FRANEKER: STAD VAN DE BOTHNIA'S, DE SJAERDEMA'S EN DE MARTENIA'S NÏmsjaar! ENDE STAD VAN EISE EISINGA VA A A Tdlrelclk en mJztierliws wanseu leaerem em cjêhkkJcj en voorspoedig V/irdimarcliik Leeuwarden I^ileine 3£rante/e leeót iedereen Franeker de aloude Academie stad, kreeg op 13 mei van het jaar 1374 stadsrechten en werd daarmee tot stad verheven. Het was de stad van de Sjaerdema's de Martena's, de Dekama' en de Bothnia's. Grote figuren uit de historie van Franeker waren Sicko en Douwe Sjaerdema, Julius Bothnia, Duco Martena en Karei Roorda. En dan was er nog de Judasfï- guur van Hessel Martena, die in 1498 met de ruwe Goslick Else Elsinga, de man van het be roemde planetarium. Jonghama van Bolsward, Fries land op een verraderlijke wijze in handen speelde van Hertog Albrecht van Saksen-Meissen. Dan was er voort het conflict tussen de Sjaerdema's van Fra neker en de Jonghama's van Bolsward, welk conflict in de Friese geschiedenis bekend is geworden als de Jonghama-Oor- log. Zie hierover de beschrijving van de stad Bolsward in een eerder nummer van 't Kleine Krantsje. Een groot aantal jaren was Franeker Academiestad en heeft uit dien hoofde vele geleerden voortgebracht. De prachtige ge vels van de vroegere professors huizen herinneren ons aan die voorbije glorie. Enkele stinsen van de vroegere adel werden gerestaureerd en zoveel mogelijk in hun oude vorm terug gebracht. Voor zover bekend is zij nooit getrouwd geweest. Dan is er voorts in Franeker het tot ver over de landsgrenzen bekende en beroemde planeta rium, dat in de jaren 1773-1780 in zijn woning gebouwd werd door de eenvoudige wolkammer plaats waar zich eens in het ver verleden de machtige stins van de Sjaerdema's bevond. De grote St.Maartens- of Marti nikerk beheerst het centrum van de stad en gedeelten van het oude bolwerk en de aanwezigheid van de korendragershuisjes, geven PRACHTIG STADHUIS Het prachtige stadhuis getuigt van grote bouwkunst en is voor een deel ingericht tot museum. Van het tentoon gestelde is veel kunstwerk van de tot ver over de landsgrenzen bekend geworden Anna Maria van Schuurman van wie bekend is, dat zij een groot aantal Buitenlandse talen be heerste als Engels, Frans, Duits, Spaans, Grieks, Hebreeuws, Ara bisch, Syrisch en Ethiopisch. Zij werd op 5 november 1607 te Keulen geboren, uit Nederlandse ouders die uit angst voor het Spaanse bewind de wijk naar. Duitsland hadden genomen. In 1623 kwam zij met haar ouders terug in Nederland, waarna de familie zich in Franeker vestigde. Zij was een veelzijdige kunstena res en zij wordt beschreven als een geniale vrouw, het wonder van de eeuw. Zij bespeelde tal van muziekinstrumenten, zij schilderde en boetseerde en zij maakte tal van kunstzinnige knipsels. In later jaren trad zij toe tot de Secte der Labadisten, waarin voorging Jaen de Labadie een mysticus en piëtistisch prediker,- die leefde van 1610 tot 1674. Het was een Godsdienstige secte met zeer strenge kerkelijke tucht die haar bijeenkomsten hield op Walta-state te Wieuwerd, het dorp bekend om de mummies in de kerk. Daar op die state stierf Anna Maria van Schuurman op 4 mei 1678 in de ouderdom van 71 jaar. Eise Eisinga. Het gehele zon- maan- en sterrenstelsel beweegt zich in de eeuwigdurende kring loop zoals het in werkelijkheid plaats vindt. En dan is er de ieder jaar terug kerende grote sportgebeurtenis de P.C., waarbij het Friese kaatsspel in hoge ere wordt gehouden. Het festijn vindt plaats in het Sternse Slotland de aan de stad een bepaald cachet. Op korte afstand van het Sternse Slotland, ook wel "Sjükel&n" genoemd vindt men nog de oude studentenherberg De bogt fen Guné waar de Friese studenten nog ieder jaar hun Krystcongres houden. Wapen: Schild met een veld van blauw waarop een klok in goud. R. Visser. Mooie gevels in het oude Franeker.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 6