BARON VAN NAGELL IS HIER NOG NIET VERGETEN VERKRDGB AAR Bü T KLEINE KRANTSJE: ELFSTEDENTOCHT n.34,50 afgehaald alles voorde bouw 8 Standaardwerk De schaatsen scherp Alle Elfstedentochten van 1763 af 0.29,50 afgehaald n. 34,50 per giro betaald (98 10 62) LUXE UITGAVE OP GLAD PAPIER o.39,50 per giro besteld (98 10 62) Voorts antiquarisch: Koekhappen (Oud Leeuwarden) o. 10,00 afgehaald fl. 12,50 per giro besteld (98 10 62) STADSNIEUWS VAN VROEGER 't 3Clëine ^Crantóje leeót iedereen Baron Van Nagell, ja, ja - die zijn ze nog niet vergeten, de Leeuwarders, die hem in de twintiger jaren als inspecteur van politie hebben gekend. Wij ontvingen verschillende reacties, waaruit bleek, dat hij een bijzonder fijne krei was, een man uit één stuk, van wie het vertrek naar elders indertijd erg is betreurd. De heer Helbig, oud politieman, belde ons om te zeggen, dat de baron in zijn tijd de jongste inspecteur was onder de inspec teurs Hombrink en Schilderman; dat was in de tijd, dat de onver getelijke heer Wesser commissa ris was. De baron hield er, en dat was nog wat bijzonders in die tijd, een eigen auto op na, maar ook een motorfiets en....een eigen chaf- feur - niet voor die motor uiteraard, maar voor de auto. "Hij was" aldus de heer Helbig, "een fijne kerel over alle kanten, hij stond altijd voor een ander klaar en wou altijd wel meehel pen." Lovend sprak de heer Helbig ook over het figuur van de baron: "een mooie, flinke en fors gebouwde man". Toen hij al een tijdje uit Leeuwarden vertrokken was ging er in het politiecorps het gerucht, dat hij bij het circus was - of dat verhaal waar is geweest, wist de heer Helbig niet. Van onze abonnee, de heer R.Visser, eveneens oud-politie man kregen we de volgende schriftelijke reactie: Wanneer de heer met de vervaarlijke knevel in 't Kleine Krantsje van 8 januari inderdaad de vader was van de Leeuwarder politie-inspecteur baron van Na gell, dan was hij naar ik meen niet burgemeester van Barneveld maar van Warnsveld. De bedoel de inspecteur Reinoud Gerard Steven baron van Nagell, diende in het Leeuwarder politiekorps van 1921-'26. De baron was voor zijn minderen een prettig en humaan superieur met een pracht van een figuur. Groot en breed, iets aan de mollige kant en een bijzonder knap uiterlijk. Van 1922 - '26 heb ik onder hem gediend. Dat was in de tijd van de legendarische commissaris Wes ser, voor wie de baron qua kracht slechts weinig behoefde onder te doen. Hij werd dan ook wel eens "De Sterke Baron" genoemd. Inderdaad heeft de baron enige tijd op kamers in het Hotel Phoenix in de St.Jacobsstraat gewoond. Later woonde hij boven de boekhandel van van der Velde aan de Nieuwestad. Prettig en joviaal gastheer als hij was, had hij vele vrienden, evenals de baron vrijgezel en dan werd en wel eens een feestje gebouwd. De baron scheen steeds goed in de slappe was te zitten, want op een gegeven ogenblik was hij in het bezit van twee auto's een T-Ford en een Buick, die hij later inruilde voor de Studebaker en een snelle Amerikaanse sportwa gen. Hij hield er in die tijd ook een huisknecht-chauffeur op na, een zekere Nieuwland. De baron was een liefhebber van kieviets eieren, die hem in de eierzoekers- tijd werden verstrekt door de politiedienaar Douw de Jong, afkomstig uit Eernewoude en verwoed eierzoeker. Toen baron van Nagell in 1926 het korps verliet zag het personeel hem met spijt vertrekken. Zijn kleding was altijd tot in de puntjes verzorgd en de uniform zat hem als gegoten om het lijf. Hij ging niet over naar een ander korps, maar hij keerde terug in de burgermaatschappij, naar een Handelsonderneming, naar er toen werd verteld. Oud-politieman R.Visser. Tot zover de heer Visser. Onze recente publicatie over de baron met de formidabele snor drong ook door tot de redactie van de Barneveldse Courant, die zo vriendelijk was ons er op te attenderen, dat A.WJJ. Baron van Nagell, de burgemeester van Barneveld, niet de vader is geweest van de "Leeuwarder" baron - de inspecteur heeft oom moeten zeggen tegen de man met de snor. En die mededeling vonden we bevestigd in het Nederlands Adelsboek: onze Reinoud Gerard Steven Baron Van Nagell, gebo ren in oktober 1896, was de jongste zoon van Seino Anne Karei Baron Van Nagell, die inderdaad burgemeester van Warnsveld is geweest, zoals de heer Visser al meende te weten. Pas na de oorlog, in 1946 is Reinoud Baron Van Nagell getrouwd en wel met Alberdina van Kalteren, die reeds twee jaar later overleed. In 1952 hertrouw de de baron met een Jonkvrouwe Buys; dit huwelijk is in 1958 door echtscheiding ontbonden. In 1969 leefde de baron nog - of dat nu nog zo is weten we niet. Het kan best zijn natuurlijk - hij zou dan nu precies tachtig zijn. De Sint Jacobstraat met links in het midden Hotel de Phoenix, waar Baron van Nagell zo vaak en zo plezierig vertoefde. AANRIJDING. Gisteravond ongeveer zes uur kwam de heer L.Romkes Leeraar aan de Christelijke H.B.S. alhier, op den hoek Voorstreek - Sacra mentstraat met zijn rijwiel in botsing met een auto, die de Voorstreek op wilde. De heer Romkes, die eenige meters door de auto werd medegesleept, kreeg een verwon ding aan het rechterbeen, terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. (1930) U kunt het (haast) niet zo gek bedenken of wij hebben het: Teerprodukten en touw, Gereedschappen, Aluminium ladder* en trappen, Afscheidingen voor ds tuin ZlijDVflfT 290 TlllffflQN l ETUWAROf. N OM0,0 37662

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 8