EIERBOERTJE VENTTE ZESTIG JAAR IN LEEUWARDEN JUWELIER IN MEMORIAM EGBERT HUIZINGA STADSNIEUWS VAN VROEGER leine C^iranteje leest iedereen Doodelijk verkeersongeval. Gisteravond tusschen half 7 en 7 uur is op den Mr. PJ. Troelstra- weg voor perceel No. 149 het lijk gevonden van een 57-jarigen ingezetene. Zeer waarschijnlijk is hij tengevolge van een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het lijk is per politiebrancard overgebracht naar de begraaf plaats aan de Spanjaardslaan alhier. In verband daarmede verzoekt de commissaris van politie dringend degenen, die getuige zijn geweest van dit ongeval zich zoo spoedig mogelijk te melden aan het politiebureau aan de Nieuwestad alhier (afdeeling ver keer) (1941) CONCURRENTIE Lytse Elbert is niet meer. Egbert Hnizinga, het kleine eierboertje uit de Wonden, langer dan een halve eeuw een bekende verschijning in de stad, overleed in het begin van deze maand, drie en zeventig jaar ond. Er zullen weinig Leeuwarders zijn, die de heer Huizinga, ventend met zijn eieren nooit hebben gezien, want, hoe klein hjj ook was, h(j was een opvallende figuur, die, altijd blijmoedig en opgewekt, met zijn fiets en grote korf langs de hulzen trok. NUTSKE- Maar een uitermate winstgeven de affaire was het niet, want een ei kostte anderhalve cent in die dagen en meer dan een nuts- ke'winst per ei zat er niet aan. Er kwam nog bij, dat de eier- boertjes vroeg uit de veren moesten en Lytse Eibert zelf spande bij t eerste hanenge kraai, zo tegen half vijf, de hond al voor de kar. Wanneer de meeste stadsmensen zich de slaap nog uit de ogen wreven, stond Huizinga al met z' n korf eieren voor de deur. Een buurman van Huizinga, die zich zelfs het aanschaffen van een hond niet kon permitteren, hing om drie uur in de nacht de manden eieren al om de schou ders; hij maakte de achttien kilometer lange reis te voet. Na een dag van hard sappelen kwam hij dan - als t lukte - met een schone winst van een gulden in Twijzelerheide terug. Voor Egbert Huizinga, die van kindsbeen af ook een paar koeien hield, kwam er ook nog twee maal daags melken bij en bovendien ventte hij voor de oorlog nog met eieren in Groningen. Ook daar ging hij op de fiets naar toe. In de oorlog ging de prijs van de eieren schrikbarend omhoog. Eens is Huizinga met een volle mand aan de fiets uitgegleden, toen de eieren drie en dertig cent kostten. Vijftig gulden was toen de schade van de valpartij. Na de hondenkar kreeg Egbert Huizinga een paardenwagen - hij ruilde z' n hond gewoon voor het paard en betaalde nog drie tientjes bij. Later gaf hij de eieren met de vrachtrijder mee en fietste hij zelf naar de stad. Tenslotte werden de eieren bij zijn pakhuisje bezorgd en kwam hij zelf met de bus. Van dit pakhuisje uit bezocht hij, lopend met de fiets aan de hand, de klanten in de stad. Zodra zijn voorraad was uitge vent, fietste hij naar t pakhuis terug, soms wel tien keer op een dag. Egbert Huizinga kreeg een zware concurrentie, toen ook de melk handelaar met het verkopen van eieren begon. Maar hij heeft altijd een aantal klanten gehad, die er op stonden eieren te betrekken van hem, vers van de kip' Nu zullen we lytse Eibert dus niet meer kunnen zien in de stad. Weer ging er een typische traditie van vroeger verloren. Dertien jaar was Egbert Huizin ga, toen hij - in 1917 - voor het eerst met eieren naar Leeuwar den trok. Later, als klein kruideniertje, werd hij in zijn woonplaats Twijzelerheide vaak met eieren betaald en moest hij zich door die eierenverkoop het geld verschaffen om zijn altijd bescheiden voorraad grutterswa ren op peil te houden. Het vervoer ging toen per hondenkar en een enkele reis Twijzelerheide-Leeuwarden nam niet minder dan drie uren in beslag. Tot zijn eigen verrassing leverde de eerste de beste dag in de stad de jonge Egbert al een winst van een volle gulden op, een vorstelijk bedrag in die tijd. Alle meegebrachte tweehonderd eieren had hij toen vlot aan de vrouw kunnen brengen; de mensen wisten niet wat ze zagen toen - eieren aan de deur, dat was nog nooit gebeurd. Egbert Huizinga was de eerste, die met eieren vanuit de kippen- rijke Wouden naar de hoofdstad trok. Later vond zijn voorbeeld navolging en op een gegeven moment maakten wel tachtig tot negentig mensen uit de streek rond Twijzelerheide er een gewoonte van hun eieren uit te venten in de stad. Wat u ook kiest - modern of klassiek - een Prisma past perfekt bij u. NIEUWESTAD 160, TEL. 23983 LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 2