GOSSE MUST GONGOLAISES HALE BY YPESINNE WEERD 'T KLEINE KRMTSJE GRIET WAS JARIG EN 't 31/eine rantdje leeot iedereen Griet was druk inne keuken bezig. Ze was namelik de andere dag jaardag. Et was nou zaterdagmiddag en ze wu et eten voor de volgende dag, de zundag, zoveul mogelik van te voren klaar hewwe. Sipke en Martha zuden mette koffie komme en ze zuden blieve te eten. Zodoende had Griet et dizze middag nogal druk. Ze had bij de slager een mooie mergpiep kocht en die mergpiep ston nou lekker te trekken. Et was Febrewarie ennet was koud. Gemeen koud konnen je wel zegge. Een noordooste wien woei over de landen en over de Nutstuuntjes teugen de huzen vannet achterste streekje van Werkmanslust. En terwiel Griet druk doende was inne keuken, was et inne kamer een en al rust. NO FLIK INNE STOEL Gosse zat noflik in zien grote stoel een bitsje te soesen en joris, de kater, lag languut op zien ziede oppet zeiltsje voor de kachel. Zo nou en dan rekte ie zien poten uut tot ze niet vedder konnen en sperde ie zien bek bij et gapen zo wied open dat je dochten dattie de kaken niet meer op elkaar krije kon. Plotseling kwam Griet inne kamer en terwiel ze heur hannen anne skolk afveegde zei ze teugen Gosse: Gosse! Ja, vrouw. Gosse skrok wakker uut sien soerserij. Jou mutte nog even een bood- skap voor mij doen. Wat voor boodskap mut ik dan, met welnemmen, voor jou doen? Jou mutte nog even naar Ypes inne Weerd, daar mutte jou vier congolaises hale voor morgen bij de koffie as Sipke en Martha hier binne. Oh, was et enige dat Gosse op dat ogenblik uutbringe kon. Hat zat nou net zo noflik en nou mustie er nog uut, naar Ypes inne Weerd nog wel. Hij hadder net zo veul zin an as een diefan hangen. Hij zei vedder niks en ston op uut sien stoel. Toen ie de overjas an had deed Griet em een wollen das om. Zo, zei ze, dat is beter, anders zuden je kou vatte kanne. Mut ik oek een taske metnemme of zo wat hene? Nee, zei Griet, ze doen ze wel innen dooske. DE WANTEN AN Nou de pet nog op en de wanten an. Hier, nem dizze pottemenee maar mit. Gosse stapte de deur uut. Zuust voorzichtig weze met lopen, denk derom et kan op sommige plakken wel glad weze. Ja, dat was zo. Der was in jannewarie sneeuw vallen en toen haddet vroren en daarna was et weer sneeuwen gaan. Gosse gong op pad. De Gronin ger straatweg af, langs de Gasfabriek, de Voorstreek over en via de Wuttehaven en de Eewal kwammie inne Weerd, veilig inne winkel van banket bakker Ypes. Toen ie anne beurt was deed de winkeljuffrouw vier congolaises innen dooske en na betaald te hewwen stapte Gosse de winkel uut en begon anne terugtocht. Haddie heen voor de wien had, terug haddie inne wien, en dat was een snuver, zogezeid, met welnemmen. Gosse droeg et dooske, mette vier congolaises der in, in zien linkerhand. Mette wanten an wasset wat onhandig dragen. Je musten et goed vast houwe want anders hadden je kans dattet uut je han viel inne sneeuw maar je konnen et oek weer niet té stief vast houwe want dan knepen je et dooske en de congolaises plat. Voorzichtig liep ie de Eewal af en de Voorstreek en hij was weer bij de Gasfabriek. Nou haddie oppe heenweg al murken dattet stukje trottoir langs de Gasfabriek nogal glad was met hobbels en bobbels. Hier must ie dus voorzichtiger weze. Et doosek haddie nog steeds inne linkerhan. Halverwege de Gasfa briek enne Rieksbrug sloeg et noodlot toe. Gosse gleed uut en viel met een doffe dreun op zien gat.Wat in zo'n geval gebeure must gebeurde dan oek promt. Inne val was et dooske uut zien hannen vallen en oppe grond kwakt. Deur de smak was et dooske uut mekaar gaan, et was een dun kartonnen dooske, en de vier congolaises lagen kepot inne sneeuw. Terwiel Gosse overeind prebeer- de te kommen kwammen een paar vrouwen em hierbij helpen. VEREENDE KRACHTEN Met vereende krachten ston Gosse weer overeind. Hij wreef over zien pienlik ondereind van zien rug want dat deed knap zeer. Et kepottene dooske en de resten van de vier congolaises wudden onder de han deur een vanne vrouwen opraapt. Dat ziet er oek niet al te best uut buurman, zei ze. Nee, zie Gosse. Mutte je nog ver? Nee, zei Gosse weer, ik woon op Werkmanslust. Oh, gelukkig, dan binne je gauw tuus. Ja, zei Gosse. Nou, voorzichtig an maar, goei- endag hoor. Ja, dank je wel. En zo kwam de gehavende Gosse bij Griet an. Och, Och, mien goeie man, zei Griet, toen ze Gosse zag, mien hemel wat zien je der uut. Zien jas en broekspiepen waren deur de val smerig wudden en Griet busselde dat innet portaal der vanaf. Ik bin vallen, zei Gosse. Ja, dat zien ik, nou maar gauw inne stoel ennen kopke tee. IK KON ER NIKS AN DOEN De congolaises binne oek vallen, ik konner niks an doen, zei Gosse nog voordattie inne grote stoel neer zeeg. Dat geeft niks, zei Griet, dat komt wel goed. De andere dag was Griet jaardag. Ze had de mooie bros, die ze van Gosse kregen had, oppe zundag- se jurk. Sipke en Martha waren er om half elf en bij de koffie kregen ze oppen skutteltsje mooie ronde sukelade koekjes en die smaakten overheerlik. Et het wel wat weg van congolaises, zei Martha, toen ze et proefde. Toen vertelde Griet et droeve verhaal van de tocht van Gosse. Affijn, ze hadden een gezellige dag vedder en bij et middageten kregen ze soep ennen stuk knien en eerpels en spruutjes en dat alles overgoten met die lekkere, vette sju vannet gebraden knien. En zo was alle leed weer geleden en Griet was weer een jaar ouder. Bart van der Weerdt. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten- land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers; afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan- Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. t Hadde sneeuwd en 1 was gemeen glad-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3