sa B.deVries DE VRIJ PRO VIN CIENIEU W S VAN VROEGER SIPKE EN MARTHA HEWWE EEN GRAMMEFOON 12 ABONNEMENTEN Voor Uw Sint Nic. aankopen POSTZEGEL HANDEL Minne mast raat 1 Leeuwarden tel. 05100 - 29204 ALLE LEKKERNIJEN VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN Interieur verzorging NOU MUTJE HIER HORE: i ju hi j'Is-' ie est leAc-e*. \—r^Lj AUte" &uct£ •'-:- jr- rr= -*=r Kollumerland, 26 November 1880. Weinig had het gescheeld of eene polderboot (tevens tot woning dienende) bemand met vier personen, vader, moeder en twee kinderen, was den 24 dezer in de trekvaart Dokkum - Stroobos, nabij Westergeest, met de opvarenden in de diepte geraakt. Op reis naar Groninger land, kreeg het vaartuig door ijs- snijding een lek en was zeer spoedig vol water geloopen. Doch tegenwoordigheid van geest, kloek beleid, zelf-help en die van anderen redden de schepelingen, die later door de bemoeijingen van het armbe stuur van Dantumadeel, onder welke gemeente de schipbreuke lingen landden, liefderijk zijn opgenomen geworden in een nabij de plaats des onheils wonend gezin. Harlingen, 12 maart. Een ontzet tend gerucht, hier vrijdag en gisteren verspreid, heeft rich bewaarheid: twee onzer tjalken zijn in den storm van donderdag avond gebleven. Met het schoon ste weder verlieten K.v.Getsen en E. Schoonhoven, diep met aard appelen geladen, 's morgens van dien dag onze haven, de beide zwagers met vrouwen en kinde ren aan boord, 15 k 16 in getal en de beide vrouwen in gezegende omstandigheden, 's Avonds over viel hen de storm, het eene vaartuig werd verbrijzeld en het andere zonk, geen der opvarende werd gered. (1871) Gersloot, 19 juni 1891. Men zal zich nog de diefstal van eende eieren herinneren, waarvan de dader aan het licht werd gebracht door de toevallige omstandigheid, dat de dochter des huizes de eieren, niet direct opvallend, maar toch leesbaar, met verschillende namen had gemerkt. Die dader, de reeds vrij bejaarde G.H., moest voor deze zaak as Donderdag voor de Rechtbank verschijnen. Hier moet de man vreeselijk tegen hebben aange zien en de vrees voor straf heeft hem tot een wanhopig besluit gebracht. Heden in den vroegen morgen, omstreeks vijf uur, nam hij zijn geladen geweer, drukte den loop tegen den borst, trok toen den haan over en kreeg het volle schot - door het lichaam. De ongelukkige was terstond een lijk. Inne kamer van Sipke en Martha ston sinds enkele dagen een nij meubelstuk. Van onderen van eiken hout en er bovenop een grote koperen hoorn. Je rade et at: een gramme- foon. Een prachtig mooi geheel. Et hele geval ston oppen eikenhouten tafel- tsje. Op et eikenhouten tafeltsje lag een gehaakt kleedsje dat Martha des- tieds es haakt had. Toen ze et klaar had wist ze eigenlijk niet goed wat ze der met anmust want watter inne kamer met kleedsjes bedekt wudde kon was bedekt en zo was et kleedsje innet kabinet beland. Maar nou lag et kleedsje oppet tafeltsje onder de .grammefoon. Zo ziene je maar weer, die wat be waart, die het wat. Ja, een grammefoon. Sipke was eigenlik gezeid kultureel ingesteld en toen ie met Martha oppen keer over de stille kant Nijstad liep, zag ie innen winkel een grammefoon staan, een eikene houtene kast metten grote glanzende koperen hoorn. Met Mar tha an zien ziede stonnie voor de winkelruut. De week daarop trokken ze de stoute skunen an en gon- gen naar de winkel om de grammefoon te kopen. Ze kochten er geliek drie grammefoonplaten bij één van Willy Derby, één van Kees Pruis ennen plaat waar meziek vannen opera opston. "Intermezzo uit de opera Cavalleria Rustïca- na" ston er op. Dat was mie wat, toen er een handkarre voor hun deur verskeen mettet hele spul der op. De buurt was er helemaal overstuur van. Hewwe jimme dat oek zien, dat bij Sipke en Martha een grammefoon bracht is? Een jaloers wiefke, met zonder tannen inne mon, zei, waar doene ze et van, zuden je zegge. Och ja, dat is een keer zo, dat hoort erbij, zogezeid. De nije anwinst ston inne kamer, naast de skustienmantel. Wat waren Sipke en Martha der blied met. Na et brood eten 's avens had Sipke de slinger vastpakt en de motor vanne gram mefoon opdraaid. De mo tor liep namelik oppen veer. Een stalen veer, had de meneer vanne winkel zeid. Daarna had ie voor zichtig een naald an et ut- einde vanne arm, die anne grammefoon zat, bevestigd en toen de plaat annet draaien brocht. Even later zaten ze allebei de stief rechtop toen de stem van Willy Derby deur de kamer klonk. Willy had et moeilik zo te horen. Metten treurige stem zong ie: Ik loop als een schooier Door weer en door wind Rij dag en tot diep in de nacht, Er is haast geen mens, Mij wat vriendlijk gezind Ik word door een ieder veracht De dames en heren Ze gaan mij voorbij, Er zijn er die ik goed heb gekend Ze houden vol afschuw Hun kleren opzij uit angst voor zo'n schunnige vent. En terwiel et refrein uut de grammefoon kwam, zucht te Martha, och, och, wat zingt die man dat mooi. Stil, zei Sipke, dou must er niet tussendeur prate. We kanne zo niet hore wattie zingt. Martha zei allang gien woord meer. Eindelik was et vers uut. Metten laatste snik haalde Willy Derby nog één keer uut: Mijn fiere schohoooiers hart En toen was et afgelopen. De grammefoon gaf gien geluud meer. Sipke ston op en zette de plaat af. Hij zuchte van emosie: Wat kon die man dat oegriese- like mooi zinge, wat een gevoel leit ie daar in, et is as et ware, of je et voor je eigen ogen gebeuren ziene. Ja, et is prachtig, zei Martha toen ze weer wat zegge mocht, prachtig, prachtig. Toen liet ze der prakties op volge, nou maar eerst een kopke tee. Nadat ze de tee opdronken hadden draai de Sipke de plaat om en toen zong Willy Derby weer een mooi treurig vers. Dit keer gong et over een vader met een blien kien. De vader was wanhopig. Och, och, wat idder toch een hoop ellende inne wereld. Met tranen inne ogen zat Martha te luuste- ren. Zawwe die andere plaat nou opzette? vroeg Sipke. Nee, zei Martha, even wachte, ik mut eerst even bijkomme. Bart van der Weerdt, rdt^^/

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 12