C\A Jgu mij ftuup.... Friesland Bank Uw eigen bank 't'T^leinc T^frantsjc leest iedereen geheel. Ongeveer 10 jaar later afbraak van de panden, ze moesten plaats maken voor de doorbraak en aanleg van Nieuwe kanaal, Kanaalsbrug, Kanaal straat, Emmakade, 1895. De fotograaf stond volgens mij op het pleintje voor het Huis van Bewaring. Heeft de Voorstreek ooit een groenstrook gehad? Er is nog steeds een voor het H.v.B. Ook liggen de schepen allen aan een kant, de kant van h.v.b. is verboden. Als ik mis ben geeft ik mijn mening graag voor een betere. Ik ben nog maar van 1906. P.S. waar maakt de Voorstreek een bijna haakse bocht? Leeuwarden Th.Weda. Wij hebben meer reacties gekregen, zoals deze van U. De afgedrukte foto leek weinig op De Voorstreek. Hoe dat kon? Wel, het was onze bedoeling twee foto's te plaatsen bij het verhaal over de almanak; een plaatje van de Voorstreek en een van de Grachtswal. Op het laatste moment hebben we een van deze foto's moeten terug nemen: die van de Voorstreek verviel en de foto van de Grachtswal werd geplaatst. Echter: met het onderschrift, dat voor het plaatje van de Voorstreek was bedoeld. Alzo: onze verontschuldigingen! Red.'tKIJCr. BART VJD. WEERDT Al jaren lees ik ut Krantsje en soms denk ik, as ik een stukje lees, daar kan ik oek wel wat van vertelle. Mar ja, sloege su oek en an skrieven, hek oek een hekel. As ik de smoute verhaaltjes lees van Bart v.d. Weerd, dat sit ik te gniezen, so mooi as die dat kan en so echt Lewadders. As ie dan in sien verhaaltjes skrieft over ut Werkmanslust, dan dejik ik, dou bist in die buurt goed bekend weest, sust er zelfs soms woont hewwe? Al een paar keer hef ik docht, su dat soms die Bart weze, die vroeger met mij in un jeugdvere niging sat? Dat was toen al son droogkomiek. Nou bin ik erg beneid of ik ut goed hef. Su stou dat us in 't Krantsje zette wille? As ut so is en de hest er niks op teugen, dan wil ik nog wel es een stukje skriuwe over hoe een meens soms so mar an een bijnaam komme kan. En as stou bist, die ik bedoel, dan bist stou oek deur dien eigen humor an son bijnaam komen. Of niet soms Leeuwarden An dries Algra. TOM POUCE Hierbij een reactie op uw vraag gedaan in het Kleine Krantsje van 4-12-1976 no. 279, pag. 3, betreffende de kleine Jan Han- nema. Uit: Arnhem omstreeks het midden der vorige eeuw. Door A.Markus. Uitg. Mij tot Exploitatie der Nieuwe Arnhemse Courant MCMVII., pag. 216. of dwergen als admiraal Tromp en Tom Pouce, welke laatste echter Pieter Hannema heette en uit Franeker geboortig was. Dit mooi geproportionneer- de dwergje had eene lengte van 36 Rijnlandsche duimen, woog 10 K. en sprak vijf talen. Als hij van zijn logement het Hötel de Berlin in de Nieuwstraat naar de tent werd getransporteerd in een miniatuur statiekoetsje waarvoor een klein paardje was gespannen, werd hij altijd door een troepje glimlachende kinderen verge zeld, die een hoeratje aanhieven, als hij uitstapte. Bij de tekst is ook een uitstekende foto van Tom Pouce afgedrukt. Soest Leonhard Huizlnga. Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen OPERETTE CLUB DE ITALIAANSE OPERA. Leeuwarden 1919: De Operette Club "De Harmonie" waarvan ik nog enkele namen heb ont houden. Voorste rij: Op de vensterbank, Cor Haanstra pianist, liggend: Sipma, De Vries, zijn vrouw woont nog in Leeuwarden, twee onbekenden en twee dames onbekend. Tweede rij: Mevrouw de Vries, Georg, achternaam onbekend, Gerrit Posthuma, zijn vader was chef op de drukkerij van Eisma op de hoek van de Tuinen, had later, zoals ik vernam een sigarenzaak in Apeldoorn, Griet je Spiekstra, Mevr. Koster en verder onbekenden. Staande: Herman Koster vio list. Derde rij: Jules Slatèrus, regis seur, pseudoniem als artiest Jules Sèron, dame onbekend, de heer Biegel, Riemke Westra, Annie Visser, Sijbrandus Barendsma, schoonmaakbedrijf en glazen wasserij, dame naast Koster onbekend. Bovenste rij: zesde van links: Johan Eisma, heb hem nog gesproken woont al jaren in Amsterdam. Misschien weten andere Leeuwarders de ontbre kende namen nog in te vullen, ze zijn mij na 57 jaar ontgaan. Den Haag Jules Sèron. FOTO VOORST REEK Gaarne wilde ik naar aanleiding van de foto uit de Friese Almanak van 1884, van de Voorstreek uit die tijd toch wel enige opmerkingen maken. M.i. is dit helemaal niet de Voorstreek. Volgens mij zijn deze panden er niet meer, misschien het uiterts linkse op de foto, het tegenwoordige Het Baken. U weet nu wat ik bedoel, Ooster en Zuidergrachtswal nog één Mijn dank aan de heer Bart van der Weerdt voor zijn ingezonden stuk. Gaarne zou ik van hen vernemen of hij ook de heer B. de Boer heeft gekend die vroeger op de Voorstreek in de sigarenwinkel hoek Nieuwe Buren heeft ge woond. In de jaren twintig was hij geloof ik ook lid van T.O.G. Hij was een goede zangen en ik heb nog ruim 6 jaar met hem in een mannen koor gezongen. Bij het sigarenmakerskoor Si-Fa- Bo. De heer de Boer was daar in een geleerde kracht, en was iemand die de rook kon versieren met zijn voordrachten van levenslied jes. Wat betreft de Italiaanse Opera ben ik al van 1923 een geweldige liefhebber en verzamelaar van platen. Ik kocht soms voor ƒ.10,platen in de week, vaak bij Bosma op de Eewal. In 1923 werd "Tosca" door Dit b oe mooie foto van de Voorstreek, waarvan het onderschrift de vorige maal al in t Kleine Krantsje stond. (vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4