Uw eigen bank Friesland Bank •t nil cinc m ranteje leeet iedereen- Lezers klommen in de pen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. SCHOOLFOTO'S De oude schoolfoto's in het Kleine Krantsje zijn altijd weer het bekijken waard. Het meest treft mij bij het zien van die foto's hoe keurig en gediciplineerd de kinderen in de schoolbanken zaten. Want een feit is dat toendertijd orde en dicipline nog volop aanwezig waren in de scholen. Ik weet dit uit eigen ervaring, als ik aan mijn schooljaren terugdenk, welke schooltijd in de twintiger en dertiger jaren lag. Het was natuurlijk voor de kinderen niet altijd even prettig, als de 'meester' of de 'juffrouw' streng was, doch het was een deel der opvoeding, waar je in je latere leven het nut en de goede bedoeling van beseft. Want het feit dat er thans veel meer vernielzucht en baldadig heid door de jeugd gepleegd wordt en dat er helaas ook veel ontbreekt aan wellevendheid, en aan eerbied voor ouderen bij de jeugd is m.i. toch mede een gevolg van gebrek aan dicipline en orde op de scholen, m.a.w. gebrek aan juiste opvoeding. Als ik de foto's bekijk van school- Een klas van meester Nubée van school 14 aan de Tjerk Hiddesstraat: allemaal de handen over elkaar zeer gediciplineerd! klassen uit deze tijd, welke foto's zo nu en dan in het Kleine Krantsje te zien zijn, dan krijg je toch de indruk dat het wat orde en dicipline betreft, uit de hand gelopen is. Nu kan men wel stellen, dat dit ouderwetse be grippen zijn die in deze tijd niet passen, maar anderzijds zien we de gevolgen van deze verslapping om ons heen. Het is jammer en teleurstellend, maar ook verontrustend dat de teugels van orde en regel, ook op school, zo los zijn gekomen, dat er niet veel meer te beteugelen valt. Die oude schoolfoto's spreken daarom niet alleen van een stukje schoolleven uit vroeger jaren, maar ook van een stuk goede en voor je latere leven onontbeer lijke opvoeding. Haarlem P.H. Zwerver REÜNIE WILHELMINA— SCHOOL In april stond er in 't Kleine Krantsje' een oude klassefoto met een berichtje van Miep Siccama-Bouma over het 50-jarig bestaan in augustus 1976 van de Chr. Koningin Wilheiminaschool in Leeuwarden, met de vraag: zit hier niet een reünie in? Ze werd door een paar oud-leer lingen gebeld, die 'toezegden' te helpen bij het opsporen van diverse 'krachten' die genegen waren iets mee op touw te zetten, als 't enigzins kon moest er wat gebeuren. Een begin was er dus en nu maar van start. Juf Bruggenkamp en mevrouw Kooistra waren er direkt voor 'te porren' en de hulp werd bij voorbaat al toegezegd! Anderen zouden het 'doorgeven', want we hadden wel tegen elkaar gezegd: 'Het moet een aktie worden met een soort sneeuwbal- effekt! Toen Miep de heer Wagenaar benaderde, het tegenwoordige 'Hoofd', leek het er op dat het niet gemak'lijk zou gaan, want dét werd een te grote opgaaf voor de school! 't Moest wel van de oud-leerlin gen zelf uitgaan. De kinderen van r.u waren er ook en dat gaf al veel drukte! Maar hij wist dat Simon Kok ook graag iets in die richting wilde doen en Miep daar opaf. Die wist weer dat Joh. Boonstra óók met plezier z'n medewerking wilde geven en later hoorden we dat Richt en Renny Eijzenga ook al eens de zaak van alle kanten hadden bekeken, maar een duidelijke lijn was er nog niet, want héél de zomer bleef het 'stil', misschien wel mee door de buitengewone warmte! 'k Belde af en toe met Miep en die zei dan: 'Wel spijtig, maar 'k geloof niet dat het wat wordt, hoor!' Wel waren we het allemaal, ieder voor zich, eens dat het toch heus de moeite wel waard was: 50 jaar! 't Idee liet ons dan ook niet los. In september belde ze op en zei: 'Simon Kok belt je hoor, ik zelf (vervolg op pag. 6) Zekere stadgenoot A.L. kocht jaren geleden voor een krats een oude kast voor de zolder om er z'n verzamelingen postzegels en suikerzakjes in op te bergen. Toen hij dezer dagen op het punt stond te verhuizen naar een flat, werd de kast overcompleet en toen viel het besluit, dat het bejaarde meubel maar moest worden opgeruimd. De heer L„ die zich nog goed herinnerde hoeveel moeite het indertijd had gekost, de kast op zolder krijgen, verlangde geen herhaling van die inspanningen en sloeg resoluut de bijl in het half vermolmde hout. Na vijf of zes slagen vielen er toen tot z'n grote verbazing allemaal munten op de grond, veel zilveren, maar enkel gouden ook. Het bleek eeeuwenoud geld te zijn, dat in een geheim vakje verborgen was geweest. Op deze foto de leerkrachten van de Koningin Wilheiminaschool, toen die net begon, vijftig jaar geleden. We zien de dames en heren H. Dijk, Jo de Boer; Greetje de Hoop, DBroekema, Lotty Visser, J. Boonstva, de congierge, Jan Kooistra, 'master' en Pier Faber.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4