Friesland Bank 4 Uw eigen bank 't Vileine 3<-rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen De foto zou genomen kunnen zijn in de Arendstuin. De blik van Piet de Hollanders is oost waarts gericht. Achter hem vallen de huizen van de Noorder- weg te ontwaren, voor zover de (sinds lange gekapte) bomen dit niet beletten. Achter het middel ste vat op de wagen verheft zich het pand, dat ik ken als de slagerij van Jan de Bruin (iedere Leeuwarder van mijn generatie zal zich zijn bioscoopreclames herinneren). WIE, O WIE? Hierbij een foto van mensen die in Leeuwaren hebben gewoond. Hun namen zijn me niet bekend maar ze zijn met nog plm. 30 andere dames een jaar lang door mijn ouders verzorgd tijdens de verbouwing van het toenmalige Diaconiehuis tot Hervormd Rust huis in de Grote Kerkstraat alhier. In welk jaar dat was is mij ook niet bekend helaas. Hopenlijk is deze foto toch interessant voor het Kleine Krantsje. Leeuwarden MevrJÜJZijlstra- Ykema. Een klein aardigheidje: zijn er lezers van 't Kleine Krantsje, die deze bejaarde dame en heer herkennen? Zo ja, dan even bellen: 20302 - wij zijn benieuwd! red. 't KI.Kr. ROLF V.D. BAUMEN Naar aanleiding van de door U in nummer 283 afgedrukte foto van de wagen van het bedrijf Rolf van den Baumen, wil ik U gaarne de volgende mededeling doen aan gaande de plaats, waar deze is genomen. Volgens mij is dit aan de Vrouwenpoort op het pleintje tussen Plantage en Harmonie, de huizen rechts zijn van het Schavernek en het huis achter de wagen is het vroegere "Moulin Rouge". Dit plein was in de jaren twintig alleen vanaf de kant van de Vrouwenpoort op te rijden. De boomgroep achter de wagen liep over in het achter de standplaats van de fotograaf gelegen bol werk. Deze foto moet genomen zijn in 1926 of '27ik woonde toen in het Tramstation aan de Westersin gel, hetwelk in 1928 is afge broken en wij gingen dagelijks van daaruit naar school V in de Schoolstraat; er staat mij nog voor dat er eens een foto van paarden werd genomen, mis schien is dat deze wel geweest. Hopende, dat U meer reaktie van ouderen krijgt, verblijf ik. Leeuwarden H-Bos ROLF VJ). BAUMEN In nummer 283 van 't Kleine Krantsje vraagt U zich af, waar de foto van de paardenwagen van Rolf van der Baumen is gemaakt. Hoewel de foto zo'n twintig jaar voor mijn geboorte moet zijn gemaakt, en ik de situatie ter plaatse dus niet uit eigen aanschouwing ken, meen ik toch vaag iets te herkennen - mis schien doordat ik zes jaar lang het volgens mij nabijgelegen gymnasium heb bezocht. Rechts daarvan de entree van de Vijzelstraat, en uiterst rechts de eerste huizen van de Wissesdwin- ger (zelfs het straatnaambordje is, meen ik, te zien, hoewel natuurlijk niet te lezen). In de hoop hiermee U en andere geharde speurders in de Leeu warden picturale historie tot de bekende verzuchting "och heden, ja!" te brengen. Almelo HJA.v^JBeek. We hebben heel wat reacties gehad op onze vraag, waar de foto van de paardenwagen van Rolf von den Baumen, afge drukt in 't vorige Kleine Krantsje, kon zijn gemaakt en, merkwaardig genoeg, kwamen al die reacties neer op de meningen, die in beide boven staande ingezonden stukjes zijn weergegeven. De ene partij zei, dat de opname bij de Westerplantage moest zijn gemaakt en dat het pand in het midden op de achtergrond het vroegere, befaamde Mou lin Rouge moet zijn geweest; de andere partij dacht aan de Arendstuin en zag in het lichte huis de slagerij van Jan de Bruin op de hoek van de Vijzelstraat. .Het zou voor ons bijzonder moeilijk zijn geweest een van beide partijen gelijk te geven, omdat we er zelf ook geen idee van hadden, waar de foto was gemaakt, al hadden we even eens aan de Westerplantage gedacht, ware het niet dat een gelukkig toeval ons behulp zaam was: we ontvingen nóg twee foto's van deze paarden wagen, die - het kan niet missen - op dezelfde dag moeten zijn gemaakt en op een van deze platen zien we de wagen met Piet de Hollander fier op de bok voor het gebouw van...het oude gymna sium staan. Alzo: de "Arends- tuinstemmers" moeten gelijk hebben gehad - de huizen op de achtergrond waren die van de Noordersingel en de Wis- sesdwinger. Red. 't Kl.Kr. AANVULLING Even een aanvulling op de klassefoto uit 't Krantsje nr. 280. Mijns inziens was het niet de zesde maar de vijfde klas 1920? In de zesde was destijds meester de Bruin. Naast Sjoukje de Groot was Mina v.d. Vegt en naast Jacoba Snoek, Pierkje Postma. De rij jongens naast Hidde v.d. Veen, Ruurd Wartena, naast Hannes Heerenia, Bouke Krol, naast Eelke Vervoort ondergete kende Sjoerd Vinke en zijn oude buurjongen Gerrit Limburg (dit jaar overleden). Op de knieën naast Anne Fennema, Hendrik Dijkstra en naast Frans Zandstra, Doeke van Egten. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Hopende dat ik eenige klaarheid heb mogen geven. Door mijn lange tijd verblijf buiten Leeuwarden (vanaf 1948 woon ik in Hattum) zie je haast geen bekenden meer als je weer eens in Leeuwarden komt. Het is goed langs deze weg weer eens wat van je oude schoolvrienden terug te zien. Met hartelijke groeten aan al deze vrienden en dank voor plaatsing in 't Krantsje. Hattem Sjoerd Vinke. vormde het Groot Schavernek met z'n aangrenzende donkere doorgangen als de smalle Molen- en de hoekige Wolvesteeg een heel aparte buurt, die lange tijd z'n eigen karakter behouden heeft. Het was een buurt van de nijverheid, van de beurtschippers en vrachtrijders, een buurt, waar het nooit stil, maar altijd gezellig en soms nogal luidruchtig was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4