HARLINGEN: DOOR EEUWEN HEEN HAVEN- EN VISSERSPLAATS 'T KLEINE KRANT5JE 't 3£/eine 3Crantóje leeM iedereen Meer nog dan vele van de andere Friese steden is Harlingen be kend bij vele Nederlanders en buitenlanders. Met name Duitse toeristen weten tijdens het zo merseizoen de Havenstad met haar binnen- en buitenhavens te vinden om vandaar over te steken naar één der eilanden tussen Noord- en Waddenzee, voor het houden van hun vakantie. De stad zou haar naam ontlenen aan het vroegere adelijke geslacht Harns of Harliga. Van welk geslacht als de stamvader wordt beschouwd de Friese edelman Jonker Douwe van Harns, die in het begin van de 12e eeuw op 'de sterke Harns-stins woonde. Een latere Douwe van Harns zou in conflict met jonker Sicko Gratinga, die op korte afstand op zijn stins woonde, zijn gedood. Met deze Douwe van Harns stierf het geslacht uit, terwijl zijn stins met de grond gelijk werd gemaakt. GROTE GLORIE Harlingen is door de eeuwen heen een haven- en vissersplaats geweest. Een tijd van grote glorie beleefde Harlingen in de 17e en 18e eeuw, toen er de Admiraliteit van Friesland was gevestigd. Vanuit de Harlinger havens vertrok onze Friese Admiraal Tjerk Hiddes de Vries, met zijn Fries eskader om zich te voegen bij de Hollandse oorlogsvloot tijdens de le en 2e Engelse oorlog in de jaren 1652 en 1665. De Harlingen heel vroeger: drukte bij de Havenpoort. voerder op "De-JElf Steden" één der grootste oorlogsbodems van de vloot. Het was op 23 mei 1665 dat het tussen de Hollandse en de Engelse vloot ter hoogte van Lestoffe tot een treffen kwam. De Hollandse vloot stond onder bevel van de admiraal Wasse naar van Obdam, de Engelse vloot onder de Hertog van York en Prins Robert. Het Fries eskader in deze slag stond onder bevel van de Friese admiraal Auke Stellingwerf. Het loopt in deze slag slecht voor de Nederlanders af. Het Vlagge- schip van Admiraal van Obdam vliegt op een gegeven moment met man en muis in de lucht en de Friese admiraal Stellingwerf sneuvelt. Het grootste deel van de Hollandse vloot gaat verloren en zij die gespaard bleven zochten met spoed enkele thuishavens op. Slechts vier van de Hollandse oorlogsbodems hielden lange tijd stand en zetten de strijd voort. Het waren die van gezagvoerders Tjerk Hiddes en de Groninger Coenders en de onderbevelheb bers Jan Evertsen en Cornelis Tromp. Na deze zware nederlaag werd de Hollandse vloot met spoed weer opgekalefatert en in oorlogsstaaf gebracht en was reeds in augus tus van datzelfde jaar - 1665 - klaar om zee te kiezen en wederom de strijd met Engeland Schoonheid in het oude Harlingen - ook dit is verleden tijd. aan te binden. Tjerk Hiddes werd als opvolger van de gesneuvelde Auke Stellingwerf tot Luitenant- Admiraal benoemd. De nieuw uitgeruste vloot telde 93 oorlogs bodems en kwam onder bevel te staan van de admiraal Cornelis Tromp. De vloot voer wel uit, maar tot een treffen met de Engelsen kwam het niet en de vloot keerde naar de thuishavens terug. In de daarop volgende maanden wor den de schepen nogmaals goed nagezien en als dan in mei van het daarop volgende jaar de vloot weer uitzeilt is die verdeeld in vier eskaders. Het Friese eskader komt onder bevel te staan van Tjerk Hiddes, terwijl de gehele vloot onder commando kwam van de admi raal Michiel Adriaansz. de Ruyter. Op 10 junii komt het bij Duins tot een treffen met de Engelsen. De slag duurt vier dagen en resulteert in de vlucht van de Engelse eskaders. Wel had ook de Hollandse vloot zware verliezen geleden, o.m. door het sneuvelen van de bevel voerder van het Zeeuwse smal deel Cornelis Evertsen. DE RUYTER De gehavende schepen worden weer met spoed hersteld en reeds in augustus d.a.v. vaart de vloot onder commando van de Ruyter uit. Zijn mede-admiraals zijn Jan Evertsen, Cornelis Tromp, Tjerk Hiddes, Coenders en Banckert. Op 4 augustus komt het bij Duinkerken tot een treffen met de Engelsen, in welke slag de Friese admiraal Tjerk Hiddes zwaar gewond wordt. Er wordt hem een arm afgeschoten en aan een van beide benen krijgt hij een zware verwonding. Hij wordt met spoed naar Vlissingen vervoerd, waar hij twee dagen later aan zijn verwondingen sterft. Niet alleen Friesland treurt om het verlies van één van haar grootste zonen, doch geheel Nederland is in rouw om de dood van de Friese admi raal. Op 8 augustus 1666 werd het stoffelijk overschot van de grote vervolg op pag.10) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. D~" giro besteld: fl. -1,80 ex., fl. 3,20 voor 2 4,70 voor 3 ex. Per voor 1 ex ex., fl. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3