FOTORAADSEL HEEFT VELEN IN DE WAR GEBRACHT MAAR TWEE DIE HET WISTEN. IN DE RAAD Rabobank Q "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 6 't ^ICleine ^ILrantóje leeet iedereen Mensen, mensen, wat is het vreemd gegaan met het fotoraadsel', dat we de laatste keer in 't Kleine Krantsje aan de orde hadden gesteld. Onze vraag, waar de afgedrukte foto van een steeg met een groep mensen kon zijn gemaakt, heeft een regen van telefoontjes tot gevolg gehad, maar....slechts twee abonnees hebben ons kunnen vertellen, welke steeg was gefotografeerd - alle anderen, die ons belden, dachten aan andere stegen in de stad. En de meesten van hen waren daarbij zo positief, dat we aanvankelijk nauwelijks aan hun woorden durfden twijfelen».. geduurd, maar voor en ook na zijn telefoontje, meldden zich tal van andere abonnees, die dach ten de juiste plaats van de steeg te kennen. De meesten waren daarbij zeer positief, omdat zij, naar zij zeiden, de situatie ter plaatse heel goed kenden. Zo was er een abonnee uit Mantgum, die vertelde, dat hij zijn jeugd bij de Wolvesteeg had doorgebracht en zich daarom moeilijk kon vergis sen. Maar hij en met hem heel veel anderen, vergisten zich toch, al moeten we daarbij wel zeggen, dat de Wolvesteeg inderdaad heel veel lijkt op de gefotogra feerde steeg. ALLEMAAL STEGEN Dan waren 'er verschillende abonnees, die dachten aan. de Pijpbakkersteeg bij de Tuinen; ook de Kromme Elleboogsteeg tussen de Tuinen en de Ame landsstraat is genoemd, evenals de Poptasteeg tussen de Nieuwe- buren en Achter de Grote Kerk, een steeg op de Tuinen zuidzijde naast de papierhandel van Van Gelder, de Regenboogsteeg in de Kleine Kerkstraat, de Hoede- makersteeg tussen de Nieuwe- stad en het Ruiterskwartier verder de Nauwe Gasthuissteeg en een steeg bij de Speelman straat, "tussen de Bollemansteeg en de Grote Kerkstraat", aldus de mysterieuze verklaring van deze laatste berichtgever. Het verlossende woord evenwel kwam van onze abonnee de heer J.D. Brada te Wijnjewoude, die de lezing van de heer Doodkorte bevestigde: de foto is omstreeks 1904 gemaakt van de steeg, die liep naast de vermaarde herberg Het Gouden Wagentje aan de drukke kant van de Nieuwestad, Op donderdagmiddag werd onze krant ter post bezorgd en we konden dus verwachten, dat we vrijdagmorgen vroeg de eerste telefoontjes kregen. Dat is ook gebeurd, maar toch was er op donderdag al een telefoontje aan vooraf gegaan. Door heel toevallige omstandig heden was er donderdagmorgen een exemplaar van onze nieuwe krant in het bezit gekomen van een abonnee, en hij, de heer L. Doodkorte te Leeuwarden, zag tot zijn enorme verrassing zijn eigen schoonouders op de bewus te foto staan. Hij belde ons De Wolvesteeg, 'de steeg van Jielof de loodgieter', was het niet..».. onmiddellijk op, zodat we ook zelf, eerder dan we hadden verwacht, te weten kwamen waar de foto was gemaakt. Maar, dat spreekt vanzelf, we konden de heer Doodkorte moeilijk in aan merking laten komen voor het in uitzicht gestelde boekje Koek- happen - daarom hebben we vrijdag belangstellend gewacht op de eerste abonnee, die de "oplossing" van de heer Dood korte kon bevestigen. Welnu, dat heeft niet lang Onbekende steeg: naast het Gouden Wagentje op de Nieuwstad. waar nu de Hema is. Bij het groepje mensen links de oom van de heer Brada, die het Gouden Wagentje exploiteerde, rechts mevrouw Brada-Ongering en verder kinderen en familiele den. Het pand links is dus de achterkant van het Gouden Wagentje, in het pand rechts zat destijds een Van der Linde, een herenmodezaak. Tussen de beide huizen door zien we een stuk van een gevel en dat moet van de Herensociëteit zijn, nu de zaak van Schweigmann, kinderkleding, op de stille kant van de Nieuwestad. Het boekje Koekhappen is dus naar de heer Brada in Wijnje woude gegaan - maar. ook de heer Doodkorte kreeg een exem plaar. Als troostprijs en vanwege de familierelatie - tenslotte stond ook z'n eigen vrouw, Annie Brada op de kiek! In de laatste vergadering van de Leeuwarder gemeenteraad beëdigd als nieuw raadslid de heer A.Groenewoud, P.v.d.A. De heer Groenewoud is de opvolger van de heer J.Hoekstra, die wegens tijdgebrek moest be danken. Het aardige van deze be noeming is liet feit, dat Anton Groenewoud (41) als raadslid in de voetsporen treedt van zijn opa, naar wie hij ook is genoemd: de oude heer Anton ("Toon") Groe newoud, hoofdconducteur van de N.S., is vele jaren voor de S.D.A.P. lid en fractievoorzitter geweest in de raad van Leeuwar- deradeel. Hij heeft, met name voor het spoorwegpersoneel, veel kunnen doen en was dan ook bijzonder populair. De jonge Anton, die het niet veel voorko mende beroep uitoefent van medisch fotograaf, heeft zich erg verdienstelijk gemaakt in Bil- gaard, de wijk, waar hij vroeger woonde - hij is daar jarenlang voorzitter van de Wijkraad geweest. Als nieuw gemeente raadslid zal hij voorlopig z'n krachten geven aan de Com missie voor het Grond bedrijf, de Raad voor de Volkshuisvesting en de Commissie voor de Straat- naamgeving. geld en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 6