J TÓEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN Rabobank S "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 11 't 3£/eiue 3Crantóje leeót iedereen Hier is een foto van klasse V van School 13 aan de Van Sytzamastraat, gemaakt in 1926, dus nu ruim vijftig jaar oud, schrijft ons onze abonnee, mevrouw F. Mebius-Stiivel te Leeuwarden. "Onderwijzer was de hr-K.de Jong, gewoond hebbende in de Menno van Coehoorn- straat 22. Ik zou wel eens willen weten, waar ze allen zijn gebleven. van links naar rechts, bovenste rij: Aaltje Verf; Esseline v.d. Woude; Aaltje Jacke; Rimy Gereke; Sytske Vlietstra; Albertje v.d. Meer (overl.) van links naar rechts 2e rij: Jelly Dijkstra; Okje Venema; Geertje Mannen; Ellen Kaak; Jacoba v.d. Horst; Sjoerdje Landstra; (onderget.) Femmy Stüvel; Betty Joustra; Wieger Visser (overl.); Rindert Martens; Henny Stemsdorf; van links naar rechts 3e rij: Lodewijk Dijkstra; (deze ben ik vergeten, dan een Lieuwe, waar ik de achternaam niet meer van weet); Riemer de Jong; Frits Jedema; op een na de laatste was een Lammert, meen ik, en dan Hein Kaak, broertje van Ellen (kwamen toen uit Hongarije); vooraan zittend: Elzo Edens; Jacob de Ruiter; Gerben Giezen; Karei Oppenhuizen; Johan Stemsdorf; (broertje van Henny) en Klaas v.d. Veen. Waar zijn ze gebleven? BURGER (vervolg van pag.8). woord door onwelwillende meer deren zo te worden opgevat, dat hij nooit chef van het mijnwezen zou kunnen worden en dat hij, met jongeren diepende, in deze drie ambtenaarsjaren ondervon den, is hem zijn hele leven een bittere herinnering geweest. In 1856, voor beklag naar Europa gegaan, heeft hij bij koning Willem III een welwillend oor gevonden; zodat hij met een pensioen van f. 500,- later f. 600,- per maand uit 's lands dienst is ontslagen. Zijn latere leven heeft hij in Indië met landontginning op kleine schaal, teruggetrokken doorge bracht. Niet zonder moeilijkhe den; hij was een slecht financier en veel te goedgeefs en daardoor vaak in geldzorgen. Linse deelt mee, dat het Boachi aan waardering niet heeft ontbroken en dat Europeanen, met wie hij in aanraking kwam, zich door zijn voorname, sobere levens houding aangetrokken voelden. Maar dit is toch niet algémeen het geval geweest. Uit mijn vaders papieren bezit ik een brief van Boachi van 26 Juli 1893, uit Soekasarie aan: "Mijn goede, oude, trouwe vriend Burger", waarin hij met droefheid gewaagt van: "wat ik als kleurling te midden eener Europeesche ge- maatschappij, doch in een land van kleurlingen, dat door het blanke ras worst overheerscht, van den rassenhaat heb moeten lijden en nog lijd, in een tijdperk van 43 jaren". In 1893 werd hij tot erelid der Vereeniging van Delftsche Inge nieurs benoemd. Inlanders, die hem kenden, groetten hem onderdanig, met eerbewijzing; de eer van zijn koninklijke afkomst heeft gegeven en hem in haar onderscheidingen met Indische vorsten heeft gelijk gesteld. Bij buitengewone gelegenheden kon men hem op de recepties van de gouverneurgeneraal ontmoeten. Zijn begrafenis in 1904 heeft met buitengewone eer en belangstel ling, ook van de zijde van het gezag, plaats gehad. gek! en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 11