IN EN OM BOLSWARD IS VEEL STRUD GESTREDEN TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 't ^ICleine 3^-rcmtöje leeet iedereen mevrouw van der Bosch, die aan de Burgemeester Falkenaweg 70 woont. Nu de namen van de Leerlingen: van links naar rechts; eerste rij: jongens zitten, veel onbekenden, links is Siepie Postma, verhuisbedrijf in Leeuwarden en de negende: Izaak de Vries met een vraagteken. Tweede rij: meisjes, de eerst een zekere Roosje?, de vierde Tetje Jansen uit de Blokhuissteeg. Derde rij meisjes, Zus Wiersma (radio handel) Nellie Hoekstra (verhuisbedrijf bij de Grote Kerk) Roelofje Brugman; Neeltje v.d. Leen (Zwitserwaltje) Greta Wemerda (sigarenwinkel Ooster straat) juf Reitsma; Eva Cohen; Lientje de Wilde (slagerij in de Breedstraat) Aukje de Vries; Hendrikje Huizenga en Max Cohen, broertje van Eva. Vierde rij: allen onbekend. "Als oud Leeuwarder stuur ik U deze schoolfoto, die is genomen, ik meen in de 2e of 3e klas van de lagere openbare school aan de Druifstreek in 1922 of 1923", aldus schrijft ons mevrouw A.A. van der Bosch te Heerenveen. "Later werd dat een Christelijke school en toen ben ik op de Arendstuin- school gekomen, waar meester Dijkema het hoofd was. Jammer genoeg mis ik daar de schoolfoto van. Misschien kan iemand mij daar aan helpen? Ik zat in de klas bij juf v.d. Meulen met o-a. Jantje Kolk, Sietske Soepboer, Cecilia Steek (van de smid achter de gasfabriek) Fokeltje Stook, Greta Marsman enz. Ook ben ik een schoolfoto kwijt van mijn eerste school jaar, dat was op de van Sijtsemaschool, hoofd meester val. Schaaf. Ik zat in de klas bij juf Rossier. Misschien zou iemand, als die nog in bezit is van bovengenoemde foto's, mij die willen lenen, dan kan mijn man daar dia's van maken. De foto's worden dan teruggestuurd. Bij voorbaat dank." Tot zover Na in een vorig artikel de stad Leeuwarden in het kort te hebben beschreven, wil ik de overige 10 steden in alfabetische volgorde behandelen. De stad Bolsward was in het verleden nauw verbonden aan het Hoofdelingen - Geslacht Jönghama, ook wel Juwenga genoemd, wiens leden gerechtigd warden de titel 'Heerschap van de I stad Bolsward' te mogen voeren. Van hen is vooral bekend geworden de elfde potestaet van Friesland Juw Juwenga, die in de slag bij Schoterzijl op 29 augustus 1396 de Friezen aan voerde in de strijd tegen de Hollandse Graaf albrecht van Beijeren. De Friezen leden in deze slag een zware nederlaag en niet minder dan bijna 2000 Friezen waaronder hun eminente aanvoerder Juwenga sneuvelden op het Oosterzeesche veld bij Schoterzijl. Mogen we de oude kronieken geloven, dan zou Bolsward gesticht zijn door Bolswina, een dochter van Koning Radboud I, die van 679 tot 719 over Friesland regeerde. Bolswina zou getrouwd zijn met Haraldus, één van Radbouds veldheren. De geschiedenis van Bolsward heeft o.m. bekendheid gekregen door de z.g. 'Jonghama-oorlog', die omstreeks 1480 uitbrak tussen de geslachten Jonghama van Bolsward en Sjaerdema van Franeker, waarbij de burgers van de beide steden nauw betrokken geraakten. Deze familiestrijd ontstond toen in 1479 Tjaerd Jonghama, Hove ling te Bolsward stierf en diens zoontje Goslick nog te jong was om de stad te regeren. Tjaerds weduwe Wijts Sjaerdema, zuster van Douwe en Sicko Sjaerdema van Franeker, nam nu de teugels in handen, zeer tegen de zin van de burgerij, die niet een vrouw aan het roer wilde, en koos voor Juw Jonghama, een neef van de overleden Tjaerd. Wijts gaf zich evenwel niet zomaar gewonnen en vroeg en kreeg de steun van haar broers uit Franeker. Zo ontstond het conflict tussen de Jonghama' en de Sjaerdema's een conflict, dat ruim veertig jaar zou voortduren. Eerst in 1523 kreeg de eerder genoemde Goslick de stad Bolsward voorgoed in handen. Deze Goslick Jonghama wordt beschreven als een ruw man en als één der aanvoerders van de Vetkoperspartij. Tezamen met jonker Hessel Martena uit Franeker speelde op een gegeven ogenblik Goslick Jonghama een minder mooie rol in de Friese geschiedenis. In 1498 n.l. speel den de beide edelen op een verraderlijke wijze Friesland in handen van Hertog Albrecht van Saksen-Meissen. Als loon voor deze minderwaardige daad wer den beiden door Albrecht tot ridder geslagen. In en rondom Bolsward werd in het verleden veel strijd geleverd. Zo werd o.m. in 1580 de stad bezet door de soldaten van Bronkhorst en begon men met de zuivering van de kerken, hetgeen ontzaggelijk veel leed en ellende met zich mee bracht. Naast de Jonghama's zetelden in Bolsward de Cammingha's en de Heringa's van welke families tal van grafzerken in de Martinikerk aanwezig zijn. De voornaamste bouwwerken van de stad zijn het bijzonder fraaie stadhuis met het imposante beeldhouwwerk, de grote of Martinikerk met de prachtige gebeeldhouwde fami- liebanken en de Broerrekerk van het voormalige Franciscaner Klooster, hetwelk in of omstreeks 1270 zou zijn gebouwd. Het stadhuis dateert van 1616. Het stadswapen voert op een schild met een veld van Goud de zwarte dubbele Friese Adelaar. R.Visser. (wordt vervolgd) Üen schilderachtig hoekje in het oude Bolsward

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9