CORRESPONDENTIE Jouftet Friesland Bank Uw eigen bank t ^iClcinc ^^.rantejc Iccót iedereen herinneringen opgeroepen. Ik woonde vroeger Oud Eigenbrood 64, dat was in de binnenbuurt het eerste huis aan de Woudstraat kant. Ook ken ik Joop van Minnen, en ik weet zelfs, dat hij geboren is. De omgeving, die hij beschreef kwam zo weer voor de geest. Ben in jaren daar niet meer geweest. Maar ik kan mij voorstellen wanneer dat alles nu weg is, je dat toch wel wat doet. De namen van die buurtbewoners van toen, wist ik allemaal nog. Na Wed. de Boer, woonde daarnaast fam. Tilburg en dan Van der Meulen, kapitein van het Dokkumerboot je, fam. de Jong, Politie Inia en dan Fam. Bakker. De heer Van Minnen schreef over de dames Laverman, (was daar ook nog niet een broer), dat ze hem verwenden. Wat een wonder, hij was ook zo'n leuke jongen met blonde krullen. Zijn ouders heb ik ook goed gekend, was z'n moeder niet een zuster van Bart v.d. Weerdt. Bij de dames Laverman haalden wij ook vaak groente. Vooral in aardbeientijd kreeg je ze zo vers van het land, dan moest je op een bepaalde tijd komen, ze wogen ze niet, maar ze werden gemeten in een roodstenen kap. De heer van Minnen zal toch ook wel IJme Bakker gekend hebben? Hij heeft ook al eens over het Oldegalileën geschreven. Ik her inner mij nog dat mijn vader een verwoed visser was; dat was IJme zijn vader ook. Tussen hun huis en het onze was een steeg. De raampjes van de keukentjes kwamen recht tegen overelkaar. Op een nieuwjaarsmorgen kwam ik in het keukentje en schrok mij naar. Daar kwam een hengel door het openstaande raam. Ik riep mijn vader die kwam kijken. En wat was nu het geval? Bakker had een nieuwjaarskaartje met gelukwens aan de hengel gebon den om ons zo nieuwjaar te wensen. De heer van Dam schreef een tijdje geleden over de markten in Leeuwarden, onderandere over de vleeschmarkt op de Nieuwe- stad. Ik weet nog dat die slagers daar stonden, het waren volgens mij twee Lekkumer slagers Spoelstra en Bijlsma. Het was in onze vakantie, we gingen met moeder naar de Vleeschmarkt, en zij kocht vaak gesmolten rund vet bij Bijlsma in een roodstenen pot met twee oren er aan. Zo ook die keer bestelde ze een pot rundvet. Ze wist niet dat er een keurmees ter achter haar stond, dat was toen Everaarts. Deze zei tegen Bijlsma, is dat rundvet? Nee, zei Bijlsma, bak en braadvet. Moeke zei, ik bestel bij jou rundvet en Bijlsma kreeg een bon. Moeke moest voor het kantongerecht komen als getuige. Nu, dat was niets voor haar, ze was erg zenuwachtig, is toch gegaan en kreeg vijftig cent getuigegeld. Naarden. Mevr. A. Has-Drent. Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen VLIEGRAMPEN Naar aanleiding van de berichten in t Kleine Krantsje over in Friesland verongelukte vliegtui gen tijdens de tweede wereld oorlog, stuur ik hierbij enkele foto' s van toestellen, die op het eiland Schiermonnikoog zijn terechtgekomen. Het zijn foto' s van twee gevallen, een Welling ton van het 115e squadron, die in de nacht van 31 oktober op 1 november 1941 terecht kwam bij paal 3 en een Hallifax van het 10e squadron, die in de nacht van 9 op 10 januari 1943 op ons eiland verongelukte. Bij de ene crash kon de beman ning zo uit het toestel stappen, bij het andere ongeval kwamen de bemanningsleden jammerlijk om. De foto' s moeten door een Duitse soldaat zijn gemaakt. Ze kwamen na de bevrijding