REÜNIE WILHELMINASCHOOL BUITENGEWOON GESLAAGD 6 't ^ICleine 3^-rantóje leeót iedereen (vervolg van pag. 4) kan beslist niet en heb ik jou maar aan hem doorgespeeld, jij met je 'geheugen', ja, ja! De eerste vergadering was bij Kok aan huis, waar ik na al die voorbije schooljaren Gerty Reits- ma en Joh. Boonstra aantrof, er lag zeker goed 40 jaar tussen. Juf Bruggenkamp en mevrouw Kooi- stra had ik nog wel eens gezien, maar de gezusters Eijzenga kende ik niet, ze waren van een véél jongere 'lichting'! Maar het 'klikte' gelijk goed en ieder kreeg een taak! 't Fries Dagblad, Leeuwarder Courant en 't Kleine Krantsje werden benaderd, eerste en laatst ge noemde plaatsten een foto mét een oproep voor aanmelding. H.H. alleen een oproep. Van toen af ging het geweldig, wat is er gewerkt, want je weet zelf niet wat je bent begonnen, het één haalde het ander uit! T MOEST GOED Want 't moest ook goed, we deden naar beste weten ons best. Gelukkig had ieder van ons telefoon en hielden wij elkaar goed op de hoogte. Een keer of 4 kwamen we bij dezen of genen thuis om samen te overleggen en toen zat er dan ook 'lijn' in! Mevrouw Kooistra en Miep verleenden hand en spandiensten voor zover zij tijd konden vrij maken. Veel reünisten stuurden schoolfoto's in, het waren er tientallen en de vrijdagsavonds werden ze uitgelegd en opge plakt. We lieten ruimte over voor diegene die de dag zelf nog foto's meebrachten, maar of die hun 'dienst' hebben gedaan weet ik echt niet, want het werd de 13e november wel zo druk dat je het gewoon niet wist hoe of het precies reilde en zeilde! Ongeveer goed 300 hadden zich gemeld, maar het werden er véél meer. Ja, geweldig wét een belangstelling die zaterdagmor gen direkt al! Om even voor 9 uur waren wij present om alle naam kaartjes op alfabet te leggen in kleur en leeftijdsgroep die ieder een kreeg opgeplakt, dat had Joh. Boonstra keurig verzorgd. Die zat n.l. bij de 'bron' Jong- bloeds uitg., het kon dus niet beter! Voor de ouderen was dit wel héél prettig, velen van ons even later was het erg druk en dat moesten we 'verwerken'! 'Machtich as miggen' kwamen hele families opzetten. De Vis sers, de Hettema's, de v.d. Veen's, gezusters Dijkstra, van Raay's, de Jong, ja 't waren er erg veel. Sietske en Hotty de Jong, Gabe. En Dirkje Tamminga uit Den Haag, Antje Kramer en haar man, die zich in april al meldde. Elly Bouma en Thea Tiemersma, Huib, Betty en Maya, de laatste uit Limburg gekomen. Tiny en 'de taak'-verdeling. 't Was hem wél toevertrouwd. Er werd spon taan geklapt en je voelde aan het 'zit' goed! Richt had voor 6 "bloemenmeisjes' gezorgd en wer den alle aanwezigen oud én tegenwoordige leerkrachten, door dezen, bloemen aangebo den. Evenals mevrouw van Raay, als oud-bestuurslid van 90 jaar en mevrouw Boonstra, die jaren met haar, overleden man, als concierge aan de school verbon den was. Mevrouw Tuininga en Nóg een foto van de leerkrachten van de Koningin Wilhelminaschool. De dames en heren Tuinenga, Broekma, Westra, Dijk, Kooistra, Bruggenkamp en nogmaals Bruggenkamp. immers hadden elkaar in lange, lange jaren niet gezien. Je hoorde en zag, aan de uitroepen en schouderkloppen, dat ze elkaar hadden 'gevonden'! Je moet het zelf meemaken om te zien hóe geweldig dit alles kan zijn. Al die jaren vielen weg, je zag elkaar weer als het schoolkind, voor sommigen 48 jaar geleden. Uit héél Nederland kwamen ze binnen, sommigen waren al héél vroeg van huis gegaan en verschenen als één der eersten. Toen kon je nog wel even handen schudden en wat vragen, maar OVER Z'N BIER Een 62 - jarige treedt voor de heeren. Hij stelt zich voor als "kleine Pieter". Naar z'n geboor tedatum ondervraagd, noemt - ie 29 aug. "In de stukken staat 19 sept", zegt de kantonrechter. 