De jongensschool in de St. Antonystraat De oude stad Staveren In jnli 1932 is deze foto gemaakt van de eerste klas van de Jongensschool in de Sint Antonystraat. Naast het hoofd van de school, de heer verschoor, staan van links naar rechts: Gosse Bijlenga, no hoogleraar in Genève, Enno Rntgers, Klaas de Boer, no winkelier in hoishoodelijke artikelen in de Schrans, Ewald Cohen van de firma Cohen van Camstraboren, en Willem met een vraagteken van der Ploeg. De jongen met het blonde kopje links is Gerben Tigchelaar, no te Vlaardingen, naast hem staat Jan Jonker, tegenwoordig vertegenwoordiger in tennisrackets en op de bank zitten Hobert Hoogeveen van Foto Technlka in de Nieowe Oosterstraat, Freddy Blitz, omgekomen by een aotoongelok in Amerika, jof De Vries, Sjoerd de Vries, Wim Eygelaar van het café De Ossekop in de Uniaboort en Jan van der Brng. Achter deze beide laatsten staan Ees van der Slikke en Gerard ten Kelenbrink met een vraagteken. Tenslotte op de straatstenen Henk Kronenborg en Tjerk Kleisma, die al overleden is. 1807 31 Janoari Verschenen bij C. van Corcum: Iets over de Ev. gezangen in zamenspraken. 1807 5 Februari Verhuring der kerkeplaats te Eernewoude, groot 27 pondema- ten, aanbesteding van het ver plaatsen en verbouwen der school aldaar. 1807 8 Februari Overleden te Leeuwarden Dirk van Gurkom, oud-scherpter van Friesland, oud 80 jaar. 1807 10 Februari Floreenplichtigen beraadslagen over den herbouw der pastorie te Spannum. 1807 7 Maart Te koop op het kerkhof te Hartwerd 15000 heele, oude Friesche steen, 12000 dito halve. De firma Suringar heeft de Friesch groen-fabriek fe Leeu warden van wijlen Salvus Posthu- fnus overgenomen. 1807 28 Maart Verschenen bij J.Seidel te Leeu warden: Fransche en Nederduitse spraakunst door T.L.B. Rameau, kostschoolhouder aldaar. 1807 4 April Verschenen bij J.W. Brouwer te Leeuwarden: Aanmerkingen over de verhandelingen van Ds. A.Bruining te Pietersbierum, getiteld: De leer der verzoening naar den Bijbel, door Ds. J.v.Assen te Harlingen. 1807 9 April W.Guerin en zijr\ echtgenoote Wilhelmina Sophia van Eber- stein, benevens Ottilie Juliana Margaretha van Ejperstein aan vaarden als erfgenamen van Sicco Douwe van Aylva, overle den op Hania-State onder Hol- werd diens nalatenschap onder beneficie van inventaris. (vervolg van pag. 8) Vele vooraanstaande bewoners van de stad werden met het Staverse krijgsvolk gevangen genomen en naar Enkhuizen afgevoerd. Grote invloed op het stadsbe- 1807 11 April Overleden te Leeuwarden Hen- drikus Feijens, steen- en beeld houwer aldaar. Verschenen bij D.Romar te Franeker: Brief aan den hoogleeraar J.A. Lotze en antwoord op het libel, geplaatst in de Hedendaagsche vader- landsche bibliotheek van kunst en smaak (1807) door Ds. Albert Bruining te Pietersbierum. 1807 13 April Boelgoed op Mariënburg achter de Hoven te Leeuwarden, zijnde het sterfhuis van Harmanus Balk, in leven oud vroedschap der stad, overl. 12 Febr. 1807, broeder van Rebekka Balk (overl. 14 April 1807), die gehuwd was met den old schepen Jouke Andeles. stuur en de handel en nijverheid van Stavoren had het nabij gelegen St. Odulphus-Klooster dat in 838 op gezag van de Utrechtse Bisschop Frederik van Adelen - uit het geslacht der Adelen's te Sexbierum - werd gesticht door Odulphus, een geestelijke van adelijke afkomst. Het was een klooster voor monniken zowel als voor nonnen. Op korte afstand van Stavoren bevond zich nog een klooster, alleen voor nonnen. Het was het Klooster St. Maria Magdalena. Beide kloosters zijn reeds lang geleden door de zee verzwolgen. Op korte afstand van het klooster St. Odulphus vond in 1345 de roemruchte Slag op het Rode Klif, plaats tegen de Hollandse Graaf Willem IV die een grote overwinning voor de Friezen opleverde en waarbij Graaf Willem sneuvelde. Met hem sneuvelden tal van machtige baronnen, ridders en baanderhe ren en het rode klif werd nadien het Knekelhuis van Hollands Adel genoemd. Nog ieder jaar wordt op 26 september bij Warns dit bijzondere wapenfeit her dacht, bij de grote zwerfkei met het opschrift: Leaver dea as slaef. Het oudste zegel der stad uit het jaar 1425 vertoont een zeilend schip met het omschrift: "Anno 1245, Sigillum Burgensium". Het zegel ui 1415 vertoont eveneens een zeilend schip met daarboven sterren en een kwartiermaan, met het omschrift: "Anno 1415, Sigillum, Burgen sium de Stauria". Betekenis: "Zegel van de Burgerij van Stavoren". Wapen: Een dwarsdoorsneden schild, waarvan bovenste deel een veld van goud en het onderste deel een veld van rood met twee Bisscopsstaven in goud en in rood. Het dateert van 1816. Vlag- Uitgevoerd in blauw met twee Bisschopsstaven in goud. In de loop der eeuwen heeft de stad verschillende benamingen gehad zoals Stauria, Staverun, Staveras, Staveren en sedert 1435 Stavo ren. Vele in Stavoren verdienden in vroeger jaren hun brood met de visserij op het IJsselmeer en ook nu nog zijn er Staverse vissers. Bij het overgrote deel der Friezen zal Stavoren beter bekend zijn als vertrek- eindpunt van de veerdienst Stavoren - Enkhuizen. (wordt vervolg) R.Visser.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 9