GEMOEDELIJK TAALTSJE 'T KLEINE KRAHTSJE HERINNERINGEN HENDRIK BURGER 3 STADSNIEUWS VAN VROEGER t 3i(eine 3Crantóje leeM iedereen LEEUWARDERS SPREKEN Met genoegen vervolgen wij hier bij de herinneringen van Hendrik Borger aan het Leeuwarden van zijn jeugd. Renkum. - In de zomer ging de hele familie ergens in Gelderland in pension. Ik herinner mij, dat wij op een ochtend voor dag en dauw met een grote tentwagen, gevolgd door een kofferwagen, naar Heerenveen zijn gereden, om daar de eerste trein naar Arnhem te pakken. Dit moet in 1868 zijn geweest; in Januari van dat jaar was de spoorwegverbin ding Heerenveen - Arnhem in gebruik genomen, in September die van Leeuwarden met Heeren veen. In Arnhem stonden tot mijn verwondering alweer de tentwagen en de kofferwagen op ons te wachten Wij reden toen naar Renkum; ik zat op de bok en verbaasde mij over de hoge bergen, waar wij op- en afreden. Vader had voor de duur der zomervacantie de meisjeskost school gehuurd en wij hadden in een der klasselokalen elk een eigen schoollessenaar voor de berging van onze eigendommen. SIMPLE VILLA Daar waar de dorpstraat zich ombuigt naar de Wageningse berg stond aan de weg een reusachtige kastanjeboom met een bank en niet ver vandaar een vriendelijk landhuisje, "Simple Villa". Hier woonde mijn groot moeder Haasloop Werner met haar twee ongetrouwde dochters: de tantes Line en Jeanne. Wij kwamen er elke dag en als wij de zomervacantie ergens anders doorbrachten, werd toch altijd ook grootmoeder in Renkum bezocht. Zij was een vriendelijke oude dame met een zwart-tulen plooimuts en een wijde zwartzij den rok, altijd in haar leunstoel, met een handwerkje. Ook tante Line ken ik alleen in zittende houding. Met de handen aan de wielen bewoog zij handig haar rolstoel door de kamer. Zij was verstijfd van de rheumatiek, maar kon nog heel wat doen met haar stijve vingers. Zij heeft mij het maken van portefeuilles geleerd: twee bladen karton, beplakt met gekleurd papier err De oude Tuinen met links de ingang van de steeg, die toegang tot de bewaarschool gaf. voorzien van groene linten voor de sluiting. Tante Jeanne heeft de twee ande ren lang overleefd. Tot haar dood is "Simple Villa" een bedevaart plaats voor de familie, ook weer voor onze kinderen, gebleven. Toen wij er in oude tijd eens te ëten waren - verscheidene kinde ren - kwam er tot slot een héél klein puddinkje op tafel, zodat wij elkaar met schuine ogen aankeken. Eerst toen dit schouw spel tante Jeanne voldoende had vermaakt, verscheen de grote familiepudding. Renkum was in onze verbeelding het aardse paradijs, met zalighe den zonder eind: de brede rivier, de bossen, Doorwerth, Kwaden- oord, de Oorsprong, de papierfa briek, de beekjes met twee echte watervallen, de randwandeling op de Wageningse berg en "Nol in 't Bosch" met zijn onme telijk speelterrein! HET LEEUWARDS Het Leeuwards. - Toen in 1867 mijn familie in Leeuwarden kwam wongn, werden wij zessen, broers, over verschillende scholen verdeeld. Ik, de nog geen driejarige, werd geplaatst op de beroemde Nutsbewaarschool van juffrouw Hutchinson ("Hutse- muts") aan de Tuinen, waar nog altijd een, thans gemeentelijke bewaarschool is gevestigd. Men kwam in de school door een steeg. Er was een brede gang, waar de mutsen en jasjes hingen. Er was een pijpelavormige beste kamer mek een rijtje zitplaatsen, waar Kee, de "broekopbienster" het bevel voerde. Wat mij nooit is onderwezen, maar wat ik bij Hutsemuts heb geleerd was de Leeuwarder taal. Deze kennis ontstond door onbewust nabootsen. Het Hol lands van de enkeling had geen invloed op de taal der schoolbe volking; omgekeerd daarentegen ging haar taal in korte tijd op het nieuwe kind over. Bij dit kind trad de nieuw verworven taal niet in de plaats van de huistaal; zij plaatste zich naast deze als ge lijkwaardige. Het kind was twee talig geworden; tot de huisgeno ten sprak het Hollands, tot de vriendjes Leeuwards: huistaal en vriendentaai. Het Leeuwards is een gemoedelij ke, vriendelijke taal. Ook door de Nog een plaat van de Tuinen van toen: allemaal scheepjes langs de kade. vele verkleinwoorden op tsje en ke: 'n bitsje, tuuntsje, huuske, kopke, wiefke, en de talrijke tussenwerpsels: hee, och heden, kiek, ei nou, kan 'k je sègge. De gemoedelijkheid sluit uitbundig heid uit. De Friezen zijn in hun betuigingen van dank of hulde doodsbang voor overdrijving. Mijn vader, die zo velen van dienst is geweest, heeft er aan moeten wennen, dat, na een door hem bewerkt ongedacht succes van een oud-leerling, de vaders geen hoger lof konden vinden dan: 't skeelt so feul niet". FRIESE UITDRUKKINGEN Al is de woordenschat voor een groot deel Nederlands, toch zit de stadstaal vol met Friese uitdruk kingen. Onze Leeuwardse juf zegde, vol eerbied voor de lange waslijsten: "Wat het so'n bleeker 'n gehassenskrap!" Toen er 's ochtends aan het ontbijt eens genoeg melk was, zei ze, tot haar verontschuldiging: 'k wist niet, dat 't suupkalf soa feul supe sude". Het suupkalf was het jongste zoontje, dat 's avonds de melkkan had leeggedronken. De kélderkamer noemde zij de kelderskémer. Dit is een Leeu wardse klemtoon. Een schoor steenmantel heet skustienméntel. De Leeuwarder zegt: Prinsetüün, Eewél, Wuddemerdiék. Ik was bevriend met een zoon van de heer J. van Loon, die als gedepu teerde de Friese waterstaat (vervolg op pag. 9) Gisteren had de heer S. Beitschat alhier het geluk een drenkeling in het leven te behouden. Naar zijn kalkwerk gaande zag hij twee handen in de vaart boven water steken. Het gelukte hem haar aan de wal te brengen, en nu bleek (let eene jonge vrouw, moeder van één kind te zijn, die naar men vermoedt, door zwaar moedigheid een eind aan haar leven had zoeken maken. (1871) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend; van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3