toeval- lig in mijn handen, toen er een partij oude rommel uit een hok werd opgeruimd. Schiermonnikoog K. v. Oostram GETUIGEN GELD In het Kleine Krantsje 273 schreef de Heer J. van Minnen over het Oldegalileën. Dat heeft bij mij ook weer heel wat Abonnee, de heer ADJS. te Enkhuizen. De nummers 22 en 50 van 't Kleine Krantsje zijn helaas al lang uitverkocht. Misschien krij gen wij de nummers later nog eens voor U in handen. We hebben Uw wensen genoteerd. HET DOKKUMEREND. Dc foto op dc voorpagina van 't Kleine Krantsje nummer 275 (Drukte bij 't Dokkumerend) is drie cn zeventig jaar geleden gemaakt. Het meisje dat er op staat ben ik, Johanna Schreuder. Ik was toch zes jaar en ik moest voor Moeder appels halen bij Bouma uit het schip, dat naast de brug lag. Ook is er toen een foto gemaakt op het terrein van de Gasfabriek. Daar moet ik op staan met een wagentje om een halve mud cokes te halen. Het hek van de Gasfabriek is op deze foto niet meer te zien. Jammer, dat ik de foto zelf niet meer heb, want mijn Pake staat er ook nog op met een keteltje in dc hand, want hij was daar op de Gasfabriek. Het café op de hoek was van een De Boer. De vrouw van de Boer was een zuster van Vrouw Klopma, die nog 100 jaar is geworden. Eens had ik een halve cent gevonden. Waar nu de drukkerij van dc krant is was toen een snoepwinkeltje en daar ging ik heen om wat te kopen. Een suikerstokje zei ik. Wat? zei de vrouw, moet ik voor dat nutske nog naar voren komen en wat is dat ding vies! Nu. dan spoelt u hem maar even af was mijn (vervolg op pag. 9 J SCHOONHOVEN Als lezer van t Kleine Krantsje is het mij een groot genoegen zo nu en dan iets van de zwemsport uit Leeuwarden te mogen horen. Ongeveer zes jaar ben ik lid geweest van de Zwemclub L.Z.O. Veel leuke herinneringen heb ik daaraan overgehouden, en ik doe nog steeds veel aan de zwemsport. Na 11 jaar geleden vertrokken te zijn uit Leeuwarden, ontmoette ik de heer Th. Schoonhoven, voorheen badbedrijfsleider en trainer van het Leeuwarder Over dekt Zembad. Daar heeft hij 26 jaar zijn plicht vervuld. Maar is toen helaas ten spijt van de zwemsport uit Leeuwarden ver trokken. Hij is toen naar Enk huizen vertrokken en werd beheerder van het Recreatie-cen trum in Enkhuizen, en ook daar wist hij resultaten te boeken. Nu ook werd de heer Schoonhoven terecht badbedrijfsleider. Voor wie in Enkhuizen komt en wil weten waar hij woont, is dat niet zo moeilijk, want de Piet Smitstraat kent iedereen daar wel. In zijn keurig huisje kan hij uren vertellen over het wel en wee van de zwemsport, want hij is nog steeds actief en laat zich niet kisten. Bij het T.V. programma Vlieg er eens uit'dat jaarlijks gehouden wordt in Enkhuizen is hij ook nog actief met zijn Reddings Brigade, welke door hem nog steeds getraind wordt. Wij hebben een paar maal contact met de fam. Schoonho ven gehad en vinden het steeds prettig om over het oude Leeuwarden te praten. Was hij toen redacteur van het Keerpunt'van de L.Z.O., deze functie heeft hij nu weer, maar dan is het nu "De Kwaker' Nu is hij 65 jaar en nog kan hij de zwemsport niet vergeten, het getuigt nog steeds zijn inzet voor de sport, die hem lief is. Wij hopen voor hem en zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren, nog een goede gezondheid en nog vele jaren. Oudorp NH. Mw. H. Smit-Groen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 5