat in Leeuwarden. Er staan een aantal interessante feiten in, die we nu graag even overschrijven, omdat de meesten van ons deze kerk van buiten wel zullen kennen, maar de bijzonderheden van het inwendige niet. De nieuwe Sint Dominicuskerk werd gebouwd, omdat het oude kerkgebouw van de Paters Domi nicanen op de hoek van de Speelmanstraat en de Bontepa- pesteeg te klein was geworden en niet meer aan de eisen voldeed. De Dominicaner orde of de Orde der Predikheren vestigde zich in 1245 in Leeuwarden. Na de reformatie kwamen de paters in 1628 terug om onder zeer moeilijke omstandigheden de zielszorg weer ter hand te nemen. EERSTE PAAL In 1850 werd de kerk aan de Speelmanstraat gebouwd en in 1880 volgde er een uitbreiding. Op de 15e oktober 1935 werd bij de Harlingerstraat de eerste paal in de grond geheid voor de nieuwe kerk, die bijna voltooid was, toen het Leeuwarder Nieuwsblad met het hierboven genoemde artikel verscheen. In januari '36 kwam men met het heien gereed en toen zaten er niet minder dan 295 houten palen en 240 betonpalen, alle met een lengte van achttien meter, in de grond. Alleen voor de toren werden er al 84 betonpalen de grond in gedreven, zodat zonder enige overdrijving kan worden gezegd, dat het torengedeelte rust op beton. EERST STEEN vijf en twintig. "Deze nieuwe St.Dominicus kerk" aldus het Leeuwarder Nieuwsblad, "mag gerekend wor den tot de schoone gebouwen van onze stad, Haar lijnen zijn strak voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten- land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. In het vroege voorjaar van 1936 verrees het metselwerk boven de grond en het was op de eerste maart, dat Deken Vaas de gewichtige handeling van de eerste steenlegging kon verrich ten. In september begon het bouwen van de gewelven, welk werk vlak voor Kerstmis werd voltooid. De vijftiende januari 1937 werd wéér een belangrijke dag in de bouwgeschiedenis, want toen kon de spits op de toren worden geplaats. Die toren is 70 meter hoog en steekt dus ruim dertig meter boven het hoogste punt van de Oldehove uit. De lengte van de kerk bedraagt eveneens 70 meter bij een breedte Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Het Is vooijaar 1937: nog even en de nieuwe Sint Dominicuskerk is voltooid. van 28 meter en een nokhoogte van het schip van 23 meter, indrukwekkend, voor lekens al thans, zijn de aantallen stenen, die in het gebouw zijn verwerkt: twee miljoen waalstenen en 470.000 Friese kloostermoppen. Nog een paar interessante cijfers: het kruis op de toren is 8 meter hoog en weegt 850 kilo, de haan heeft een diameter van een meter en stoer, hoewel sierlijkheid en fijnheid van vorm niet ontbreken. De aangebrachte versieringen zijn eenvoudig van karakter. Zoo is een wondermooi harmonieus geheel verkregen". Ondergeteekendendoor aankoop eigenaars geworden zijnde van bovengenoemden OS, ma ken aan het publiek bekenddat deze Os ter bezigtiging zal worden gesteld op Woensdag 8 Maart, van 10 tot 4 ure, bij de Wed. HOUWINK te Gorredijk op Vrijdag 10 Maart, van 9 tot 2 ure, bij S.. KLEITEKPaan de Koemarkt te Leeuwar den waar hij inmiddels TE KOOP wordt aangeboden. Deze OSafkomstig van den Heer U. J. VEENLAND Landbouwer te Lippenhuizen nog geen vier jaren ouden die geschat wordt op 700 a 750 kilogrammen, durven wij vrijelijk zonder overdrijving van wege zijn kolossale grootte en dikte en bij uitstek fraaije ledema ten als iets onovertreffelijks aan het publiek aanbevelen. Ureterp, 6 Maart 1871. H. J. AKKERMAN. H. de HAAN. Zekere kantoorbediende De J., wiens indentiteit we verder in het duister zullen laten, werd een dezer dagen opgeroepen om te verschijnen voor de Rechtbank in verband met de aanstaande echt scheiding van zijn vrouw. Maar.... de vrouw, in de dagvaarding ge noemd, was hem zelfs niet bij name bekend en bovendien is hij zelf als zes jaar weduwnaar. Waarschijnlijk was een naams verwisseling de oorzaak van het misverstand. "Een kleine vergis sing" zeiden ze, toen hij eindelijk aan de beurt kwam na lange tijd in de wachtkamer te hebben ver toefd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3