FOTO VAN DE TOREN TIRAS DE KLEINE MEENSE- REDDER V T HONDSJE WAARSCHUWE ^ICleine ^.rantójé leeót iedereen De fraaie fotocompositie, die wij hiernaast afdrukken, is gemaakt door onze abonnee, de heer Jelle Foppema te Leeuwarden. Van het toen nog bestaande topje van de Bonifatiustoren af richtte hij zijn camera op het zuidwesten van de stad, maakte deze mooie overzichtplaat en plakte daar de toren tegenaan. Et was alweer een hele tied leden, zowat al weer een jaar, dat Bouke de hoorn blazer tuuskwam metten een klein, trilbibberig hondsje in zien armen. Et kleine, skrimpeljeuzige beesje, dattie bij et Blauw- huus vonnen had. Bouke was niet trouwd - hoe dat kwam, zal ik nog welles vertelle - en hij had dus kien noch kraai inne wereld. Maar hij verzorgde et hondsje zo goed azzie maar kon. Hij maakte vannen kisje en wat losse plankjes een alderaardigst mooi honnehokje, dattie daarna groen verfde en zette der toen, met witte letters, de naam "TIRAS" op. ONBEKEND RAS Tiras zelf was et produkt van de gezamelijke inspan ning vannen paar verskil lende vaders. Wat voor ras et was, was moeilik uut te maken. Et kon Bouke trouwens niet skele ennet zu Tiras al zo een zorg weze. Et honnehokje wudde voor et huus inne bleek zet, want Tiras was een klein hondsje dat de hele dag niet alles ophouwe kon en dan kon dat beter inne bleek as voor de bedstede van Bouke. LEEUWARDEN Uil As Bouke dan 's morgens op rondute gang om de boeren, burgers en buten- lui met zien hoorn vol te blazen met ouvertures en andere mooie meziekstük- ken, wudde Tiras metten end touw an zien hokje vastmaakt. Een bakje met water wudde bij et hokje neerzet en dan gong Bouke op pad. Tiras keek eerst wel wat raar op. dat de baas fut gang maar alles went ennet touw was lang genoeg dat Tiras wat oppe bleek rondskarrele kon. Zo was dat allemaal mooi regeld. Tiras had overdag een onderkommen ennet huus- ke van Bouke bleef skoan. As Bouke tuus was, mocht Tiras inne kamer. Vannen gardenier had Bouke een bensje kregen en daar kon Tiras mooi in slape. En as Bouke 's avens achter de bedsdeuren verdween, lag Tiras in zien bensje onder de tafel. Oppen avend was Bouke - ouder gewoonte - naar et kroegje van van der Wou- de gaan om daar even wat te praten met zien komu- ten en anderwiels een brandewientsje met suker te drinken. Nou was et die dag nog al guur weer weest en Bouke nam - om wat bij te kommen vanneblazen enne ontberingen - niet één glaske, maar daarna nog een en toen weer een en toen ie eindelik en ten laatsten naar huus gong, was et em allemaal wat wazig. Hij liep een bitsje onvast oppe bienen. KWISPELSTEERTE Toen ie tuuskwam ston Tiras te blaffen en te kwispelsteerten. Et salle- mander kacheltje ston roodgloeiend. Bouke kleedde zicht uut en hong zien kleren over de stoel. Hij kom in bed en viel azzen blok in slaap. Tiras kroop weer in zien bensje, rolde zich behaaglik op en sliep dadelik weer in. Et duurde niet lang of Bouke lag zo oegrieslik te snurken datte deuren van ne bedstede heen en weer gongen. Rust in huize Bouke. Maar Bouke had één ding vergeten te doen en dat haddem welles noodlottig wudde kennen as Tiras der niet weest was. Wat was et geval. Toen ie - met zien wazige kop - naar bed gong, haddie vergeten et sallemander kacheltsje na te kieken. Hij had vergeten de onderste klep vanne kachel dicht te doen. Et zal zowat midden inne nacht weest hewwe, toen et vuur inne sallemander inzakte en vonken oppet ouwe, kurkdorge kleed vielen. De vonken doofden innet kleed. Der kwammen een paar kring eitjes rook af en toen was et uut. Maar as vuur innen sallemander kachel, of innen andere kachel, begint te zakken, dan duurt et niet lang of et zakt nogges. En dat ge beurde hier oek. Plotseling zakte et vuur weer en nou waren de gevolgen erger dan de eerste keer. Stukjes gloei ende kooks en houtspatten onder uut de kachel en vielen oppet kleed dat vlam vatte. Der kwam rook van af en daar wudde Tiras wakker van. De niks vermoedende Bou ke sloep as een os. Tiras begon te janken en toen te blaffen van angst. Hij sprong oppe stoel voor de bedstede en begon al blaffende, met zien voor poten teugen de bedsdeu ren te klauwen. De vlammen innet kleed wratten onderdehan ved- der en der kwam steeds meer rook inne kamer. Nou was Bouke der een die niet gauw wakker te krijen was en zeker niet as ie een goed slokje ophad, maar deur et onhoudende geblaf en gekrabbel teugen de bedsdeuren, de rook en de stank en de vlammen, wudde Bouke metten gjalp wakker. Hij wreef zien ogen uut ei wu toen weer gape. Hij ha zien mon al wied opei maar de gaap bestierf ii zien mon. Tiras spron\ onder gejank en gebla vanne stoel af nou ie ztj datte baas wakker was. Hi liep angstig, mette steer tussen de poten, naar dt kamerdeur en bleef daa zitten. UUT DE BEDSTEE Bouke was onderwiel metten stevige vloek, ut bedstede sprongen. Innen ogenblik haddie d tafel, mette hele troep di der opston anne kant zt en rolde et brandend kleed op en liep er me naar de voordeur. Nada die de voordeur vannet slo daan had mieterde ie e kleed metten kwak inn bleek. Nog altied in zier hemd en onderbroek tapt ie een emmer water ei c ■pwrutlÜ

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 6