MONUMENTAAL BOEK OVER DE VOGELS IN FRIESLAND 'T KLEINE KRANTSJE DEEL II NET VERSCHENEN Voor d« rechter 5 t 3^-leim'^iCrantóje leeót iedereen 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten- land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. -1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. In mei 1976 kon na jaren van voorbereiding van de zijde van de Stichting Avifauna van Friesland en de Fryske Adademy het eerste van de drie delen van het monumentale vogelboek VO GELS IN FRIESLAND ver schijnen, het rijk geïllustreerde standaardwerk over de heden daagse vogelstand in deze pro vincie. Een recordaantal exem plaren vond zijn weg naar vele duizenden vogelliefhebbers in en buiten Friesland. Na dit grootse succes zijn de samenstellers extra gestimuleerd om deel 2, waarvan de stof reeds grotendeels gereed lag, zo'spoedig mogelijk te laten verschijnen. In dezelfde uitstekend verzorgde uitvoering is dit tweede deel nu verschenen. Aan het vervolg op het overzicht van de op het vaste land van Friesland waargenomen vogelsoorten, gaat ook nu een informatief algemeen gedeelte met interessante artikelen vooraf. Het artikel van ir. J.Vlieger, het landschap van Friesland, in tijd en ruimte behandelt o.a. het klimaat, de bodem, het ingrijpen van de mens, beschrijving van het terpengebied, het Lage Midden, de Wouden, akkers, graslanden, heide en hoogvenen, zandverstui vingen, de bossen en andere beplantingen. Ook aan natuur behoud en de dreigende gevaren wordt aandacht geschonken. In het hoofdstuk "De Friesche vogelwereld in vroeger tijden" schrijft mr. A.H. Prins over "Vogels en vogeljacht" en D.T.E. van der Ploeg over "Vogels en wetten" (de vogels in de oude Friese oorkonden en plakkaten). Ook van de hand van de heer Van der Ploeg is het hoofdstuk over "Wie bestudeerden de Friese vogelwereld?", waarin de Friezen en niet-Friezen de revue passeren die naam hebben gemaakt bij de vogelstudie: Knoop, Albarda, Van Tuinen, Bruinsma, Snouckaert van Schauburg, Tsjeard de Vries, Hein Buisman en G. Bosch. De archeoloog G. Elzinga levert een bijdrage over "aeijen en koaijen üt earder tiid" (met een samenvatting in het Nederlands). In een geschiedkundig overzicht van 12 november 1947 tot 1 januari 1976 beschrijft de mede oprichter J.D. Brada de lotge vallen van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten b.f.v.w., de vereniging geworteld in de Friese bevolking met duizenden medewerkers wakend over de vogelstand. Over de vogelcollectie van het Fries Natuurhistorisch Museum schrijft de heer G. Stobbe. Vanaf pagina 653 is dan het grootste gedeelte van dit deel gewijd aan de voortzetting van het overzicht van waargenomen vogelsoorten, beginnend bij de Watersnip tot de Draaihals. Dat betekent dat in dit boek aan de orde komen: de snippen, wulpen, grutto's, ruiters en strandlopers, de kluten, franjepoten, grielen, vorkstaartplevieren en renvogels, de jagers, meeuwen, sterns en alken, de zandhoenders, duiven, koekoeken, uilen, zwaluwen, ijs vogels, bijeneters, scharrelaars, hoppen en spechten. Ook tij deze omschrijving van het voor komen van vogels is gebruik gemaakt van de gegevens van het Atalsproject. In dit tweede deel met een omvang van 450 pagina's zijn weer een groot aantal (plm. 120) illustraties waarvan 24 vierkleu ren foto's opgenomen met talrij ke verspreidingskaartjes, grafie ken en tabellen tussen de tekst. Ook de prijs van dit tweede deel kon bijzonder laag worden gehouden op f. 29,50 (na 1 maart 1977 f.35,=) VOGELS IN FRIESLAND deel 2 is uitgegeven door De Tille B.V. te Leeuwarden, als publicatie van de Fryske Akademy in samen werking met de Stichting Avi fauna van Friesland. goedgevonden en de speudo - Brouwer werd in pension geno men. Den volgenden dag kwam echter van betalen niet. Daar men echter in het hotel nog geen argwaan had, werd de logé niet gemaand;den volgenden dag zou hij zeker zijn belofte vervullen. Dit gebeurde echter niet, maar de zoogenaamde "commies" maakt zijn excuses met te zeggen, dat door de Pinkster- drukte hem zijn salaris nog niet was uitgekeerd; den volgenden dag kon men echter zeker op betaling rekenen. Zou de juf frouw hem nog niet even f. 10,- willen leenen? Hij had bitter noodig zijn schoeisel te vernieu wen. Hij kreeg de f. 10,-, kocht nieuwe schoenen en bood aan de f.2,50, die hij over hield terug te geven. Dit werd van de hand gewezen. Ondertusschen had men in "De Pauw" toch wel eenige achter docht gekregen, juffrouw de H. vervoegde zich aan het postkan toor om informatie en vernam daar dat op dat kantoor de naam G.Brouwer niet bekend was. Natuurlijk werd toen de politie op de hoogte gebracht en toen de gast 's avonds terug kwam in "De Pauw", vloog hij in de knip, die voor hem was opengezet. Toen bleek hij te zijn de 33 - jarige Anne N. geboren te Wolvega en pas uit de gevangenis ontslagen, waarin hij voor so'ort- gelijke misdrijf geruimen tijd had doorgebracht. Hij stond heden terecht voor oplichterij. Bij de behandeling bleek, dat hij op 30 Mei, dus één dag, voordat het hem ten laste gelegde feit plaats vond, iets dergelijks uithaalde bij den kastelein G.Meintema te Ter band, waar hij logies verzocht tegen f. 2,- per dag voor den tijd van 6 dagen. Ook daar gaf hij zich uit voor ambtenaar bij de posterijen en wist zich zelfs zakgeld te verschaffen voor de kermis te Heerenveen. Toen hij echter van juffrouw Meintema vernam, dat in hun logement wel nu en dan een Brouwer kwam, die bij de posterijen werkzaam was, poetste hij de plaat en kreeg Leeuwarden de klandisie. Voor een goed deel werd door beklaagde ontkend, wat hem ten laste werd gelegd. De officier, wijzende op de vele misdrijven van soortgelijken aard, door beklaagde reeds gepleegd, vorderde veroordeeling van 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf, terwijl de verdediger ambtshalve vrijspraak pleitte op grond, dat het bewijs voor de tenlaste gelegde oplichting niet werd geleverd en de onmiddel lijke invrijheidsstelling van be klaagde vorderde. Deze werd geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. Op den 31 Mei, 2en Pinksterdag, 's avonds ongeveer 9 uur, ver voegde zich in het hotel "De Pauw" te Leeuwarden, terwijl de vrouw voor haar man, die ongesteld was, de leiding had, iemand, die logies en pension verzocht tot 5 juni daaraanvol gende. Hij gaf voor te zijn G. Brouwer, commies der Posterijen te Am sterdam en tijdelijk te Leeuwar den. Hij bood aan voor een en ander f. 17,- te vergoeden en den volgenden dag betalen. Dit werd door juffrouw de Haan, na overleg met haar echtgenoot,

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5