DUO MATRON: HIER WELBEKEND Fries zuivel is zuivel op z'nbest Frico maakt t al sinds 1898 VEEL REACTIES OP FOTO 8 PIANIST COR HAANSTRA STADSNIEUWS VAN VROEGER t ^ICleine JÜrcSföje leeM iedereen Welbekend in Leeuwarden dat was het Dno Matron, waarvan wjj de vorige maai in t Kleine Krantsje een foto plaatsten met de vraag, wie deze artlsten had gekend. Van vele zijden kregen wij reakties, zodat wij na precies ait de doeken kannen doen, wie zij waren en waar zij optraden, lang geleden, toen de foto werd gemaakt. Nieuwestad, toen onder direktie van de heer Visser. Hij was, zoals ze het toen noemden karakterko miek en hij speelde met zijn vrouw verschillende komische sketches, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. Vóór Hubertus Matron - wij noemden hem gewoon Hub - getrouwd was, had hij een Duet met zijn broer en werkten zij als een van de eersten voor de grammophoon- platenmaatschappij Odeon Re cord in Duitsland, dat was in 1910". HERMAN RINKET Verder schreef de heer Sèron ons, dat een dochter van de heer en mevrouw Matron getrouwd was geweest met Willy Alfredo, de kort geleden overleden sneldich ter. "De laatste jaren gingen mijn vrouw en ik veel met de Alfredo's om" aldus de heer Sèron. "Nu ongeveer negen maanden gele den, zaten we op een zaterdag avond bij hen thuis te kruisjassen en toen kreeg Willy plotseling een hartverlamming". Tenslotte werden we opgebeld door mevrouw Alfredo zelf, Mady Alfredo, eveneens uit Den Haag, die ons zei zeer verrast te zijn geweest, toen ze hoorde van de foto van haar ouders in 't Kleine Krantsje. "Ik heb direkt mijn foto-albums opgeslagen, maar kon die foto niet vinden", zo vertelde ze ons, "het was een soort reklamefoto, die werd uit gedeeld in de cabarets, waar vader en moeder optraden". Mady Alfredo, die nu een en zestig is, werkt als artiste nog Toen we het hiernaast afgedrukte verhaaltje over het Duo Matron al geschreven hadden kregen we nog een reactie van onze abonnee, de heer Cor Haanstra uit Leeuwarden, die ons vertelde, dat hij als pianist eveneens met het Duo in Leeuwarden had gewerkt. Voor Louis Schaaf in de Concertzaal in de Breed- straat kwam, werd deze zaak, aldus de heer Haanstra, korte tijd geëxploiteerd door een zekere Schilter uit Rotterdam. Die had er eens een tentoonstelling en elke avond was er dan cabaret, waarbij ook de Matrons optraden. De heer Haanstra herinnerde zich, dat hij daar een maand had gewerkt - ook artisten als Carel Slier en Louis de Haas, de goochelaar, traden er op. Duo's als Matron, die ook op kermissen optraden; waren er in die goeie .ouwe tijd bij tientallen, aldus de heer Haanstra. j Dankzij telefoontjes van onze abonnees de heer A. Douna en mevrouw Zijlstra-Buis, beiden te Leeuwarden, kwamen we al snel aan de weet, dat het Duo, de heer en mevrouw Matron uit Den Haag, in het eind van de twintiger jaren dikwijls in het Cabaret van Dorus Buis op de hoek van het Zaailand en de Prins Hendrikstraat optrad. Onze abonnee, de heer Bert Klazema te Leeuwarden, belde daarna met het bericht, dat hij zelf nog wel bij Buis met het Duo Matron had gewerkt - hij herinnerde zich deze artiesten als de dag van gisteren. De naam Matron, zo vertelde ons de heer Klazema, was hun eigen naam en niet een artistennaam, zoals wij hadden gedacht. Dat de heer en mevrouw Matron "de eerste Nederlandse kleinkunste naars" waren geweest, zoals een notitie achter op de foto luidde, moest de heer Klazema ontken nen. Door een telefoontje van een abonnee uit Holland kwamen we aan de weet, dat er nu nog een Matron geregeld voor een van onze omroepen werkt, maar bepaald onjuist was zijn medede ling, dat we hier met twee heren hadden te doen; de ene heer, zou, volgens zijn bericht, als dame zijn verkleed. CABARET BUIS Meer bijzonderheden kregen we in een brief van onze abonnee, de heer Jules Sèron (Slatèrus) uit Den Haag. Hij schreef ons het Duo zeer goed te hebben gekend in de tijd, dat hij zelf (omstreeks 1918) nog in Leeuwarden woon de. "Ze werkten vele malen" aldus de heer Sèron in het cabaret van Dorus Buis aan het Zaailand en in de Variété Bioscoop- aan de heel veel samen met Lou Geels, alias Bromsnor; ze heeft een uit stekende operettestem en ze heeft ook veel ballet gedanst. "Ik ben een echt artistenkind" zo vertelde ze ons door de telefoon. Zowel de ouders van mijn vader, Hubertus Pierre Matron, als de ouders van mijn moeder, Mariet- je de Leeuwe, waren ook al artisten, dus dan begrijpt U het wel. Mijn broer, Hub Matron, zit nu nog bij de K.R.O. in hetzelfde genre, hij zingt en doet veel reklamespots". WILLY ALFREDO Zeifis Mady als jonge artiste ook wel met haar ouders op tournee geweest en later werkte ze wel samen met haar man, Willy Alfredo, o.a. ook in het noorden van ons land, een vijf en dertig jaar geleden, toen ze hier een tournee maakten voor Herman Rinket. Verder vertelde Mady Alfredo ons, dat haar moeder ruim acht jaar geleden overleden is, zij was toen drie en tachtig jaar. En vader is nog maar drie jaar dood - hij is negen en tachtig jaar geworden. Zo hebben we dus, voor de zoveelste maal, met behulp van onze abonnees een voor ons onbekende foto zeer snel kunnen indentificeren - we vragen ons nu af hoe oud de onbekende foto's wel moeten zijn om onze lezers voor onoplosbare problemen te plaatsen SPELEND TE WATER Gistermiddag omstreeks 6 uur speelden eenige knapen aan de lage Kelders, toen onverwacht een van het groepje, de 9 jarige Hendrik Jeeninga, wonende in de Minnemastraat, van den wal tuimelde en in het grijsblauwe water terecht kwam. De bediende Aning van het magazijn "de Duif' sprong zonder beraad te water en wist den knaap te grijpen, waarna eenige omstanders hem op de wal haalden. Een agent van politie bracht de jongen bij moeke thuis. (1931)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 8