't Kan wel wezen.... ik heb thuis mijn geboorteacte wel, maar ik had het vanmorgen te druk, om dat in te zien," zegt bekl. "Ik ben 25 jaar opperman. Altijd druk, druk. Nooit geen tijd gehad, om mijn verjaardag te vieren". Bekl. heeft zich te verantwoorden wegensopenbare dronken schap. Straat van de overtreding: de Willemskade. "Hoe kwam het?" vraagt Z.Ed. Achtb. "Het was een verjaardag van een van ons", zegt bekl. "En dan heeft kleine Pieter wel eens 'n boel gekheid. We hebben bier gedronken. En toen hebben ze bepaald wat in mijn bier gegooid". De kantonrechter: Was 't asch misschien? Bekl. Ik weet het niet, maar ik was als krankzinnig. Bij de Prins Hendrikbrug is 't gebeurd. Daar hebben we wat gekheid met elkaar gehad en 't bier op straat opgedronken, 't Zal mij nooit weer overkomen heeren! 't Ge beurt kleine Pieter vast niet weer! Eisch 4,= of 3 d. (1916) Sjoeke v.d. Meer, Anny v.d. Schaaf, Aukje Koopmans.Sientje en Janny v.d. Weide, Falkena en Meine hun broer en gez. Houtsma. Ja, en dan die alleen kwamen, Jopie de Jager, Jaap Quarles, Klaas Toornstra, Koos Spoelstra, Teddo Veenstra, Ep- pie de Vries, Willem Hofman en zus Geertje, Anneke Poortinga, met sommigen sprak je even o.a. met Henk Stroosma, z'n vrouw had iets bekends voor me en Germ de Jong die met Gosse Visser tot de oudsten behoorden. Sjoeke Bakker, Willy Das en Dora Beeftinck, allen kende je terug, al waren ze jonger, evenals Eppie en Jetse Otter, Jurjen en Ale Reeder. Tot goed 11 uur ging het steeds door. Erg veel jongeren waren er tot onze verrassing, je kende daar jammer genoeg niet veel van. Het 'Fries Dagblad' was vertegenwoordigd en er werden veel foto's gemaakt. Ook door Cor. Wallast, die met z'n broer aanwezig was, ook als oud-leer lingen uiteraard. In die goed 2 uur aanlooptijd, wat echt niet te lang was, zijn er héél veel adressen en telefoon nummers uitgewisseld, 'k Geloof niet dat iemand zich echt eenzaam heeft gevoeld. Voor het 'officiële' gedeelte zag ik juf Visser terug na een lange reeks van jaren. Je zag het nog hoor! Ook juf de Boer, en haar zuster Alfie, mevrouw Faber, juf Betty en haar man Ds. Jan, en Germ Visser en dan mevrouw Boonstra. Teveel om op te noemen, die dag kwam het als een lawine op je af. 't Was zoals Renny 'onze schatbewaarster' later zei: 'k Zag een dag of wat anders niet dan gezichten voor me!' en zo zal het de meesten wel zijn gegaan. Om goed 11 uur gaf Simon Kok het sein met de 'koperen bel' dat het tijd was. Hij toch was door ons tot voorzitter gebombar deerd. Nou, hij heeft z'n zegje keurig gezegd, 'k Had het al over Kooistra waren de dag er voor, evenals mevrouw Dijk in Henge lo, bloemen thuis bezorgd, die door Getty met zorg bij de bloemist waren uitgezocht. Dat heeft hun echt goed gedaan! Het bestuur van de school liet voor de reünisten een prachtig bloem stuk bezorgen. Erg mooi! 