TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN De Chr. H.B.S. in de Kanaalstraat BOUKE BD ONS INNE KEUKEN? Niks van waar! 10 5Ll eine ^-rar 'óje leeM iedereen "Met nog steeds stijgende nostalgie lees ik t Kleine Krantsje, kostelijke herinneringen aan onze HBS-jaren van 1923 tot 1928", aldus schreef ons onze abonnee, de heer J.Hoekstra, ond burgemeester van Nljkerk, die ons deze foto toezond van de tweede klas van de Chr. HJ3JS. alt de Kanaalstraat, gefotografeerd in het corsosjaar 1926-1927. We beginnen bij de heren links vooraan: Jan Hoekstra, Jan Barteie de Vries en Albert de Roos; dan Okke van der Kam, Frans de Haan, Anke Spriensma en Chris Kremer; op de derde rij banken Reinder Keegstra, Felix Wittop Koning en Joake de Vries; op de achterste rij: Wobbie Boringa, Willem Gerbers, Ep Mulder en Wiebe Nauta. Rechts op de foto van voor naar achteren: Armanda van Es. Kobi Mulder en Corrie Winsemius. Achter in de klas staat Oeds An dries Brouwer als klasse-oudste naast leraar Harm Heidinga. Volgens de inzender zijn de heren De Vries en Spriensma helaas niet meer in het land der levenden. De heer Hoekstra zou van zijn oud klasgenoten graag reacties ontvangen. Hij woont: Ulst 56 Nljkerk en hij heeft telefoonnummer 03494-4212. c 3 Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman (1757 - 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama Nijeholt, hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij. waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. i Also het de Heere behaagt heeft ons weeder te vergunnen om dit nieuwe jaar in te treeden, soo is mijn vierige beede, ook tot het Almagtige Opperweesen om ons met het begin van het selve een nieuw harte te willen geeven, om ons alsoo met opregt berouw en leedweesen van onse sonden, voor Sijn Goddelijke troon te mogen neederwerpen en also met den dighter te mogen seggen: niet ons o Heere, niet ons, maar Uw alleen sij de Eere, en dat het dan dien groote God mag behagen om ons nog een reeks van jaaren te samen, ondet het genot van Sijne dierbare seegeningen, gepaart met vergenoeginge en voorspoed te laten doorbrengen, ter eeren van onsen Schepper. Ons overleeden Schoolmeester Eitje Kist ter aarde bestelt, wij bij hetselve geassisteerd. Aan Simon v.d. Leij coopman in Engels steengoed bet: een rek. ad fl5-2. Gisternnagt bij den Heet Blanke de glasen ingeslagen, so men zegt door Reneman van Hardegarijp. Mijn vrouw en ik met peerd en sleed na Leeuwarden, de caste- leijn Matthé een silveren sweep laten verrijden, gewonnen door Tjeerd Reijnders met het peerd van zijn zwager IJsselmuiden van Grouw. Ik 50 lijnkoeken gekreegen voor f315. Ik 24 jaar oud geworden. Hoope de Heere behagen sal mij nog een reeks van jaren in sijne gunste te laten doorbrengen. Onse knecht Bauke voor de eerste maal sijn lievereij en hoed aan. Dooij weer. Ik na de stad geweest en aan Nasette betaalt een rekening ad. f40-18. En van hem ontvangen op nieuw 1 1/4 anker roode wijn, Vi anker witte wijn, 1/4 rinse wijn. Ik voor de eerste maal in de societeijd van IJsenbeek en voor de entré bet. f3.- Vader mij geseijd dat het huijs van Secret. Poutsma Erven in de gloppe in de Bollemasteeg hadde gekogt voor 1375 goudgls. Ik twee noteboomenstammen en vier takken verkogt aan de geweermaker Kemp en kastma- ker Tielenburg voor fl 5-15. De notenboomen na Schinkier- schans gesonden. Negen sware lindebomen met koppen ontboden. Donderdags deze gezet. Bauke botergeld gehaald van Baard voor 4 knijntjes en 1 vandel ad f66-9. Wij na de stad vertrokken te lo- geeren bij vader. Ik aan de pruijkmaker Smith betaalt voor 18 wijnglazen k 8 st. ieder f7-4. Een paar weken terug drukten we in 't Kleine Krantsje een verhaal af van onze medewerker Bart van der Weerdt over "Bouke, de hoornblazer", die in vroeger jaren op een vrijdag toevallig verzeild raakte in het veemarktcafé van Piet de Jong en daar ijverig aan het afwassen sloeg, tot groot vermaak van Janke en Merie, "twee dames, in de loop der tieden deur et werken onder boeren en veehandelaars innet café aardig deur de mosterd vieterd". Janke en Merie plaagden Bouke daarbij wat en het slot van 't liedje was, dat de getergde hoornblazer de bak met afwas- water over z'n kwelgeesten leegsmeet en toen woedend de keuken en het café verliet. Naar aanleiding van dit mooie Betaalt voor de intree als lid van de Societeijd te samen f9. verhaal werd onze redactie gebeld door een dame, die tot onze grote verrassing onthulde, dat ze "de Merie" uit het stukje was. En... dat er niks van waar was, wat er in dit verhaaltje stond. "Niet da'k het so erg von" aldus Merie, "mar se kanne wel van alles skrieve, is 't niet so, mar ik bin een en veertig jaar bij Piet de Jong weest en ik kan je wel vetelle, in al die jaren is er nooit een manspersoon bij ons inne keuken weest. En was 't wel gebeurd, soas het in dit stukje ston, dan had ie seis een beste bak water oppe kop kregen, wat dacht je nou. Janke suut allemaal wel bevestige kanne, mar die is doad, har seun woont nog inne Valeriusstraat, mar die salt niet wete, liekt mie so toe..."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 10