WAS JAN HANNEMA KLEINSTE MANNETJE IN FRIESLAND? Admiraal TOM POUCE 'T KLEINE KRANTSJE («fan Hannema) met MINIATUUR-EQUIPAGE 3 ADMIRAAL TOM POUCE De kleine heer Gerrit Keizer, alias Klaine Gerriet uit het Bildt, over wie wij de laatste tijd nogal 'wat geschreven hebben, is niet de kleinste man van Nederland, zelfs niet de kleinste man van Friesland geweest. Nadat wij een vorige maal al berichtten over uitermate geringe figuren uit het bnitenland, die kleiner, dan Klaine Gerriet waren, kunnen we nu melden, dat een andere Fries aanzienlijk kleiner dan Gerrit Keizer is geweest. Dat was Jan Hannema, eens in heel Europa bekend als Admiraal Tom Pouce. centimeter lang was en slechts elf pond woog!' 'Jan Hannema was', aldus de heer Keikes, een goed gepropor tioneerd parmantig mannetje. Hij had een bijzonder charmante manier van optreden, hij sprak verschillende talen en nam iedereen voor zich in'. OP DE KERMIS De kleine Hannema was in 1839 geboren in Franeker en in 1869 arriveerde hij, zo schreef de heer Keikes ons, 'als de kleinste der thans levende menschen' in een prachtige miniatuur equipage op de kermis in Leeuwarden, waar men hem kon bewonderen - voor een kwartje op de eerste, voor een dubbeltje op de tweede rang. Er werd van hem gezegd, dat hij 'meest alle hoven van Europa bezocht'. In Franeker heeft de heer Keikes een vijf en twintig jaar geleden nog gesproken met een mevrouw A.Leicht-Massolt, van wier groot moeder, mevrouw Massolt-Han- nema, Tom Pouce een volle neef was. IN DE SCHORT 'Als kind' vertelde mevrouw Leicht toen, 'heb ik haar vaak over hem horen vertellen. Mijn grootmoeder zei, dat hij zo klein was, dat zij hem, toen hij al vijf en twintig was, in haar schort van haar huis meenam naar dat van haar ouders. Hij zat dan met vader, die toen nog een kind was, op een stoeltje, dat op een tafel stond, te spelen. Zijn oom, Pieter Hannema, reisde met hem de De formidabele Jan van Albert en kleine Seppe Toni. De heer H.W. Keikes te Leeuwar den, van wiens hand het volgend jaar een nieuw boek zal verschij nen (Waken en dromen in woon wagens - de glorie, de zorg en de hoop van circus en kermis) in welke uitgave hij ook aandacht aan dergelijke fenomenen be steedt, stuurde ons het hierbij ge reproduceerde fotootje van Ad miraal Tom Pouce, een miniman, die 'zeven palm oftewel zeventig Jan Hannema, alias Admiraal Tom Pouce. kermissen af.' Jan Hannema moet zijn loop baan als Admiraal Tom Pouce precies honderd jaar geleden, in 1876 hebben afgesloten; hij was toen zeven en dertig jaar. Misschien zijn er onder de abonnees van 1 Kleine Krantsje mensen, die meer weten van Jan Hannema, alias Admiraal Tom Pouce? We zouden het graag willen weten. Een zakformaat-man, van maar negentig centimeter en dus ook nog kleiner dan Klaine Gerriet, was Seppe Toni uit Appelzell, die we op de andere, bij dit verhaal afgedrukte, foto zien. Hij staat op een tafeltje plus een stoel en is dan nóg kleiner dan de formida bele heer met hoge hoed. En die meneer is een landgenoot, Jan van Albert, in de twintiger jaren welbekend in Amsterdam. Wie weet, w^t er van die reusachtige Jan van Albert geworden is? Lammoraal Albertus Ae- .melius Sluijterman 17-57 - 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama a Nijeholt. hieldJ van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. FEBRUARI 1780 Concoijmeester en ik samen afgereekendt. Hij moest hebben weegens een beest samen geslagt teegens 64. is voor de helft 34. Voor ons uijtgeschoten aan een servijs, swart bont porseleijn 9. Ons competeerde weegens de huur van 't terp, voor ons 1/3 gedeelte/ 23-12-14. Ds. Lauerman huijsbezoeking gedaan. Mijn vrouw en ik na de stad gegaan en mijn vrouwtjelief goed gekogt tot een halve rouwsak en bestelt te maaken. Ik bij Neef de Grietman Schepper geweest, en aan deselve te kennen gegeeven dat van intentie was, om mijn vaanden te transporteren en mijn dieshalven recommandeerde in zijn protexie en heeft mij seer chenereus geantwoord, dat hij met al sijn hart mijn was toege daan en dat ik verseekert konde sijn, dat hij helpen soude, waar hij kon. Een brief van vader gehad, dat de aminitiemeester Huber raads heer is geworden en dat de Heer en Neef Grietman M. Scheltinga het aminitiemr.-plaats heeft te begeven en off ik daar niet om soude willen sollisiteeren. Wij heeden een meijd gehuurd, teegens Meij a.s. voor kleijne boeremeijdt teegens 35 s'jaara, zal zich Woensdag den 22 Februari a. s. voorstellen te Doclcumin het Logement bij den Heer LIJBERING- op Donderdag 23 Februari te Kollum, bij den Heer HOU WINK en op Vrijdag den 24 Februari te Buiten post bij den Heer SEMLER. met name Ekjen, woont teegenw- woordigbij Bijsitter Durk Douws te Weijdum. Hier het Nagtmaal des Heeren gehouden. Wij s'middags na kerk geweest. MAART 1780. Ik een brieff van Oom Sluyter- man gehad, waarin ZWEdG. mij kennis geeft, dat de Heer Colonel van Haarsma niet teegens het transport van het vendel soude sijn. In het boelgoed van de Heer doctor Coulon gekogt een cana- rijvogel met de kooij 7-5, een paar tortelduijven en kooij 3-5. Ik s'middags thuijs geweest en een knegt gehuurd voor 98 en een gulden hantgeld. Een brieff uijt Mastricht ontvan gen van een cadet van de Artellerij, L.Paters, om mijn vaandel te koopen. Wij s'middags in de kerk geweest en s'avonds in de categisatie, Do. voor de laatste maal gecatigi- seerd. Ik met Meijntje Sjoerd gespro ken over mijn boerkerij en deselve aangenomen om alles met voorkennis van mijn vrouw tjelief te besorgen; een nieuw blauw corsaije mantelsak thuijs gekreegen. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten- land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3