'Juf Bruggenkamp gaf toen van de 50 voorbije jaren een overzicht, 't Moet gezegd dat het wel het aanhoren waard was. Ze was niet voor niets in de statistieken ge doken, een héél werk! Alles had ze uitgeplozen en met ernst en humor werd het' naar voren gebracht! Ze kreeg veel instem ming! Niemand werd vergeten en die ons waren ontvallen, geme moreerd. Als laatste, de zo plotseling overleden, mevrouw Broekema, die zich al had opge geven voor de reünie. Dit officiële gedeelte werd beslo ten met het staande zingen van: Hallelua eeuwig dank en ere Door Richt op het orgel begeleid. Zelfs dat kon met 'eigen kracht' gebeuren. Nadien werden de kennismakin gen voortgezet en was er gelegen heid om de 'inwendige' mens te versterken, 't Was voor de koster en z'n hulpen een zéér drukke 's Middags werd er van de school een filmpje vertoond waaraan de kinderen van nu meewerkten^ met ingesproken tekst. En op de bovenzaal een kort filmpje van de thuiskomst van een school reisje. 'k Heb gehoopt dat het erg aardig was, heb het zelf niet gezien, wei spijtig! We konden zien en horen dat het wel héél anders gaat dan vroeger, 't zal zeker z'n 'nut' hebben, maar het komt ons wat vreemd aan, 't is alles veel vrijer, meer ontspannen dan eertijds. Om 4 uur kon een ieder, die wilde, de school nog eens bezoeken. Door zeer velen werd hiervan gebruik gemaakt, 't Ziet er wel héél anders uit in de lokalen. De bruine banken .zijn er uit en losse lichtgeverfde tafeltjes en stoeltjes zijn ervoor in de plaats gekomen. Ook het Slöjd- lokaal was hetzelfde niet meer. Maar ja, wat wil je na 45 jaar. In één van de bovenlokalen had juf Wijngaarden het handwerken van 'nu' en 'vroeger' uitgestald.. Er wordt door de kinderen van 'nu' keurig werk gemaakt. Maar géén gebreide onderrokjes en broekjes meer, wel is de merklap nog 'in', 'k Zag een paar, 'heel oud' stond er bij! KRANTSJES Desmiddags werd er in de 'Salva- tor'jubileum krantjes uitgereikt, 't zag er keurig uit en 't zal zeker een heel werk zijn geweest om het zover te krijgen. Men. Wagenaar vertelde me dat de kinderen van de school hadden geholpen met 'invoegen'. Leuk dat samen doen! Toen we na afloop, moe maar voldaan, bij elkaar op de bovenzaal zaten uit te blazen, had niemand van ons spijt 'deze dag' te zijn begonnen. Het was fijn om te horen, hoe ieder, die deze dag had meegemaakt, het had gewaardeerd. Wij, als commissie, danken een ieder die kwam om deze dag mee te vieren, heel hartelijk voor 't welslagen er van. Heel veel goeds voor allen toege wenst en hartelijke groeten, mede namens de commissie, D .Visser-Kooistra. P.S. Aly Bouwman kon wegens ernstige ziekte van haar vader niet komen. Had wel graag Minke v.d. Wal ontmoet! telefoon 05109-2458. Ook Aly Prins, tel. 05146-2299 in de Lemmer kon door ziekte niet komen. Er is naar haar gevraagd! Aly Prins zelf had graag Anny Draaisma ontmoet. Wie o wie helpt hen! Het geld dat, na aftrek van alle onkosten, overblijft wordt ge schonken aan charitatieve doe len! Hopende dat dat naar ieders genoegen is geregeld! D.V.K. zaten de Eebuurt en de Reijn- dersbuurt aan het oude Camstra- buren vast. Die toestand veran derde in 1859, toen de gracht gegraven werd, die nu het water van de Dokkumer Ee met dat van de stadsgracht bij de Prinsentuin verbindt. De scheep jes, die daarvoor altijd hun trossen op de kade van de Eebuurt hadden uitgegooid, of voor de deur van de Eebuurt- bewoners langs naar de Voor streek waren gevaren, konden nu Klein Camstraburen links laten liggen en via de Gouden Bal de grachtjes van de binnenstad bereiken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 6