ZOEKPLAATJE TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN J 10 Si/cine 3£rar>ffyje leest iedereen Vandaag in de rubriek van de Schoolbanken een wel heel bijzondere uitstekend bewaard gebleven foto van de Gemeentelijke Bewaarschool nummer 6 aan de Tuinen uit 1908, ons toegezonden door onze abonnee, de heer H. ten Have te Leeuwarden, die voor de namen van de leerlingen de klasselijst raadpleegde, die juf Fischer indiende voor de "koepok-inenting". De volgende namen stonden op die lijst: Johan S. Brouwer, Margaretha C. Begem an, Jacoba Bijlenga, Wytske Pljkstra, Samuel Philips, Hajonides Beucker Andreae, Ferdinand I. de Vries, Louis Sanders, Cornelia I. de Vogel, Maria C. Piet, Lucia MA. Borgrink, Christiaan P. Visser, Horatius Albarda, Trijntje Pijkstra, Roelof U. Kijlstra, Johanna FM. Overing, Pietje Yf. Velstra, Rltske C. Velstra, Pleter Th. Oosterhoff, Grietje v.d. Werft, Sicco Hilarius, Mina Cohen, Wilhelmina Y. Feenstra, Johanna J. Peietier, Fetje C. Uffeiie, Izak Vellema, Saartje Vellema, A.C.C. Folkertsma, Willem F. Israels, Arnold L. Tromp Visser, Christina B. Keizer, Isidore van der Heyden, Cornells Krijgsman, Reitze Bloembergen, Johanna J. Bottema, Gerrit Sloep, Andries de Metz, Wilhelm F.val. Vegte. "Aan de lezers de taak om uit te zoeken wie van de 38 die dag aanwezig waren." aldus de heer Ten Have. Gemeenteschool 6 werd in 1885 door de gemeente overgenomen van "Het Nut" welke vereniging in 1845 met deze "bewaarschool" was gestart. Lange tijd bleef het de school voor kinderen van gegoede burgers uit de binnenstad. Nu bestaat de school nog, maar dan onder de naam De Tuinfluiter. Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman (17-57 - 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama Nijeholt, hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z 'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. MAART 1781 Ik na de stad geweest en de eerste zitdag gehouden van twee plaat sen onder Jorwert, waarop ook ik geschreeven hebbe, de eene op de Hem geleegen en groot 88 pondM beswaart met 26 floren, bij Claas Wijbes gebruykt voor een jaarlijkse huur boven alle ordinaris en extra ordinaris lasten, dus suyver geld f722-l, waar op per pondemate geschre ven is f140 g.gls. en is het strijkgeld ter sma: 70 gis. getrokken bij de keurslijfmaken Cahais. De tweede plaats op de Fennen groot na de deductie van 12 pondemate, 36 pondemate beswaart met 16 floreen bij Doeke Gooijtsens doende jaars in suijveren gelde te huur boven alles f? waar op per pondm geboden is fill g. gis. en is de 10 ducaten strijkgeld getrokken door de bijsitter Idsardy. De Grietman belast de honden vast te leggen tot 1 Mei a.s. Twee peerden afgeleverd op de Ille bij Ruurd Klaases voor f550. s'Nagts 2 uur beschonken thuys gekomen. Secretaris Wiarda en Bijsitter Idsardy s'middags hier geweest en over de stemming van de schoolmeester gesproken. Finale palmslag van de twee zathen onder Jorwert. Die op de Fennen verkogt voor fll2'/2 g.gls. per pondM de andere voor f143 g.gls. door Sijbren Sijbrens Huysman tot Grou. Aan Meetsma bet. voor honde brood op de jagt gebruykt f.9-7-8. Mijn peerden en chais in de sloot gelegd, ik mij gelukkig gesau veerd. Tien honge windhonden gekree- gen. De overste WJ.D.I.B. van Bur- mania te Jellum seer subijt overleeden. Mijn vrouw tot ledemaat aange nomen met Maria Lauerman hier aan huijs door Do Lauerman en de ouderling Wudmer Pijtters. Hier voorbereijding, in ik de Kerk. Ik na de stad, de laatste zitdag van de goederen van Mevr. Lannoi, ik de finale palmslag ontvangen van een plaats, groot met het hornleeger zamen 18 pondM bewoond door Piet Tjerks wed. voor 78 car. gl. 10 st. en 1/4 ton roode booter, en is beswaart met 81/4 floreen ge- meene schattinge en 6 gl. 12 st. eeuwige rente aan de pastorije te Jorwert, komende mij de pondemT op 145 g.gls. Hier het Nagtmaal des Heeren gehouden, mijn vrouw en ik gecommuniceerd. 'sMorgens na Dockum gereeden en met oom en tante en nigt bij Mevr. Eijsdorf gegeeten en avonds mee na Morra gereeden. Kermis te Dokkum en een zweep verreeden en gewonnen door Reijnder Tjeerds met het peerd van sijn swager Michiel IJssel- muiden van Grou. Waar zijn de twee schipbreukelingen?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 10